Odhalil, ako kamióny v doprovode tureckej tajnej služby zásobujú zbraňami džihádistov

Nákladné autá prenášali v šiestich oceľových kontajneroch celkovo 1000 dielov rakiet, 50.000 kusov munície pre automatické zbrane, 1000 mínometov a 30.000 kusov munície pre ťažké guľomety.

 

Všetko bolo ukryté pod vrstvami liekov

S Canom Dundarom, riaditeľom denníka Cumhuriyet, sa začal včera v Ankare proces. V máji s medzinárodným ohlasom uverejnil fotky a exkluzívne videá zbraní odoslaných z Turecka pre islamské milície do vojny proti Asadovi v Sýrii. Je obvinený zo špionáže a terorizmu, hrozí mu trest odňatia slobody v rozmedzí od 10 rokov až po doživotie.

 

“Draho zaplatí “

Prokurátor Irgan Fidan žiadal, aby Dundar čo najprísnejší trest a súd by mal teraz rozhodnúť. Tento proces je výnimočným aj tým, že v tomto prípade samotný štát neobviňuje novinára, ale prezident Recep Tayyip Erdogan osobne žiada, aby žurnalista dostal doživotné väzenie. V júni turecký prezident povedal: “Kto publikoval video draho zaplatí za toto rozhodnutie.”

 

Zbrane dodané teroristom

Fotografie a videá ukazujú členov tureckej tajnej služby (MIT) ako nakladajú zbrane do kamiónu, ktorý má namierené do Sýrie. Ako oznámili dvaja turecký štátnici výhradne pre agentúru Reuters, v súčasnej dobe súdení za to, že prezradili štátne tajomstvo: štyri plné kamióny naložené raketovými dielmi, muníciou a mínometmi vyrazili v rokoch 2013 a 2014 z Turecka a boli sprevádzané členmi štátnej tajnej služby na sýrske územie, ktoré bolo ovládané aj milíciami Al-Kajdy. Jeden zo štyroch kamiónov, ako uvádzajú svedkovia, bol zastavený políciou, ale ďalšie tri sa nepodarilo zachytiť, pretože policajtom hrozili členovia tajnej služby MIT, ktorí im nariadili, aby odišli.

 

Skryté pod liekmi

Nákladné autá prenášali v šiestich oceľových kontajneroch celkovo 1000 dielov rakiet, 50.000 kusov munície pre automatické zbrane, 1000 mínometov a 30.000 kusov munície pre ťažké guľomety. Všetko bolo ukryté pod vrstvami liekov. Pokiaľ ide o proces, prezident Najvyššieho odvolacieho súdu İsmail Rüştü Cirit povedal: “Žijeme mimoriadnu dobu. Robíme všetko preto, aby sme vytiahli krajinu z problémov, do ktorých sa dostala.”

 

“Bránime tlač”

Potom ako riaditeľ Dundar dostal slovo, povedal pred súdom: “Sme tu, aby sme bránili tlač, aby sme hájili právo verejnosti na informácie a právo dozvedieť sa o tom či vláda klame. Na začiatku vláda tvrdila: “Nič z toho všetkého sa nestalo. Bola to iba humanitárna podpora”. Keď sa prevalilo, že v kamiónoch sú zbrane. Vláda začala tvrdiť, že boli určené pre Turkménov. Potom podpredseda vlády Tuğrul Türkeş povedal: “Prisahám na Boha, že kamióny boli určené pre Turkménov”. Na to Turkméni povedali, že nikdy nedostali zbrane. (…) a nevedia prečo je prezident jediný, ktorý sa na nás odvolal. Toto tajomstvo je tajomstvom, ktoré patrí štátu, nie Erdoganovi osobne. ”

 

Podprora terorizmu

Tento proces sa stal veľmi citlivým práve v čase, keď Rusko explicitne obviňuje Turecko, že pomáha islamským teroristom v Sýrii. Ankara robila vždy všetko pre to, aby podporila džihádistické milície, ktoré bojujú proti Asadovi. Umožňovala stovkám zahraničných bojovníkov vstúpiť do radov rebelov a islamského štátu tým, že ich nechala prejsť cez svoje hranice. V júni začalo Turecko podporovať skupinu teroristov v Sýrii, spolu s Katarom a Saudskou Arábiou. Milícia Jaish Al-Fatah, odbojová armáda, zahŕňa aj skupiny Al-Nusra a operuje v severnej Sýrii.

Preklad článku redakcii poskytol Martin Šuly

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/v-ankare-prebieha-proces-s-novinarom-ktory-odhalil-ako-kamiony-v-doprovode-tureckej-tajnej-sluzby-zasobuju-zbranami-dzihadistov/714748

obrázok:www.jordan-cz-eu.estranky.cz

 

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Prof. Peter Staněk - Energia Univerza v spoločnosti (1/2)

Prednáška profesora Petra Staněka: Energia Univerza v spoločnosti – súčasný obraz spoločnosti, s podtitulom “fakty k úvahe a zamysleniu“.

Pravda je vždy prvou obeťou akejkoľvek vojny

A už sme to naplno pocítili aj my. Napriek garancii zákazu cenzúry vláda vypla prvý nepohodlný web Hlavné správy.

V politike - Potraviny s nižšou DPH / Stúpajúci počet migrantov

 Hosťami relácie V politike boli Robert Fico, predseda vlády, Robert Kaliňák, minister vnútra a Martin Fronc, poslanec NR SR.

Bez servítky o vymývaní mozgov, utečencoch a ďalších témach

Známy milionár a milovník žien Boris Kollár nepotrebuje byť politicky korektný.