V Katalánsku sa začali voľby - aktualizované!

Ľudia, ktorí podporujú odtrhnutie Katalánska od Španielska tvrdia, že na daniach odvádza priveľa v prospech chudobnejších regiónov, keďže patrí k najbohatším autonómnym spoločenstvám.

 

Asi 5,5 milióna Kataláncov si dnes v predčasných voľbách volí nový 135-členný regionálny parlament v hlasovaní, ktoré separatistické strany označili za akési referendum o nezávislosti. Volebné strediská sa otvorili o 9.00 h SELČ.

Hlavné separatistické strany v snahe zmeniť voľby na hlasovanie o nezávislosti vytvorili spoločnú volebnú platformu Junts Pel Sí (Spoločne za áno, JxSí), ktorej jediným programom je odtrhnutie od Španielska.

Katalánsko patrí medzi najbohatšie autonómne spoločenstvá Španielska a ľudia, ktorí podporujú jeho nezávislosť, argumentujú, že odvádza na daniach priveľa v prospech chudobnejších regiónov, a bolo by na tom ekonomicky lepšie, ak by bolo nezávislé.

Prieskumy verejnej mienky naznačili, že separatisti získajú do 50 percent hlasov, ale mohli by si zabezpečiť väčšinu kresiel v regionálnom parlamente. Najdôveryhodnejší prieskum štátneho Sociologického výskumného centra (CIS) ukázal, že separatistické strany vrátane Junts pel Sí a radikálnejšej Kandidatúry ľudovej jednoty (CUP) získajú spoločne okolo 44 percent hlasov, čo znamená najnižšiu možnú väčšinu 68-69 kresiel.

Ak separatisti vyhrajú voľby, potrvá im niekoľko dní, možno týždňov, kým začnú presadzovať svoj plán na odtrhnutie, uviedla agentúra Reuters. Štát do toho vstúpi a zablokuje ho, dodala.

Plán na odtrhnutie platformy Junts pel Sí obsahuje štyri kroky: 1/ Vyhlásenie regionálneho parlamentu, že sa začal proces vedúci k nezávislosti. 2/ Výzva ku Kataláncom, aby sa zapojili do ústavodarného procesu prostredníctvom verejných debát. Proces povedie k schváleniu novej ústavy v referende. 3/ Vláda národnej jednoty bude budovať základy nového štátu, ako je ministerstvo financií, centrálna banka alebo armáda. 4/ Celý proces by nemal trvať dlhšie ako 18 mesiacov a mal by vyvrcholiť vyhlásením nezávislosti.

Ako a kedy môže Španielsko zabrániť nezávislosti Katalánska? Prvé dve fázy sú politickým procesom a môžu sa uskutočniť v rámci španielskych a katalánskych zákonov. Referendum o schválení novej ústavy by však zablokoval súd, pretože je protiústavné rovnako ako by boli základné stavebné prvky nového štátu a vyhlásenie nezávislosti. Španielska vláda pripravila urýchlenú reformu ústavného súdu, aby mal dostatok právomocí na zastavenie akéhokoľvek jednostranného kroku katalánskych orgánov.

Súd už tento mesiac zablokoval katalánsky zákon, ktorý by otvoril cestu vytvoreniu katalánskeho ministerstva financií. Politickí analytici a väčšina politikov sa domnievajú, že spor je možné vyriešiť obnovením dialógu medzi katalánskymi a španielskymi orgánmi, ktorý by viedol k lepšiemu prerozdeleniu daní a zvýšeniu výdavkov na infraštruktúru v Katalánsku.

Mnohí tiež hovoria, že je potrebná rozsiahla ústavná reforma, ktorá by zakotvila ochranu katalánskeho jazyka a kultúry a schválil by ju národ v referende. Z prieskumu katalánskych novín La Vanguardia vyplýva, že 63 percent katalánskych voličov by podporilo novú ústavu alebo flexibilnejšiu interpretáciu existujúcej. Prvé odhady výsledkov dnešného hlasovania sa očakávajú okolo 20.00 SELČ.

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/v-katalansku-sa-zacali-volby-pre-separatistov-su-referendom-o-nezavislosti/685708

 

Aktualizujeme: voľby vyhrali podstatným rozdielom hlasov zastánci osamostatnenia Katalánska od Španielska.

 

 

zdroj: http://www.ccma.cat/tv3/directe/tv3/#

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Čechoslovakizmus

Čechoslovakizmus – ktorý sa podľa wikipédie formoval v 19. storočí v prostredí českých a časti slovenských, evanjelických obrodencov – prehliada Slovákov.

Zomrel plukovník Peter Švec

Musíme Vám so zármutkom oznámiť, že náš spolupracovník, Človek s veľkým slovenským srdcom, nás navždy opustil dňa 27.02.2021 v sobotu.

Detské občianske preukazy a veľká výmena eID

Výmena elektronického občianskeho preukazu, snímanie odtlačkov prsta, čipová karta pre deti a seniorov aj eZdravie. Otázky a odpovede k téme.

V zovretí pozlátenej neistoty

Ak si občan všimne a zhodnotí, čo verím, že hej, aktivity vlády či parlamentu, a to hneď po voľbách a aj teraz v čase koronakrízy, iste bude súhlasiť, že žijeme v pozlátenej neistote. Vďaka (ne)vzdelaným politikom.