Na Ukrajine obnovili pamätník padlým slovenským vojakom

Obnovenie slovenského pomníka realizovali pri príležitosti 75. výročia bitky pri Lipovci.

 

 

 Pri príležitosti 75. výročia bitky o Lipovec aktivisti pod vedením Františka Gajdoša a Eugena Rogového v spolupráci s ukrajinskými partnermi realizovali obnovu pomníka na slovenskom vojenskom cintoríne v ukrajinskom Lipovci.

Obnovený bol korpus pomníka, pribudla tabuľa s krátkym informatívnym textom, stožiare na vlajky a vybudovaný bol aj nový prístupový chodník k pomníku. Celková výška nákladov dosiahla 3 500 eur, prostriedky boli získané výlučne zo súkromných zdrojov.

Týmto krokom chceli občianski aktivisti symbolicky splatiť dlh Slovenska voči vojakom, ktorí tu ležia, voči ich matkám, ktoré nikdy nemohli navštíviť hroby svojich synov, no i k tým, čo pomník zachránili.

Dňa 22. júla 2016 uplynulo 75 rokov od najkrvavejšej bitky slovenskej armády počas druhej svetovej vojny. Bitka sa uskutočnila 22. júla 1941 v priestore ukrajinského mestečka Lipovec vo Vinnickej oblasti. V ťažkom boji padlo 70 príslušníkov slovenskej armády, ďalších asi 6 zomrelo na následky zranení neskôr.

 

 

Vzhľadom na vysoký počet obetí bolo hneď po bitke rozhodnuté na mieste postaviť slovenský vojenský cintorín s ústredným pomníkom. Šesťmetrový pomník je výnimočný už tým, že sa ako jediný pomník cudzej armády na území Sovietskeho zväzu zachoval dodnes. Podľa písomných údajov tu bolo do apríla 1942 pochovaných 133 tiel, celkovo údajne až 368. Pôvodné dosky s menami pochovaných sa však nezachovali.

Zásluhu na jeho uchovaní po roku 1990 má aj miestny obyvateľ Vladimír Michajlovič Diškant, ktorý krátko po páde totality za vlastné prostriedky uskutočnil jeho prvú renováciu. O zachovanie pamäti lipoveckej bitky i pamiatky slovenských vojakov na Ukrajine sa zaslúžil aj miestny historik a archivár Alexander Rogovoj. Obaja boli za to vyznamenaní cenou Predsedu Matice slovenskej, ktorú im na mieste odovzdal historik Martin Lacko.

 Slávnostný ceremoniál sa konal v deň 75. výročia lipoveckej bitky, v piatok 22. júla 2016. Po odznení ukrajinskej a slovenskej štátnej hymny a položení vencov so svojimi prejavmi vystúpili vyššie menovaní zástupcovia ukrajinskej strany. Následne slovenskí historici Pavel Mičianik a Martin Lacko, no i folklorista Milan Gibala, brat jedného z padlých vojakov. Zádušnú pobožnosť za zosnulých vojakov viedol rímskokatolícky kňaz a plukovník vo výslužbe Ignác Juruš. Ceremoniálu sa zúčastnilo asi 60 ľudí vrátane miestnych obyvateľov.

 
 
 
 
 
 
 
 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Mohli počkať s kvótami na deň výročia “Mníchovskej zrady”

Schválenie kvót ministrami vnútra na pôde EÚ malo podľa bývalého diplomata a momentálne spisovateľa Jozefa Banáša pár dní počkať.

Zlorečitelia

Osemnásteho apríla 2016 spustil slovenský mediálny mainstream, na čele s denníkom SME bezprecedentný a chrapúnsky útok na viaceré alternatívne média.

Vláda uvoľnila azylovú politiku pre cudzincov

Ministerka vnútra Saková (nominantka SMERu) predložila do NR SR na schválenie novelu zákona o azyle, v ktorej výrazne posilňuje postavenie mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú cudzincom dostať sa na Slovensko.

Pašovanie migrantov z Afriky do Talianska!

VIDEO: Frontex uvoľnil výbušné zábery z Dronu, ktoré zachytávajú pašovanie migrantov z Afriky do Talianska!