Môžu byť Merkelovej dni zrátané?

"Nemecká kancelárka Angela Merkelová čelí politickému riziku. Ak sa veci v súvislosti s utečeneckou krízou budú zhoršovať a popularita jej CDU výrazne klesne, môže sa stať, že proti nej vystúpi vlastná strana.

Zdá sa tiež, že zvyšok Európy začína byť unavený z takzvaného nemeckého líderstva,“ uviedol pre Pravdu expert na nemeckú a európsku politiku Christian Schweiger, ktorý vyučuje na univerzite v Durhame.

Kancelárka Angela Merkelová obhajuje svoje pozície, čo sa týka utečeneckej krízy, ale kritizujú ju aj vlastní kresťanskí demokrati. Čo si myslíte o jej stratégii?
Som od začiatku kritický k tomu, ako Merkelová rieši utečeneckú krízu a stojím si za tým. Časť nemeckých aj európskych médií ju spočiatku mimoriadne chválila a stále chváli. Nemyslím si však, že problémy s utečencami zvláda dobre.

Prečo?
Kritika sa naozaj znáša na Merkelovú z tábora jej kresťanskej demokracie (CDU), zo strany sociálnej demokracie (SPD) a, samozrejme, stále najmä z bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU). Bolo veľkou chybou kancelárky, že na počiatočnú narastajúcu vlnu utečencov reagovala tak, že naznačila, že Nemecko je v zásade ochotné akceptovať všetkých.

Tvrdila, že žiadosti o azyl sú v krajine neobmedzené. Spojte to so selfies, čo si robila s utečencami, a máte situáciu, ktorá povzbudila nielen mnoho Sýrčanov, ale aj iných ľudí, aby si zbalili veci a vydali sa na cestu do Nemecka. Merkelovej chyby potom pokračovali.

Čo ešte podľa vás urobila nesprávne?
Merkelová zjavne nebrala do úvahy, čo si myslia partneri v EÚ. Sú kritickí, čo sa týka politiky otvorených dverí a povinných utečeneckých kvót. Týka sa to väčšiny krajín strednej a východnej Európy a Británie. Povedal by som, že kancelárka opäť spôsobila hlboké rozdelenie Európy. Môže to mať vážne následky.

Zdá sa, že zvyšok Európy začína byť unavený z takzvaného nemeckého líderstva. Prichádza to v čase, keď mnohé krajiny eurozóny boli do značnej miery prinútené, aby sledovali politiku úsporných opatrení. A postoj Merkelovej vlády ku Grécku sa vníma ako veľmi nekompromisný.

Kancelárka do istej miery stráca popularitu medzi Nemcami. Je to pre Merkelovú vážne?
Domáca stratégia tiež nevyzerá pre ňu ružovo. Mnohé regióny a mestá v Nemecku bijú na poplach, pretože sú preťažené pod stálym náporom utečencov. Najmä Bavorsko, ktoré prijíma tisíce ľudí denne. Viedlo to k tomu, že spoluvládnuci sociálni demokrati najprv Merkelovú podporili, ale teraz sa od nej odvracajú.

Kancelárka si úplne znepriatelila bavorskú CSU. Merkelová čelí politickému riziku. Ak sa veci budú zhoršovať a popularita jej CDU výrazne klesne, môže sa stať, že proti nej vystúpi vlastná strana. Mnohí komentátori v Nemecku už upozorňujú, že Merkelovej vyjadrenia sa môžu dostať do skutočného konfliktu s realitou – keď hovorí, že to dokážeme, ale neberie do úvahy skutočnosť, že nemeckým mestám vzniká sociálna záťaž.

Kritizujú ju za to vlastní poslanci. Môžem sa mýliť, ale nevylučoval by som ani to, že Merkelovej dni môžu byť zrátané. S reakciou na utečeneckú krízu sa jednoducho zjavne prerátala.

Krátené

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/371128-mozu-byt-merkelovej-dni-zratane/

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Lipa a slovo

Ak je lipa symbolom vzájomnosti Slovanov, ktorí sa okolo nej zhromažďovali, tak slovo je tým, čo túto vzájomnosť umožňovalo a naďalej umožňuje: natoľko, že mu Slovania  vďačia aj za svoje meno. Tvrdí to náš popredný jazykovedec a etymológ Š. Ondruš.

RUSKO MENÍ PRAVIDLÁ HRY!

Rusko mení pravidlá na geopolitickej šachovnici a preberá iniciatívu do vlastných rúk. Definitívne sa tak udialo 17.decembra, keď boli USA a NATO odovzdané tzv. návrhy zmlúv o vzájomných bezpečnostných zárukách, v ktorých v podstate Rusko požaduje vrátiť situáciu vo svete ohľadom rozširovania a aktivít NATO do roku 1997.

Pravda je vždy prvou obeťou akejkoľvek vojny

A už sme to naplno pocítili aj my. Napriek garancii zákazu cenzúry vláda vypla prvý nepohodlný web Hlavné správy.

Čo týždeň dal - pohľad opozície ...

Róbert Fico (Smer SD) kritizoval moderátorov v politických diskusiách, považuje ich za neprofesionálnych a neobjektívnych. Tomáš Taraba (NS Život) vyzval odbory, aby začali konať, taktiež kritizoval prezidentku.