Cirkevní právnici a teológovia o ‘zosadení pápeža’
Cirkevní právnici, teológovia a učenci sa stretnú o dva týždne v Paríži, aby diskutovali o veci, ktorá ešte nikdy nebola témou katolíckej konferencie: Ako zosadiť heretického pápeža.
Konferencia chce skúmať mechanizmy zabudované v Katolíckej cirkvi, ktoré sa zaoberajú pápežom, ktorý otvorene učí falošnú náuku ba dokonca herézu a má názov:
Zosadenie pápeža – teologické predpoklady, kánonické modely, konštitučná výzva
Prednášku bude mať Prof. Laurent Fonbaustier z Parížskej univerzity, ktorý vydal minulý rok 1200-stránkovú knihu s názvom Zosadenie heretického pápeža.
Na konferencii vystúpia 15 odborníci s titulmi prednášok ako „Konciliarizmus a zosadenie pápeža cez prizmu galikanizmu,“ „Pád pápeža: medzi vzdaním sa úradu a zosadením,“ a „Zosadenie Jána XXII. a Benedikta XIII. V Kostnici, 1415–1417.“
Na konferencii prehovoria aj profesori Nicolas Warembourg a Cyril Dounot, dvaja zo 45 katolíckych akademikov, ktorí v júni podali výzvu dekanovi kolégia kardinálov v Ríme so žiadosťou o zavrhnutie mylných návrhov, ktoré našli v exhortácii pápeža Františka Amoris Laetitia.
Skupina 45 katolíckych akademikov vyhlásila, že pápežova exhortácia predstavuje „nebezpečenstvo pre katolícku vieru a morálku, pretože obsahuje isté výpovede, ktoré možno chápať v zmysle protirečiacom katolíckej viere a morálke.“
Konferencia prichádza štyri roky po zvolení Františka ku kormidlu Petrovej loďky. V tejto dobe pápež a ľudia, ktorých menoval do kľúčových pozícií, viedli Cirkev smerom, ktorý by bol nemysliteľný pre verných katolíkov za predchádzajúcich pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI.
Františkove ctižiadostivé prejavy a jeho pápežské dokumenty postavili kardinála proti kardinálovi, biskupa proti biskupovi a veriaceho proti veriacemu. Zmätok v náuke vyústil do pastoračných smerníc vydaných na základe týchto dokumentov, ktoré dovoľujú sväté prijímanie pre ľudí žijúcich v smilstve.
Dali pápežovi Fratiškovi štyri roky, aby „Cirkev znova prerobil“. A toto boli jeho pokusy.
V novembri vatikanista Giuseppe Nardi informoval, že teologická štúdia z r. 1975 vzdelaného brazílskeho teológa Arnalda Vidigala Xaviera da Silveiru kolovala vo Vatikáne. Mala názov Teologická hypotéza heretického pápeža a skúmala, či je možné, aby sa pápež stal heretikom a ak áno, aké dôsledky by z toho vyplývali.
Nardi vtedy napísal:
„Tri a pol roka po začiatku pontifikátu dosahuje pápež František svoje hranice. Dojem, ktorý vyvoláva gestami a slovami – latentný úmysel zmeniť náuku Cirkvi – musí v istom bode zaujať určitú formu, alebo musí skolabovať. František sa vidí vyhraničený už len atmosférou, za ktorej vytvorenie je sám zodpovedný. Už to nie je o spontánnom vyjadrovaní o tom, či onom, čo zostáva improvizované a nezáväzné. Jeho pastoračná práca a zručnosť vo vedení Cirkvi, čo si vyžaduje zmysel pre zodpovednosť a príkladný charakter, dosahujú svoje hranice. To by mohlo spôsobiť pád Františkovho pontifikátu.“
Konferencia prichádza tri mesiace po interview kardinála Raymonda Burkeho, kde vysvetlil, že ak by pápež mal „formálne hlásať herézu, týmto konaním by prestal byť pápežom“. V interview v decembri 2016 Burke ďalej povedal, že v Cirkvi existuje proces na riešenie takejto situácie a dodal, že má nádej, že „toho nebudeme svedkami v krátkom čase“.
V decembri americký cirkevný právnik Dr. Edward Peters vyslovil otázku, čo by sa mohlo urobiť, keby sa zistilo, že pápež je heretický. Peters píše, že táto „kľúčová otázka“ by z jeho hľadiska právnika „determinovala, či daný pápež upadol do herézy“, keďže kánon 1404 stanovuje, že „Prvú Stolicu nikto nesúdi. No v kánonickej tradície našiel postoj, že ak generálny koncil určí, že pápež spáchal herézu, už tým faktom sa v podstate odrezal od pravého viniča, teda by stratil svoj úrad.
Peters: “… Akokoľvek vzdialená je možnosť, že by pápež skutočne upadol do herézy a akokoľvek ťažké by mohlo byť určiť, či pápež takto upadol, takáto katastrofa, Deus vetet [Boh uchráň], by mala za výsledok stratu pápežského úradu.“
Miesto nadchádzajúcej konferencie je signifikantné, ako píše stránka Church Militant. Práve Parížska univerzita skúmala v 14. storočí otázku, čo by sa mohlo urobiť s možným heretickým pápežom Jánom XXII., ktorý popieral náuku, že duše svätých nebudú po smrti hľadieť na Boha (visio beatifica), ale iba na Krista, ako ľudia. Tento postoj na smrteľnej posteli odvolal.
ZG
zdroj: https://univ-droit.fr/actualites-de-la-recherche/manifestations/22670-la-deposition-du-pape