Najväčší problém EU je islamizmus a migrácia
Nová štúdia ukazuje, že mladí Európania najmä vo východnej Európe vítajú myšlienku slobody pohybu, ale úplne odmietajú politiku otvorených dverí pre masovú migráciu.
Rovnako za najväčšiu hrozbu pre Európsku Úniu pokladajú islam
Štúdia vykonaná nadáciou Bertelsmann Foundation sa zamerala na mladých ľudí od 15 do 24 rokov z Maďarska, Poľska, Slovenska, Česka, Nemecka a Rakúska. Obsahovala otázky týkajúce sa Európskej Únie. Der Spiegel uvádza, že z krajín východnej Európy väčšina mladých vrelo uvítala, že môže pracovať v rôznych krajinách EU, ale boli úplne proti politike nanucujúcej prijímanie veľkého počtu migrantov.
70% respondentov z Poľska, Slovenska, Česka a Maďarska nesúhlasia s tým, že ich krajina by mala byť donútená prijať utečencov. Výsledky boli v úplnom protiklade s Nemeckom, kde 73% mladých Nemcov a 61% mladých Rakúšanov verilo, že ich krajina má povinnosť postarať sa o migrantov.
Gabriele Schöler z nadácie Bertelsmann uviedol, že výsledky boli “šokujúce.”
Keď sa mladých pýtali, či sú migranti v krajine prínosom a pomáhajú ekonomike, menej ako polovica z nich (42%) Nemcov povedalo „áno“ a takmer rovnaké percento (40%) uviedlo „nie“.
Avšak, až 78% Maďarov uviedlo na túto otázku odpoveď „nie“, podobne ako 73% Slovákov, 65% Čechov a 58% Poliakov.
Bezpečnosť tiež predstavuje veľký problém, keďže v krajinách ako Nemecko a Rakúsko bol počas migrantskej krízy zaznamenaný výrazný nárast kriminality páchanej migrantmi. Až 60-70% opýtaných z krajín Vyšehradskej štvorky uviedlo, že migranti urobili ich krajinu menej bezpečnou. Tieto čísla tiež vysvetľujú, prečo mladí volia rôzne anti-migračné politické strany.
Aj napriek rôznym názorom na otázky migrantov sa mladí ľudia zhodli v názore, že radikálny islam je najväčšou hrozbou pre Európu. Po islamizme majú všetci, okrem Nemcov, strach hlavne z problémov spojených s masovou migráciou. Nemci sa viac obávali znečistenia prostredia, xenofóbie, platovej nerovnosti a nacionalizmu.
Krajiny Vyšehradskej štvorky – Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česko ukázali svoj nesúhlas aj na pôde EU, ktorá sa snaží prerozdeliť migrantov z Nemecka, Grécka a Talianska. Premiér Maďarska Viktor Orbán dokonca vyzval EU, aby sa vzdala ilúzie federalizmu, keďže neexistuje európsky národ.
Rakúsko je v otázkach migrantskej politiky niekde medzi prístupom Nemecka a krajín Vyšehradskej štvorky. Minulý rok, prezidentský kandidát Norbert Hofer z AFP uviedol, že sa bude v prípade zvolenia uchádzať o členstvo vo Vyšehradskej skupine. No keďže bol zvolený ľavicovo orientovaný Alexander Van der Bellen, úvahy o členstve sú krajne nepravdepodobné.
Viktória Dandarová
obrázok titulka: http://www.gdansk.pl