V Rusku oznámili obdržanie patentu na liek na prevenciu a liečbu Covidu-19
Federálna lekárska a biologická agentúra Ruska (FMBA) oznámila prijatie patentu na MIR-19 – liek na prevenciu a liečbu Covidu-19, uvádza sa na webovej stránke agentúry.„Rospatent udelil štátnemu výskumnému centru „Inštitút imunológie“ Federálne lekárske a biologické agentúry patent na kombinovaný liek s antivírusovým účinkom na nový koronavírus SARS-CoV-2, vyvinutý na pokyn šéfky ruskej FMBA Veroniky Skvorcovovej. Liek sa nazýva MIR-19,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Je potrebné poznamenať, že MIR znamená malá interferujúca RNA. Liek je určený na prevenciu alebo liečbu koronavírusovej infekcii inhaláciou alebo intranazálnym podaním.
Vakcína Sputnik V vo forme nosných kvapiek
Koncom marca v Rusku začali klinické štúdie s ruskou vakcínou proti koronavírusu Sputnik V vo forme nosných kvapiek pre malé deti do 3-4 rokov.
„Je u nás vyvinutá a patentovaná a teraz prebiehajú, prakticky začínajú klinické testy internazálnej formy Sputnika V. Ide o samozrejme o veľmi jemnú a pohodlnú formu očkovania detí, najmä malých,“ povedal riaditeľ strediska Gamalejova ústavu Alexander Gincburg.
Prvá vakcína proti koronavírusu v Rusku aj na svete bola zaregistrovaná 11. augusta minulého roka. Sputnik V bol vyvinutý špecialistami z Gamalejovho ústavu.
Podľa údajov lekárskeho časopisu The Lancet bola účinnosť lieku proti tejto chorobe 91,6% po analýze údajov od 19 866 dobrovoľníkov. Pritom indikátor v skupine dobrovoľníkov starších ako 60 rokov predstavoval 91,8%.
Vakcína proti Covidu-19 pre zvieratá
31. marca Rusko tiež zaregistrovalo ako prvý na svete jedinú vakcínu proti Covidu-19 pre zvieratá s názvom Karnivak-Kov.
Preparát bol vyvinutý Federálnym centrom pre zdravie zvierat, ktoré spadá pod predmetný rezort.
„Klinických štúdií Karnivak-Kovu, ktoré sa začali v októbri minulého roka, sa zúčastnili psy, mačky, polárne líšky, norky, líšky a ďalšie zvieratá. Výsledky štúdie umožňujú vyvodiť záver, že vakcína je neškodná a má vysokú imunogénnu aktivitu, pretože u všetkých testovaných očkovaných zvierat sa v 100 percentách prípadov vyvinuli protilátky proti koronavírusu,“ uviedol Savenkov.
Teraz vedci z Rosselchoznadzoru pokračujú v štúdiu toho, na ako dlho sa po podaní lieku vyvíja imunita. Podľa Savenkova zatiaľ tento ukazovateľ je najmenej šesť mesiacov.
zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/v-rusku-oznamili-obdrzanie-patentu-na-liek-na-prevenciu-a-liecbu-covidu-19/2498652