Viktor Pavlenda – hĺbavý ekonóm

Rodák z Katarínskej Huty. Viktor Pavlenda sa narodil 23. januára 1928. Vysokoškolské vzdelanie získal v roku 1951. Začal študovať na gymnáziu, ale  potom pokračoval na Obchodnej akadémii, na ktorej zmaturoval v roku 1947. Po maturite sa zapísal na VŠO, z ktorej sa stala VŠE a dnes je to Ekonomická Univerzita.

Čítať ďalej...

Profesor Karvaš – teoretik aj praktik, svedok dávnych čias

Pripomeniem aj veľký životný príbeh prvého guvernéra SNB. Imrich Karvaš sa narodil v roku 1903 neďaleko od mojej rodnej dedinky v obci Varšany, ktorú v roku 1948 premenovali na Kalinčiakovo a dnes je súčasťou Levíc. To bol jeden z dôvodov, že som sa zaujímal o jeho dielo a život.

Čítať ďalej...

Profesor Rudolf Briška
V diele z mojej univerzity Spomienky a príbehy z dejín Ekonomickej univerzity som o profesorovi Briškovi napísal dlhšiu spomienku z hľadiska jeho zanechaného vedeckého diela. V tejto úvahe si všimnem jeho život a žiaľ, aj životné peripetie. 

Čítať ďalej...

SPOMIENKY NA KARDINÁLA JOZEFA TOMKA

Je pre mňa česť povedať niečo o kontaktoch s veľkým  Slovákom vo Vatikáne, o ktorom pri jeho odchode k Pánovi priniesli zaujímavé informácie znalci jeho diela. Čitateľom niektorých médií poodkryli aj málo známe skutočnosti z jeho života  Emília Hrabovec, František Vnuk a Marián Gavenda.

Čítať ďalej...

Dňa 8. augusta 2022 zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko
Predišiel nás do večnosti v požehnanom veku 98 rokov. Aj keď pri takomto vysokom veku smrť by nemala byť neočakávanou tragédiou, v tomto prípade jeho smrť je bolestnou stratou nielen na jeho rodnom Slovensku, ale v celom katolíckom svete.

Čítať ďalej...

František Vnuk sa dožíva 96 rokov
František Vnuk sa narodil 8. apríla 1926 v Červenom Hrádku. Navštevoval strednú školu v Zlatých Moravciach a ďalej študoval na Vysokej škole banskej v Ostrave.

Čítať ďalej...

Karikaturista nedáva riešenie na to sú politici - Milan Stano
Chcel som samostatné Slovensko a bolo. Ako včela pretrvala, tak pretrvajú aj Slováci.

Čítať ďalej...

TURČIANSKE STOPY JOZEFA G. CINCÍKA
Hoci v Martine pôsobil len necelých dvanásť rokov (1933 – 1945), právom ho radíme medzi najpozoruhodnejšie osobnosti bohatej histórie turčianskeho regiónu.

Čítať ďalej...

Storočnica osobnosti, ktorá nepretržite dáva

Alexander Dubček zostáva symbolom slušnosti aj morálky v politike. Hlavným mestom storočnice Alexandra Dubčeka by sme mohli nazvať jeho rodný Uhrovec.

Čítať ďalej...

Desať rokov od odchodu historika Ladislava Deáka
V pondelok 15. novembra 2021 uplynulo 10 rokov od smrti jedného z najznámejších slovenských historikov PhDr. Ladislava Deáka, DrSc.

Čítať ďalej...

Herečka s nezameniteľným hlasom Eva Kristínová
Vo veku 91 rokov zomrela slovenská herečka Eva Kristínová.

Čítať ďalej...

Herec, na akého sa nezabúda
Jozef ADAMOVIČ nebol len seriálový svetobežník a dobrodruh Móric Beňovský. Pokúste sa niekedy, trebárs aj vo väčšej spoločnosti, spomenúť meno Jozefa Adamoviča a opýtať sa, koho alebo ktorú postavu z našich dejín pripomína.

Čítať ďalej...

Zomrel PhDr. Imrich Kružliak
V noci na dnešok - 02.02.2019 zomrel v Nemecku PhDr. Imrich Kružliak  v 104 roku života.

Čítať ďalej...

Vo svete uznávaný, doma zatracovaný
Milan S. Ďurica: Kresťanstvo nemusí vôbec prežiť v takej podobe, v akej ho dnes poznáme tu v Európe

Čítať ďalej...

Uplynulo už vyše dvadsať rokov od úmrtia majstra Viktora Kubala
Majster Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 v Jure pri Bratislave. V roku 1943 ukončil Vyššiu školu staviteľskú, potom študoval na Škole umeleckých remesiel v Bratislave.

Čítať ďalej...

Pred 140 rokmi sa narodil Milan Hodža
Milan Hodža je jednou z najväčších a najvýraznejších postáv modernej slovenskej histórie. Bol nielen svedok ale i aktívny účastník a usmerňovateľ slovenského politického vývoja v prvej polovici 20. storočia.

Čítať ďalej...

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Kľúč k slovenskej samostatnosti

Prijatiu deklarácie predchádzali búrlivé diskusie v SNR ešte za vlády Jána Čarnogurského a predsedu SNR Františka Mikloška

Ochota občanov zúčastňovať sa na prieskumoch verejnej mienky klesá

Starostovia niektorých slovenských obcí dostali zaujímavý list od istej veľkej prieskumnej agentúry. Tá ich vyzvala, aby jej pomohli s organizovaním prieskumu politických názorov, pretože ochota ľudí zúčastňovať sa podobných prieskumov vraj klesá.

Ako náš parlament schválil „pozývaci list“

A je to tu. Parlament schválil súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na našom území.

Ku koreňom ekonómie

 Rana, ktorú dnes ľudstvo dostalo od prírody by sa mala stať príležitosťou, aby sa ľudstvo nad sebou zamyslelo a hlavne zmúdrelo.