Ruskí experti vyvrátili správu holandských vyšetrovateľov ohľadne Boeingu 777
Experti zo spoločnosti Almaz-Antej urobili podrobnú rekonštrukciu výbuchu rakety v blízkosti dopravného lietadla Boeing 777, ktorý bol zostrelený nad Ukrajinou.
Na rozdiel od správy Holandských vyšetrovateľov sú ich výsledky podložené aj reálnymi experimentmi.
Vedci preskúmali charakter poškodenia lietadla, vypočítali uhly príletu rakety, určili presný typ strely a súradnice miesta výstrelu. Vykonali 2 experimenty. V prvom sa imitoval štart rakety z oblasti Zarosčenskoje, ktorá bola v čase pádu lietadla pod kontrolou ukrajinskej armády, v druhom z oblasti Snežnoje, ktorá bola pod kontrolou povstalcov. Výsledky plne potvrdili verziu ruských expertov. Superpočítač spracoval viac ako 14 miliónov možností statického a dynamického stavu rakety a lietadla a určil kompenzačné parametre. Získane pole črepín z výbuchu softvérovo vložili na model lietadla. Vo výsledku vznikli rovnaké poškodenia, aké boli objavené na malajzíjskom boeingu. Poškodili ľavú časť lietadla, kabíny a ľavý motor. Verzia, že vystrel smeroval z obce Zarosčenskoje bola úspešne potvrdená. Na overenie výstrelu z obce Snežnoje, ktorú udávajú holandský vyšetrovatelia, urobili experti druhy pokus, kde odpálili raketu pri kokpite vyradeného lietadla v uhle, v akom by musela priletieť z oblasti obce Snežnoje. Získane názorne údaje o poškodení lietadla ukázali, že sa zasadne líšia od poškodenia malajzíjskeho boeingu. Vôbec nedošlo k poškodeniu ľavého motora. Pravá časť kabíny by zas nemohla ostať nepoškodená .Verzia medzinárodných vyšetrovateľov tak bola vyvrátená experimentmi v teréne na reálnych modeloch.
Experiment vyvracia aj druhé tvrdenie Holanďanov. Podľa ich správy bolo lietadlo zostrelené raketou typu 9m38m1. Odlišnosťou pri tejto rakete je črepina “dvutvar“ s i profilom nechávajúca po sebe otvory v tvare motýľa. Pokus ukázal, že kokpit bol posiaty otvormi takéhoto tvaru, pričom na malajzijskom boeingu sa poškodenia takého tvaru nenachádzajú. Naopak sú tam poškodenia obdlžníkového tvaru, ktoré zodpovedajú črepinám zo staršieho modelu rakety 9m38, ktoré sa vo výzbroji ruskej armády už nenachádzajú. Záručná doba poslednej uplynula v roku 2011.Závery ruských expertov teda zostávajú rovnaké a ich teória bola potvrdená aj experimentálne. Raketa bola odpálená z oblasti Zarosčenskoje, ktorá bola pod kontrolou ukrajinských síl a bol upresnený typ použitej rakety, ktorú armáda RF nemá vo výzbroji.
Výsledky experimentu si pozrite tu:
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=WJvWP13m5E0