Bavorských euroskeptikov povedie emigrant z Česka

Euroskeptickú stranu Alternatíva pre Nemecko (AFD) povedie v Bavorsku český emigrant Petr Bystroň.

Hlavným cieľom strany je aktuálne zastaviť príchod utečencov a donútiť kancelárku Angelu Merkelovú k rezignácii. "Merkelová musí skončiť. Do Nemecka ich pozvala ona," povedal pre iDNES.cz novozvolený predseda.

Strana si nové vedenie svojej bavorskej organizácie volila v sobotu. Hoci sa pôvodne profilovala ako euroskeptická, súčasným hlavným motívom je utečenecká kríza. "Náš hlavný cieľ je zastaviť tú migračnú vlnu, ktorá sa sem valí, a zabrániť tomu, aby sa presadili bláznivé kvóty, ktoré prerozdeľujú utečencov do krajín, ktoré ich nechcú," povedal novozvolený predseda.

Bystroň sa netají kritikou kancelárky Angely Merkelovej a požaduje jej odstúpenie. "Dôsledky nezodpovednej politiky Angely Merkelovej nás budú sprevádzať mesiace a roky. Ako bývalému utečencovi mi leží na srdci, aby som presadil za AFD rozumné požiadavky týkajúce sa tejto oblasti," napísal Bystroň už minulý týždeň na svojich stránkach.

Sám sa pritom do Nemecka dostal až vo svojich šestnástich rokoch v roku 1987, kedy s rodičmi emigroval z rodného Olomouca. Hoci je bývalý utečenec, so súčasnou proimigrantskou politikou nesúhlasí.

"Musíme si uvedomiť, že ich sem pozvala Angela Merkelová. Oni idú cez šesť, sedem krajín, ktoré sú v Európskej únii, ale oni chcú do Nemecka. Merkelová ich otvorene pozýva," povedal Bystroň.

Alternatíva pre Nemecko nepopiera, že sa na niekoľkých bodoch programu zhodne aj s nacionalistickým hnutím Pegida. "V médiách prebieha proti ľuďom z Pegidy kampaň. Pritom sú to ľudia ako ja. Stredná vzdelaná trieda," vysvetlil. Zároveň sa však dištancuje od zakladateľa Pegidy Lutza Bachmanna a popiera, že by AFD Pegidu výraznejšie politicky podporila.

Strana AFD bola založená v roku 2013. Podľa Deutsche Welle má celoštátnu podporu voličov pod piatimi percentami, v niektorých spolkových krajinách sa však dostala aj do tamojších parlamentov. Je proti jednotnej európskej mene, ktorá podľa nich ťahá EÚ dole, a proti prílivu utečencov do Európy.

Bystroň študoval ekonómiu a medzinárodné vzťahy na univerzite v Mníchove. Pracuje ako poradca pre korporátnu stratégiu a komunikáciu v Nemecku aj v krajinách strednej a východnej Európy.

 

zdroj: http://hn.hnonline.sk/svet-120/bavorskych-euroskeptikov-povedie-emigrant-z-ceska-utecencov-nechce-929961

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Slovenská identita - Konferencia Panslovanskej únie

 Slovenská identita siaha až k našim predkom Slovenom.

Richard Sulík: “Zatvorenie hraníc – jediné riešenie pre Európu”

Zatvorenie hraníc podľa vzoru Macedónska je jediný možný spôsob, aby sa Európa pohla ďalej.

Bieda nášho dôchodkového systému

K dnešnej úvahe ma primäl rozhovor v Slovenke s podpredsedníčkou Jednoty dôchodcov Slovenska p. Valériou Pokornou. Nebudem uvádzať čísla, bieda, bieda. Stačí uviesť nadpis: Minimálny dôchodok nočná mora dôchodcov“. Zameriam sa na ekonomickú podstatu dôchodkového systému

Treba etickú komisiu pre členov súdnej rady ....

Redaktorka televízie JOJ sa pokúsila položiť Štefanovi Harabinovi po jeho disciplinárnom konaní niekoľko otázok.