Programové vyhlásenie vlády: PVV je výsledkom kompromisu

Programové vyhlásenie vlády (PVV) bolo výsledkom spoločných kompromisov. Vládne strany deklarovali, že ich hlavné priority a sľuby, ktoré dali voličom pred voľbami, sa doň dostali.

Po nedeľňajšom rokovaní vlády to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO), predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina), vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).

Premiér informoval, že všetkých 11 opatrení, o ktorých ľudia pred voľbami hlasovali v jeho ankete na internete, sa do PVV dostali. Zdôraznil, že v zmysle PVV sa bude vláda zaoberať aj problematikou dvojakého občianstva a umožní občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty slovenského občianstva.

Odmieta, že by bol na rokovaniach o PVV veľký konflikt v súvislosti so znižovaním kvóra pri referende. Pretože na tom nebola dohoda v celej koalícii, nebude to vo vyhlásení. "Zabezpečili sme ale náhradu a to je legislatívna iniciatíva občanov," povedal Matovič s tým, že budú môcť predložiť návrh do NR SR, ak vyzbierajú dostatok podpisov.

Kollár skonštatoval, že súčasná vláda mala menej času na prípravu PVV ako predchádzajúce aj preto, že sa primárne venovala riešeniu problémov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. "Táto vláda musela prijať 18 zákonov počas obdobia, kedy sa mala venovať len PVV. Uprednostnila zákony, ktoré majú pomôcť ľuďom," povedal Kollár s tým, že sa kabinet zachoval zodpovedne a ocenil ich prístup a spoločné rokovania.

Výsledkom rokovaní je podľa Remišovej dokument, za ktorý sa všetci štyria koaliční partneri môžu postaviť. Deklarovala, že sa doň podarilo zahŕňať priority strany Za ľudí, ako je justícia, ale aj boj proti korupcii a rozvoj regiónov. "Je dôležité, aby všetky regióny, najmä menej rozvinuté, sa rozvíjali rovnomerne, aby sme do nich nasmerovali investície," skonštatovala.

Sulík zdôraznil, že PVV je dostatočne záväzný a zároveň flexibilný dokument, ktorý umožní ministrom realizovať politické programy strán. Do spoločného vládneho programu sa podľa jeho slov podarilo premietnuť primeraný počet predvolebných sľubov vládnych strán. Zdôraznil, že dokument vytvorili na základe spoločného kompromisu a ocenil spoluprácu s partnermi. "Je to výsledok, na základe ktorého budeme vedieť fungovať celé štyri roky," poznamenal a poďakoval sa aj svojmu tímu, ktorý na jeho tvorbe spolupracoval.

Parlament bude o PVV rokovať na schôdzi, ktorá sa začne v pondelok (20. 4.). Vládny kabinet musí podľa Ústavy SR predložiť Národnej rade (NR) SR svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery do 30 dní od vymenovania. Vládu prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca.

Nový kabinet vzišiel z volieb, ktoré sa konali 29. februára. Tvoria ho hnutia a strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Spolu majú v parlamente ústavnú väčšinu.

Súbor na stiahnutie: TU


zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/koalicni-partneri-deklarovali-spolocn/461203-clanok.html

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Ekonomika nemá imunitu

Denne čítame, že normálne fungujúci imunitný systém človeka dokáže rozoznať vlastné a cudzie antigény.

Pochopme zmysel zmien!

Začnem jednoducho, nadpismi zo SME zo 4/2/2020,teda pár nadpismi:“ A kde je špina? Mafiám stále chutia eurofondy. Gréci chcú postaviť námornú bariéru“. Kde sme sa to dostali? Toto je hospodársky ideál, ktorý definoval prof. K. Engliš, a ktorý prebrali a hlboko analyzovali naši velikáni prof. R. Briška a prof. I. Karvaš? Ekonomické programy strán ho ani nenaznačujú, nie to ešte aby definovali hospodársky ideál pre dnešnú dobu.

Machala: Kiskovci sa rozhodli zaútočiť na slovenčinu a Maticu slovenskú

Takúto protinárodnú agendu nemajú dokonca ani maďarskí menšinoví šovinisti.

Bieda makroekonomických poznatkov našej vlády

Už viac ako tri mesiace denne počúvame od našej vlády o koronavíruse. Ne však o tom, čo zaujíma každého občana. Tou otázkou je aké budú dôsledky COVI-19 na ekonomický život ľudí. Za ten zodpovedá vláda.