Otvorený list ministerke spravodlivosti

Prof. JUDr. Katarína Tóthová, DrSc., 811 02 Bratislava,  Údolná 1

 

 

                                                                                              JUDr. Mária Kolíková

                                                                                              ministerka spravodlivosti SR

                                                                                              Ministerstvo spravodlivosti SR

                                                                                              Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

                                                                                              V Bratislave 6.1.2021

                                                                                                

 

Vážená pani ministerka,

 

            úvodom môjho otvoreného listu by som Vám chcela poželať v roku 2021 veľa zdravia a správnych rozhodnutí. Tento otvorený list som sa rozhodla Vám napísať už po vzhliadnutí tlačovky, v ktorej ste dosť hmlisto a nejasne informovali o zranení generála Milana Lučanského pri cvičení s činkami.

 

            Keďže po vzniku SR som vykonávala funkciu ministerky spravodlivosti, bolo mi z Vášho vystúpenia zrejmé, že ste nevykonali osobnú kontrolu situácie vo väznici, čo mohlo byť neuvedomenie si špecifického postavenia ministra spravodlivosti k väzenstvu. Ten totiž nie je iba monokratickým vykonávateľom štátnej správy k jednotlivým úsekom odvetvia, ale jeho pozícia má aj ďalšiu dimenziu a to tú, že je vrchným (hlavným) veliteľom Zboru väzenskej a justičnej stráže a že v zmysle § 3 zák. č. 4/2001 Z.z. uvedený zbor je podriadený priamo ministrovi spravodlivosti a ten ho riadi rozkazom. Takúto pozíciu nemá ani minister vnútra a ani minister obrany, kde pozíciu hlavného (vrchného) veliteľa má v zmysle čl. 102 ods.1 písm. k Ústavy SR prezident republiky.

 

            Je zrejmé, že tak významné kompetencie nesú aj široký okruh práv, ale aj povinností ministra spravodlivosti k väzenstvu. Neprislúcha mi právo posudzovať túto otázku z hľadiska Vášho konania, iba chcem uviesť, že otázka väzenstva má širokú úpravu aj v zmluvách a aktoch Rady Európy, ako aj Európskej únie (napr. Európsky dohovor o zabránení mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania z roku 1987, ku ktorému SR pristúpila v roku 1994), z ktorých vyplýva nielen povinnosť ľudského zaobchádzania, ale aj povinnosť chrániť väzňa pred jeho samovražednými úmyslami. Na základe týchto dokumentov bol zrejme aj ustanovený psychológ pre gen. Milana Lučanského odôvodnene. V čase môjho výkonu funkcie ministerky spravodlivosti, pri mojich osobných vopred neohlásených kontrolách niektorých väzníc, ako aj osobných rozhovorov s väzňami a odsúdenými v ich cele, som zistila, aké vážne dopady môže mať pobyt vo väznici na psychickú stránku človeka.

 

            Vážená pani ministerka, chcela by som sa dotknúť ešte aj Vášho vyjadrenia, že v prípade, ak Vám bude preukázané nejaké pochybenie v súvislosti s väzbou gen. Milana Lučanského, tak zvážite podanie demisie. Ako absolventka právnickej fakulty dozaista viete, že ak by došlo k preukázaniu pochybenia, nastúpila by právna zodpovednosť za nezákonný alebo nesprávny výkon verejnej správy, poprípade aj trestná zodpovednosť. Chcem Vám pripomenúť, že v demokratickom právnom štáte popri týchto zodpovednostiach sa uplatňuje aj objektívna zodpovednosť, tj. zodpovednosť za výsledok a to bez akéhokoľvek zavinenia. Táto zodpovednosť ako samozrejmá súčasť riadenia sa dnes uplatňuje v moderných modeloch demokratického právneho štátu dnes už ako samozrejmosť. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice objektívnu zodpovednosť prevzal vtedajší minister kultúry Marek Maďarič, čím dal signál nielen do vnútra SR, ale aj do zahraničia, že SR chce byť demokratickým právnym štátom nielen zakotveným v čl. 1 ods.1 Ústavy SR, ale aj v realite.

 

            Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, Vážená pani ministerka, Vás vyzývam - rešpektujte túto kultúru moderného právneho štátu a podajte demisiu.

 

            S úctou                     


                                   

                                                                                     prof. JUDr. Katarína Tóthová, DrSc.

                                                                                     bývalá ministerka spravodlivosti SR
                                                                                     nositeľka štátneho vyznamenania
                                                                                     1.triedy Za zásluhy o vznik Slovenskej republiky

 

 

 

 

 

           

 

           

 

 

 

 

 

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Washington jako stroj na sankce

Možná, že právě podnikatelské prostředí, odkud Trump pochází, ho vede k domněnce, že když někomu způsobíte dostatečně velké ekonomické potíže, tak se nakonec vzdá a bude souhlasit se vším, co budete chtít.

Miloš Zverina: Slovanstvo je v súčasnej EÚ tabu

Slovanské štáty sú štátmi druhej kategórie.

EÚ potrebuje ekonomickú sústavu riadenia

V Bruseli protestovali zdravotníci. Od vlády požadujú reformu financovania a viac pozornosti či uznania za prácu. Kvalita zdravotníctva je vo voľnom páde a zamestnanci už  nedokážu plnohodnotne ošetrovať pacientov vyhlásil zdravotnícky odborár Steven O,Brien.

Prezident sa nachádza mimo ústavy

Ústavný právnik Eduard Bárány, ktorý je aj poradcom premiéra Roberta Fica, hovorí, že prezident za zloženie vlády nezodpovedá a vláda nepotrebuje dôveru prezidenta, ale parlamentu.