Rusko, Sýria, Irak a Irán zriadili spoločné spravodajské centrum na boj proti IS

MOSKVA - Rusko, Sýria, Irak a Irán zriadili spoločné stredisko pre výmenu informácií potrebných v boji proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Interfax.

Stredisko, ktoré sa bude nachádzať v irackom Bagdade, bude združovať vojenských predstaviteľov zo všetkých štyroch zúčastnených krajín. Zariadenie by mohlo v budúcnosti slúžiť ako koordinačné centrum pre operácie proti IS, ktorý počas uplynulého roka získal kontrolu nad značnými územiami v Iraku a Sýrii.

Predpokladá sa, že ruský prezident Vladimir Putin na Valnom zhromaždení OSN v pondelok v New Yorku vyzve na spoločné úsilie v boji proti tejto extrémistickej skupine. Moskva v tomto ohľade vojensky podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, čo však Západ vníma so znepokojením.

Sýrska občianska vojna, ktorá vypukla v roku 2011 po ostrom zásahu voči protivládnym demonštrantom, sa postupne transformovala do viacstranového konfliktu medzi vládnymi silami, prevažne islamistickými povstalcami, IS a Kurdmi.

Hasan Nasralláh, vodca libanonskej šiitskej organizácie Hizballáh uviedol, že Rusko poskytlo Asadovi "veľmi vyspelé" zbrane, bojové lietadlá a vrtuľníky. "Stratégia (amerického prezidenta Baracka) Obamu voči IS a terorizmu zlyhala," povedal Nasralláh v rámci svojho prvého vystúpenia v médiách po tom, ako sa objavili správy o zvýšenej vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii.

Zdroj: http://m.topky.sk/cl/1000791/1500487/Rusko--Syria--Irak-a-Iran-zriadili-spolocne-spravodajske-centrum-na-boj-proti-IS 

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Matica zintenzívňuje spoluprácu so Slovákmi vo svete

Jedenásteho novembra 2015 prišlo do Martina 15 delegátov Slovákov zo sveta, aby spoločne s domácimi oživili činnosť Rady pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Matici slovenskej.

Galko: Najviac je z ĽSNS pokakaný drzý mládežnícky boľševik Blaha

Poslanec za Smer Ľuboš Blaha rozšíril portfólium fašistov v parlamente o ďalšie dve strany.

Za čím smútia Maďari

Príde namyslený Maďar na Slovensko a hovorí: My sme už oslávili 1000 rokov svojho príchodu na toto územie a Vy kedy budete oslavovať? Slovák sa usmeje a hovorí: My nemusíme, my sme tu doma.

Hypotéky zdražejú a niektorí ľudia nebudú schopní to splácať

Juraj Karpiš je spoluzakladateľ a analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS a autor kníh Zlé peniaze a Ako na Zlato. Aká je aktuálna ekonomická situácia na Slovensku?