Najväčší problém EU je islamizmus a migrácia

Nová štúdia ukazuje, že mladí Európania najmä vo východnej Európe vítajú myšlienku slobody pohybu, ale úplne odmietajú politiku otvorených dverí pre masovú migráciu.

 

Rovnako za najväčšiu hrozbu pre Európsku Úniu pokladajú islam

Štúdia vykonaná nadáciou Bertelsmann Foundation sa zamerala na mladých ľudí od 15 do 24 rokov z Maďarska, Poľska, Slovenska, Česka, Nemecka a Rakúska. Obsahovala otázky týkajúce sa Európskej Únie. Der Spiegel uvádza, že z krajín východnej Európy väčšina mladých vrelo uvítala, že môže pracovať v rôznych krajinách EU, ale boli úplne proti politike nanucujúcej prijímanie veľkého počtu migrantov.

70% respondentov z Poľska, Slovenska, Česka a Maďarska nesúhlasia s tým, že ich krajina by mala byť donútená prijať utečencov. Výsledky boli v úplnom protiklade s Nemeckom, kde 73% mladých Nemcov a 61% mladých Rakúšanov verilo, že ich krajina má povinnosť postarať sa o migrantov.

Gabriele Schöler z nadácie Bertelsmann uviedol, že výsledky boli “šokujúce.”

Keď sa mladých pýtali, či sú migranti v krajine prínosom a pomáhajú ekonomike, menej ako polovica z nich (42%) Nemcov povedalo „áno“ a takmer rovnaké percento (40%) uviedlo  „nie“.

Avšak, až 78% Maďarov uviedlo na túto otázku odpoveď „nie“, podobne ako 73% Slovákov, 65% Čechov a 58% Poliakov.

Bezpečnosť tiež predstavuje veľký problém, keďže v krajinách ako Nemecko a Rakúsko bol počas migrantskej krízy zaznamenaný výrazný nárast kriminality páchanej migrantmi. Až 60-70% opýtaných z krajín Vyšehradskej štvorky uviedlo, že migranti urobili ich krajinu menej bezpečnou. Tieto čísla tiež vysvetľujú, prečo mladí volia rôzne anti-migračné politické strany.

Aj napriek rôznym názorom na otázky migrantov sa mladí ľudia zhodli v názore, že radikálny islam je najväčšou hrozbou pre Európu. Po islamizme majú všetci, okrem Nemcov, strach hlavne z problémov spojených s masovou migráciou. Nemci sa viac obávali znečistenia prostredia, xenofóbie, platovej nerovnosti a nacionalizmu.

Krajiny Vyšehradskej štvorky – Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česko ukázali svoj nesúhlas aj na pôde EU, ktorá sa snaží prerozdeliť migrantov z Nemecka, Grécka a Talianska. Premiér Maďarska Viktor Orbán dokonca vyzval EU, aby sa vzdala ilúzie federalizmu, keďže neexistuje európsky národ.

Rakúsko je v otázkach migrantskej politiky niekde medzi prístupom Nemecka a krajín Vyšehradskej štvorky. Minulý rok, prezidentský kandidát Norbert Hofer z AFP uviedol, že sa bude v prípade zvolenia uchádzať o členstvo vo Vyšehradskej skupine. No keďže bol zvolený ľavicovo orientovaný Alexander Van der Bellen, úvahy o členstve sú krajne nepravdepodobné.

 

Viktória Dandarová

zdroj:  http://www.hlavnespravy.sk/mladi-vo-vychodnej-europe-najvacsi-problem-eu-je-islamizmus-migracia/946748#

obrázok titulka: http://www.gdansk.pl

 

 

 

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (17)

Vývoj nesídelných geografických názvov po zániku Rakúsko-Uhorska

Existovali Slovieni?

Sú rozdiely medzi menom Slovák, Slovan, Sloven, Slovän, Slovien naozaj také dôležité?

O původu Slovanů

Slované prošli naším územím mnohem dříve, než se sem dostali Keltové či Germáni! 

Prudká zmena našej zahraničnej politiky alebo politický vabank

V poslednej dobe sa na verejnosti objavujú informácie, ktoré náš premiér denne svojimi výrokmi potvrdzuje. Informácie sa týkajú prudkej zmeny v orientácii zahraničnej politiky Slovenska, a to najmä voči EÚ.