Nový líder britských labouristov:

Bush s Blairom zneužili 11. september

 

Nového šéfa britských labouristov Jeremyho Corbyna dobieha vlastná minulosť.
 
V roku 2003 obvinil Georga Busha a Tonyho Blaira, že pád newyorských Dvojičiek bol iba ich zámienkou na rozpútanie vojny v Afganistane.

Skúseného ľavicového politika Jeremyho Corbyna, ktorý vystupuje proti úsporným opatreniam vlády a proti vojne, zvolili za predsedu labouristov začiatkom septembra.

O tom, či bude vhodným lídrom strany, sa polemizovalo ešte pred straníckymi voľbami – dôvodom boli Corbynove vyhlásenia o tom, že „smrť bývalého vodcu Al-Káidy Usámu bin Ládina bola tragédiou“.

Konšiprátor či nový líder?

Ostrovná tlač s Corbynom najnovšie spája ďalšie kontroverzné vyjadrenia. Corbyn v roku 2003 prostredníctvom ľavicového periodika Morning Star obvinil vtedajšieho prezidenta USA Georga Busha a lídra labouristov Tonyho Blaira z toho, že zmanipulovali udalosti z 11. septembra 2001 a využili to na rozpútanie vojny v Afganistane. V dnešnom vydaní to pripomína britský denník The Telegraph.

„Historici raz budú s veľkým záujmom študovať udalosti uplynulých 18-tich mesiacov. Po 11. septembri sa veľmi rýchlo pripísala zodpovednosť za útoky bin Ládinovi a Al-Káide. Potom sa to plynule rozvinulo do útoku na Taliban, neskôr k zvrhnutiu režimu v Afganistane,“ napísal Corbyn.

Obviňoval USA už v 90-tych rokoch

V uplynulých rokoch pritom Corbyn napísal sériu kníh, ktoré podporujú konšpiračné teórie o „novom svetovom poriadku“, pripomína The Telegraph.

Odvoláva sa pritom na sériu Corbynovych článkov z 90-tych rokov, v ktorých Druhú vojnu v Perzskom Zálive označuje práve za predohru „New World Order“.

USA v nich zároveň obviňuje z toho, že „cieľom ich vojnovej mašinérie je zachovať svetový poriadok prostredníctvom dominantných bánk a nadnárodných spoločností z Európy a Severnej Ameriky“.

V konflikte s voličmi i spolustraníkmi

Takmer tri štvrtiny Britov nepovažujú nového predsedu britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna za nádejného budúceho premiéra. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovali noviny The Independent v sobotnom vydaní.

Už v prvých dňoch jeho pôsobenia vo funkcii mali viacerí vedúci labouristi vyjadrenia, ktoré sa zdajú byť s Corbynovými v konflikte. 

V prieskume ORB odpovedalo 2000 opýtaných. Iba 28 percent z nich súhlasilo s vyjadrením: „Jeremy Corbyn vyzerá byť vhodným kandidátom na premiéra," 72 percent s ním nesúhlasilo.

Ukázal tiež, že pätina voličov, ktorí v májových parlamentných voľbách hlasovali pre labouristov, dá v budúcich voľbách svoj hlas pravdepodobne konzervatívcom. Až 37 percent z voličov labouristov považuje za menej pravdepodobné, že pre nich bude hlasovať znova, informovala agentúra Reuters.

Prieskum však naznačil aj to, že Corbynov postoj proti úsporným vládnym opatreniam by mohol oživiť nádeje labouristov v Škótsku, kde ich v májových voľbách prevalcovala Škótska národná strana (SNP). V prieskume približne 36 percent z ľudí, ktorí vtedy hlasovali pre SNP, povedalo, že budú pravdepodobne nabudúce voliť labouristov na čele s Corbynom.

Zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/304922/novy-lider-britskych-labouristov-bush-s-blairom-zneuzili-11-september/ 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (8)

Geografické názvy zo slovného základu -treb

Ján CUPER: V kauze údajnej vraždy Remiáša sme dospeli k inému poznaniu

Vystupovali v nej bývalí opoziční politici i prezident Kováč. 

Vakcíny od Pfizer nikdy neboli testované na zastavenie prenosu vírusu | SK dabing

Na vypočúvani ohľadom Covidu na pôde Európskeho parlamentu, zástupkyňa firmy Pfizer – Janine Small (prezidentka pre teritórium rozvinutých krajín) priznala, že Covid vakcína nikdy nebola testovaná na zabránenie prenosu vírusu predým, ako bola uvedená na trh.

Treba etickú komisiu pre členov súdnej rady ....

Redaktorka televízie JOJ sa pokúsila položiť Štefanovi Harabinovi po jeho disciplinárnom konaní niekoľko otázok.