Uzavrieť hranice únie a potápať lode

Český minister financií a vicepremiér Andrej Babiš v sobotu navštívil tábor pre utečencov v Bělej pod Bezdězem.

Navrhuje uzavrieť hranice Európskej únie, potápať lode pašerákov a zrýchliť konanie pre tých, ktorí požiadajú o azyl v Českej republike. V poslednom bode myslí však predovšetkým na Ukrajincov.

Podľa Babiša je potrebné posilniť ochranu hraníc Európy a podieľať by sa na tom podľa jeho názoru mali aj veľmoci Rusko a USA, píše iDnes.cz. "Vidíme tu zlyhanie organizácie Frontex, ktorá sa stará o ochranu hraníc Európskej únie. Je potrebné ju výrazne posilniť, a to aj finančne. Potrebujeme zastaviť nekontrolovanú nelegálnu vlnu utečencov na európsky kontinent," povedal Babiš.

"Predovšetkým by sa mali potápať lode určené na prevážanie utečencov. Samozrejme nie s nimi, ale ešte prázdne v prístavoch pred ich nástupom. Je nevyhnutné potierať organizovaný zločin spojený s migráciou," dodal europoslanec Pavel Telička (ANO). V tejto otázke podľa neho zlyhala OSN.

 

Z dlhodobého hľadiska je však podľa Babiša nutné vyriešiť situáciu v štátoch, odkiaľ migranti prichádzajú, teda Afganistanu, Sýrie a ďalších. "Nie sú pripravení na demokraciu, a malo by sa preto diskutovať aj o niektorých riešeniach vrátane vojenských operácií," uviedol Babiš.

Kľúčovým opatrením ich stratégie je, aby sa vstup do Únie utečencom neoplatil. Azylové konanie by podľa Teličku malo prebiehať mimo územia Európskej únie v azylových táboroch, a to napríklad pod ochranou OSN. Prípadne musí ísť o legálne prechody na určených miestach, kde by utečenci podali žiadosť o azyl.

Podľa Babiša je potrebné rýchlejšie pomôcť azylantom, ktorí v Česku skutočne zostať chcú a plánujú tu pracovať. Rád by zaviedol obdobu americkej zelenej karty.

"Je pre mňa absurdné, že v Českej republike máme 104 tisíc voľných pracovných pozícií a na niektoré nemôžu české firmy zohnať pracovníkov. Naše firmy čakajú mesiace na to, až štát udelí pracovné vízum hlavne ukrajinským záujemcom o prácu. Na Ukrajine je pritom tiež vojnový konflikt. Lenže Ukrajincov Európa nepozvala, na rozdiel od skoro všetkých ostatných utečencov sveta," podotkol Babiš.

 

Viac na: http://hn.hnonline.sk/svet-120/babis-ma-plan-na-problem-s-utecencami-uzavriet-hranice-unie-a-potapat-lode-908421

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Matica v Užhorode

Koncom novembra 2015 sa takmer tri desiatky zväčša mladých matičiarov vybrali na Ukrajinu.

Kto nám vládne?

Sú to vlády či mafiáni? Prekonali sme ekonomickú krízu?

Riešme konečne fiskálnu politiku

V dnešnom SME 18/5 sa píše: „Matovič odignoruje veto SaS. Sulík asi vypovie koaličnú zmluvu“. Minister financií však opäť hovoril v TV aj s využitím tabule o podpore rodinám. Hovoril teda iba o jednom prvku zo  systému daňovej politiky.

Národný pochod za život vyzýva poslancov na podporu zákonov na zlepšenie ochrany života

Národný pochod za život vyzýva poslancov aby podporili zákonov na zlepšenie ochrany života.