Herečka s nezameniteľným hlasom Eva Kristínová

Vo veku 91 rokov zomrela slovenská herečka Eva Kristínová.

Pôsobila v divadle i pred filmovou kamerou, bola známa svojim drsne sfarbeným hlasom. Bola jednou z najväčších tragédok, ale dokázala stvárniť aj temperamentné dedinské jazyčnice. V roku 2008 jej bol udelený Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.Dlhoročná členka Slovenského národného divadla stvárnila širokú škálu ženských postáv, či už to bola Eva v Bačovej žene či ikonická Lady Macbeth od Shakespeara. Na konte má okolo 80 postáv.
Bola dobre známa aj rádiovým poslucháčom či televíznym divákom. Rodáčku z Trenčína sme poznali aj ako šansonierku či recitátorku.
Jej mladé roky boli poznačené tvrdým osudom jej otca, odsúdeného na smrť nemeckým vojenským súdom, ktorý ako veliteľ vojenského okruhu v Trenčíne odmietol v roku 1939 Nemcom vydať vojenské sklady, cez jeho povýšenie na brigádneho generála v roku 1946 až po jeho degradovanie a prepustenie z armády, potom ako v roku 1948 odmietol vstúpiť do komunistickej strany Česko-Slovenska.

Pridala sa k SNP, kde slúžila ako spojka. V roku 1950 absolvovala Odborný divadelný kurz v Bratislave. Množstvo zaujímavých postáv vytvorila aj v rozhlase, televízii a filme. Je známa, dosiaľ činná recitátorka (aj v rozhlase a televízii), s obľubou sa venuje najmä slovenským baladám. Činná aj ako šansonierka.

Jej repertoár poézie je široký, ovláda spamäti značnú časť Hviezdoslavovej tvorby. K 80. narodeninám spísal Ján Čomaj jej pamäte vydané pod názvom Spomienky herečky.

Životopis (biografia) / Informácie:
Otec Evy Kristínová pomáhal budovať prvorepublikovú armádu. Vyrastala tak v početnejšej, ale harmonické rodine vojaka z povolania. Za Slovenského štátu bol jej otec za vymyslenú špionáž odsúdený na trest smrti, ktorý mu bol po odvolaní zmenený na doživotie. Budúce slovenských herečka sa spoločne so svojou matkou a ďalšími súrodencami musela skrývať na myjavských kopaninách, keď vyšlo najavo, že maloleté deti budú zaradené na prevýchovu v nacistickom Nemecku.

Od začiatku Slovenského národného povstania v auguste 1944, sa ako šestnásťročná dievčina zúčastnila ťažkých bojov v slovenských horách. Po vojne bol jej otec, už povýšené do hodnosti armádneho generála, uväznený v roku 1948, keď odmietol vstúpiť do komunistickej strany. Zbavený hodností a osobné slobody bol až do roku 1954.

Mladá a krásna Eva Kristínová sa prihlásila na štúdium na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1949. Pre nespochybniteľný herecký talent, bola prijatá nielen na štúdium, ale tiež k hosťovanie v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Na tejto divadelnej scéne potom vytrvala takmer štyridsať rokov. Prežila tak jeden herecký život na jedných divadelných doskách. Popri dramatických rolách z klasického repertoáru podľa Williama Shakespeara, si zahrala rolu Lady Mackbeth v dráme Mackbeth / 1959 /, či ako Gertruda z Hamleta / 1961 /. Bola úspešná aj ako Kleitó z Nezvalova Atlantídy / 1961 /, Alžbeta Proctorova z Millerových Čarodejníc zo Salemu / 1966 /, ako matka Guráž z Brechtova hry Matka Guráž a jej deti / 1971 /.

Vždy a neúnavne preukazovala svoje jedinečné herecké umenie stvárniť aj tie najnáročnejšie úlohy. Ako úspešná herečka svojej domovskej scény, ktoré zasvätila svoj profesijný život, sa na tomto javisku objavila naposledy v úlohe Rodan v dráme M.Ferka - Pravda Svätoplukova / 1985, rež. P. Haspra /.

Eva Kristínová bola tiež známou a uznávanou recitátorky veršov slovenských i českých básnikov. Jej talent sa presadil aj vo filme a v televíznych inscenacích.Filmový debut si odbila v slovenskom komédii Nie je Adam Ako Adam / 1956, rež. Paľo Bielik /.

Rad nasledujúcich filmov má stále svoje divákov - Štyridsaťštyry / 1957, rež Palo Bielka / prvý slovenský TV film, vojnová dráma Smrť sa volá Engelchen / 1961, rež.Ivan Balada /, TV film Sám vojak v poli / 1964, rež. Otto Haas / , Ryšavá jalovíc / 1970, rež. Martin Ťapák /. Televízne inscenácie z bratislavského televízneho štúdia, do ktorých bola pomerne často obsadzovaná aj Eva Kristínová, boli známe aj slovenským divákom.

Veľmi úspešné boli inscenácie - Cesta ženy / 1974, rež. Dušan Kodaj /, Penelopa / 1977, rež. Štefan Uher /, Hody / 1987, rež. Andrej Lettrich /. Eva Kristínová spoločne so slovenským publicistom Janom Čomaj pripravili a na vydanie knihu spomienok Eva Kristínová - Spomienky herečky / 2008 /.


zdroj: Internet
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

17. november – zápas za slobodu pokračuje

ĽS Naše Slovensko poslala do RTVS predžalobnú výzvu kvôli cenzúre.

Přední američtí vědci potvrzují, že současným cílem USA je dobýt Rusko

Bulletin atomových vědců zveřejnil 1. března 2017 studii, která začíná slovy:

BOJKOT NÁRODNÝCH ZÁUJMOV

Stalo sa nepísaným pravidlom, že ak návrh zákona pochádza z dielne opozície, koaliční poslanci ho zmietnu zo stola.

Európska únia a jej vplyv na likvidáciu národných štátov

V súčasných podmienkach univerzalizujúceho a globalizujúceho sa sveta je ochrana národných hodnôt mimoriadne náročnou úlohou. Spojenie národnej identity a vlastenectva sa v súvislosti s ich podporou a rozvojom spomína vo viacerých slovenských nariadeniach, vyhláškach, normách, štátnych a strategických dokumentoch jednotlivých rezortov Slovenskej republiky.

 
Odber noviniek na stránke