Nový tlačový zákon v Rusku

Zahraniční akcionári môžu mať maximálne iba 20-percentnú účasť v ruských médiách.

Nový mediálny zákon v Rusku vstúpil do platnosti hneď prvý deň tohto roka. Určite v Európe a za oceánom vyvolá búrku nevôle a obvinenia v tom, že v tejto krajine obmedzujú slobodu slova, demokraciu a ľudské pravá. V Kremli však na to majú iný názor…

Podľa nového mediálneho zákona sú značne obmedzené možnosti vstupu zahraničného kapitálu do ruských médií a ich ovplyvňovanie. Odteraz totiž zahraniční akcionári nemôžu mať v ruských médiách viac ako 20-percentnú účasť, čo mimoriadne znižuje ich vplyv na ruskom trhu. Minimálne 80-percentné balíky akcií v každom médiu musia mať domáci majitelia. Zahraniční majitelia tak boli úplne zbavení aj minimálneho vplyvu na ruské médiá.

Pre zahraničných akcionárov to nebolo veľkým prekvapením, pretože Moskva tieto opatrenia avizovala už dávno a mnohí zahraniční akcionári sa na to stihli pripraviť – drvivá väčšina z nich rozpredala svoje akcie domácim záujemcom, alebo úplne odišla z ruského trhu. Roskomnadzor uviedol, že všetky významné médiá, kde zahraničný kapitál prevyšoval zákonom stanovených 20 percent, už všetko dali do poriadku – ako káže nový zákon. Pripomenieme, že podľa starého zákona zahraniční majitelia ruských médií mohli mať do 50 percent akcií toho alebo iného médiá.

Tento zákon ruský prezident podpísal ešte v októbri 2014, takže všetky médiá mali dostatok času na to, aby sa prispôsobili k novým pravidlám hry. Ani nový zákon nenariaďuje „brutálne zmeny hneď a teraz“: všetky médiá sa majú dostať do 20-percentnej hranice do februára budúceho roka. Dovtedy sa jej prevýšenie nebude trestať.

Ani Rusi s občianstvom cudzieho štátu nebudú môcť vytvárať nové médiá

Okrem obmedzenia účasti zahraničného kapitálu v ruských médiách je tu aj ďalšie obmedzenie: cudzinci, osoby bez občianstva a Rusi s občianstvom cudzieho štátu už nemajú právo vytvárať nové médiá. Predseda Roskomnadzoru Alexander Žarov vysvetlil, že už niekoľko desiatok médií oznámili, že nové podmienky splnili a ďalších niekoľko desiatok médií potvrdili, že onedlho vykonajú zákonom požadované zmeny.

Pripomenul, že všetky významné ruské médiá nové podmienky už splnili. Niektoré však avizujú, že budú mať ťažkosti. Napríklad, ešte v októbri minulého roka generálny riaditeľ holdingu Bauer Media Group Russia Mark Fisher vyhlásil, že spoločnosť vydáva viac ako 200 titulov a bude mať veľké problémy, kým usporiada všetky majiteľské práva.

Možné problémy taktiež hlásili v spoločnosti STS Media, avšak v polovici decembra akcionári schválili predaj 75-percentného balíku akcií ruskému holdingu Ališera Usmanova a Ivana Tavrina a v súčasnosti táto transakcia už prebehla.

Vydavateľský koncern Axel Springer SE predal 100 percent svojich aktív v Rusku majiteľovi vydavateľstva Artcom Media Alexandrovovi Fedotovovi. Predmetom tohto obchodu sa stali obchodné značky Forbes, Forbes.ru, finanz.ru, OK!, GEO и Gala Biografia. Spoločnosť Discovery Communications a Národná mediálna skupina vytvorili spoločnú firmu OOO Média Alians, ktorá bude rozširovať portfólio televíznych staníc Discovery Networks a  Eurosport v Rusku v súlade s domácou legislatívou.

Bývalý generálny riaditeľ vydavateľského domu Kommersant Demjan Kudrjavcev odkúpil od fínskeho mediálneho holdingu 33,3% akcií spoločnosti Vedomosti. Zahraničné majitelia titulov Dow Jones a Pearson vyhlásili, že svoje akcie v ruských médiách predajú rodine vydavateľa Kudrjavceva a Demjan Kudrjavcev sa tak stane 100-percentným majiteľom týchto médií. Šéfredaktorkou aj naďalej zostane Tatiana Lysovová.

Eugen Rusnák

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/novy-tlacovy-zakon-v-rusku-zahranicni-akcionari-mozu-mat-maximalne-iba-20-percentnu-ucast-v-ruskych-mediach/727048

 

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Krajský vyšetrovateľ obvinil tri osoby

Statici už vypracovali prvý statický posudok.

Monetárna ilúzia

Takéto tvrdenie mi napadlo síce už dávnejšie, ale pritvrdil to fakt, keď ECB nedávno oznámila, že mesačne bude vtláčať do ekonomík EU nie 80 ale 60 mld. eur!

Hurá všetci do Poľska - zrušili tam daň na potraviny minimalizovali daň na benzín

Facka slovenským uzurpátorom a plagiátorom - kým v Poľsku rušia najnemorálnejšie dane, u nás ich ide Matovičova deforma rapídne zvyšovať!

Chcete pochopiť, ako s vami manipulujú média, aby ste sa mohli brániť?

Pozrite si video, v ktorom vám Noam Chomsky v priebehu pár minút vystvetlí základne manipulátívne techniky médií. Po pochopení spôsobu manipulácie sa budete týmto manipuláciám vedieť lepšie brániť, menej často im naletíte a skôr sa budete vedieť dopátrať pravdy.