Dve ruské lietadlá s nákladom 80 ton humanitárnej pomoci dnes pristáli na letisku Básila Asada

Rusko pomáha Sýrii v boji proti Islamskému štátu, USA sa obávajú prítomnosti Ruska v tejto oblasti

 Dve ruské lietadlá s nákladom 80 ton humanitárnej pomoci dnes pristáli na letisku Básila Asada v sýrskom mesta Lázikíja. Informovali o tom sýrske štátne médiá bez uvedenia ďalších podrobností a následne aj tlačové agentúry Reuters a DPA. Letisko je pomenované po zosnulom bratovi sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Sýria v posledných dňoch popierala šíriace sa správy v médiách a informácie od tajných služieb, že jej silný spojenec Moskva posilňuje svoju vojenskú prítomnosť a podporu v krajine, aby tak ochránila sýrsky režim. Rusko vyhlásilo, že do Sýrie posiela vojenskú výzbroj, aby pomohlo vláde prezidenta Asada v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), a že poslalo aj expertov, ktorí školia sýrsku armádu v používaní tejto výzbroje.

Podľa slov dvoch amerických predstaviteľov je Washington presvedčený, že približne 200 príslušníkov ruských námorných síl je teraz umiestnených na leteckej základni neďaleko Lázikíje, bašty sýrskeho prezidenta Asada. USA vyjadrili obavy, že Rusko posiela do Sýrie vojakov a výzbroj, aby pomohlo udržať Asadovu vládu a režim.

Rusko ako hlavný Asadov spojenec poprelo tieto obavy a vyhlásilo, že ruskí vojaci sú v Sýrii už mnoho rokov a pomáhajú tam pri obsluhe ruskej výzbroje. Washington zareagoval, že ruské vojenské dodávky pomáhajú Asadovi vyhnúť sa tomu, aby rokoval o politickom riešení konfliktu, ktorý trvá v krajine už piaty rok.

Sýrsky konflikt si vyžiadal vyše 250 000 ľudských životov, informovala OSN.

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/syria-oznamila-ze-na-jej-uzemi-pristali-dve-ruske-lietadla-s-humanitarnou-pomocou/677664

 

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Murgaš na Route 66

Slovenská Route 66 - to je cesta s číslom 66, ktorá spája juh Slovenska so severom, začína sa v Šahách, pokračuje cez Banskú Bystricu, Telgárt, Poprad až do Tatranskej Javoriny.

Vladimír Mečiar sa vracia do politiky a chce viac občianskej kontroly v politike štátu

Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

Riešme konečne fiskálnu politiku

V dnešnom SME 18/5 sa píše: „Matovič odignoruje veto SaS. Sulík asi vypovie koaličnú zmluvu“. Minister financií však opäť hovoril v TV aj s využitím tabule o podpore rodinám. Hovoril teda iba o jednom prvku zo  systému daňovej politiky.

Slniečkárske "perly"

1. „Keď niekto povie: „Som hrdý, že som Slovák“, naskakuje mi husia koža.” (Štefan Hríb, novinár)