Rusko schválilo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light

Ruské regulačné orgány vo štvrtok schválili jednodávkovú verziu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V. Krok má urýchliť dosiahnutie komunitnej imunity proti koronavírusu. Sputnik Light je štvrtá vakcína proti COVID-19, ktorú vyvinuli aj schválili v Rusku.

Vakcína Sputnik Light je zhodná s prvou dávkou očkovacej látky Sputnik V, ktorú tvoria dve dávky, a zatiaľ nedokončila pokročilé testovanie, ktoré je nevyhnutné na zabezpečenie účinnosti a bezpečnosti v súlade so stanovenými vedeckými protokolmi. Rusko začalo testovať Sputnik Light na ľuďoch v januári a štúdie ešte podľa oficiálnych záznamov pokračujú.

„Je dobré vedieť, že sa rozsah nástrojov (proti COVID-19) rozširuje,“ vyjadril sa vo štvrtok na margo autorizácie jednodávkovej vakcíny prezident Vladimir Putin.
Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško zase uviedol, že autorizácia štvrtej vakcíny pomôže urýchliť proces tvorby komunitnej imunity proti koronavírusu. Väčšina vedcov verí, že na dosiahnutie takejto imunity treba zaočkovať najmenej 70 percent populácie, presná hranica ale zatiaľ nie je známa.

Rusko vlani čelilo kritike za autorizáciu vakcíny Sputnik V ešte pred začatím poslednej fázy testovania a ponúkanie látky zdravotníkom, kým toto testovanie trvalo. Kritiku vo februári zmiernila štúdia v odbornom časopise Lancet, podľa ktorej je vakcína bezpečná a účinná proti COVID-19 na 91 percent. Výsledky sa opierali o test, na ktorom sa zúčastnilo zhruba 20-tisíc ľudí v Rusku.

Autorizáciu pred dokončením rozsiahleho testovania dostali aj ďalšie dve ruské vakcíny EpiVacCorona a CoviVac. Dáta o ich účinnosti dosiaľ nezverejnili.

Napriek tomu, že má Rusko štyri schválené vakcíny a začalo očkovať svoje obyvateľstvo medzi prvými, vo svetovom meradle zaostáva. Podľa vicepremiérky Taťjany Golikovej dostalo v Rusku najmenej jednu dávku vakcíny 13,4 milióna ľudí, čo je 9 percent obyvateľstva. Úplne zaočkovaných je 9,4 milióna ľudí, a teda 6 percent obyvateľstva 146 miliónového Ruska.

Rusko má v pláne do polovice júna zaočkovať 30 miliónov ľudí a do augusta takmer 69 miliónov, odborníci však o naplnení týchto cieľov pochybujú.


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/rusko-schvalilo-jednodavkovu-vakcinu-sputnik-light/2528804COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Hon na čarodejnice

Sotva by sme našli väčšiu mieru pokrytectva, než sme tomu svedkami v týchto dňoch.

Prof. Peter Staněk - Energia Univerza v spoločnosti (1/2)

Prednáška profesora Petra Staněka: Energia Univerza v spoločnosti – súčasný obraz spoločnosti, s podtitulom “fakty k úvahe a zamysleniu“.

Vzdelaní a múdri ľudia…

Týmto nadpisom som chcel čitateľovi pripomenúť známu myšlienku veľkého filozofa a hlavne politika, ktorý bol 40 rokov členom Dolnej snemovne  anglického parlamentu, sira Francisa  Bacona, že na čele štátu by mali stáť vzdelaní a múdri ľudia.

Ekonomickí alchymisti

Úver je prevod kapitálu do cudzej hospodárskej dispozície s nárokom na spätné platenie. Je to smena prítomnej veci za vec budúcu. Je tu časový rozdiel, diferencia , medzi plnením a protiplnením. Plnenie a protiplnenie sa časove nekryje. Niekedy sa úver definuje aj ako úplatný prevod kúpnej sily na dlžníka s tým, že dlžník splatí požičanú kúpnu silu“. Citát je z diela Brišku Národné hospodárstvo z roku 1943.

 
Odber noviniek na stránke