Zlorečitelia

Osemnásteho apríla 2016 spustil slovenský mediálny mainstream, na čele s denníkom SME bezprecedentný a chrapúnsky útok na viaceré alternatívne média.

V podstate oznamujú, že: „Skupina odborníkov na médiá a politológiu, novinárov a profesorov zostavili zoznam webových stránok, na ktorých umiestniť reklamu by mohlo byť pre firmu škodlivé. Vznikol tak najnovší zoznam webových portálov, ktorého obsah považujú za neseriózny, klamlivý či propagandistický.“ 

V jednej piesni, už takmer zabudnutého, slovenského bluesmana Joža Barinu sa spieva „Žijeme už také prapodivné časy, že sa slušný človek hrdo k lotrom hlási“. Taký je dnes svet. Ľudí delia na lotrov a na „slušných ľudí“. Lotrov som do úvodzoviek nedal – predsa každý vie čo je lotor. Ale tých „slušných ľudí“ som do úvodzoviek musel dať. Že prečo? Výraz „slušní ľudia“ je totiž natoľko nadužívaný a najmä zneužívaný, že je často až sprofanovaný , teda po slovensky: „zneuctený.“ A kto, že to určuje, kto sú slušní ľudia?

Kedysi, za boľševika, boli komunisti presvedčení, že len ich svetonázor je vedecký. To, podľa ich logiky, znamenalo, že oni majú patent na pravdu a každý iný názor je nevedecký, teda nesprávny. Komunisti vtedy určovali kritériá kto je slušný človek a oni (samozrejme) boli tí slušní ľudia. Lotrami boli všetci nekomunisti no a aby sa nepovedalo, tak aj kriminálnici. Dnes sa také kritériá snažia určovať bývalí mladoboľševici a zväzáci prezlečení za demokratov, ľudskoprávni extrémisti, pravdoláskári, slniečkári, dobroserovia a havloidi rôzneho chovu. Tieto kreatúry sami seba puncujú ako slušných ľudí, hoci ich boľševické kádrovácke maniere nemajú so slušnosťou nič spoločné. Oni sami si chcú uzurpovať právo určiť, kto sú tí odborníci na médiá a politológiu, novinári a profesori, ktorí sú kompetentní pripraviť kritériá na kádrovanie alternatívnych médií. Ja tieto typy nazývam spoločným názvom zlorečitelia. Zlorečiteľ je z princípu zlomyseľný a z jeho úst nič iné ako zlorečenie spravidla nevychádza. Takže ma ani tak veľmi netrápi, že naše Slovenské slovo zaradili do toho svojho zoznamu. Dokonca som, svojím spôsobom, spokojný. Trápilo by ma, ak by nás začali chváliť.

Ako právnik s dlhoročnou praxou, aj v oblasti ochrany dobrého mena a ochrany osobnosti, však musím poukázať na to, že spomínaná zlorečiteľská akcia je žalovateľná. A pretože právo na ochranu dobrého mena a právo na ochranu osobnosti nepodliehajú premlčaniu, môžu sa zlorečitelia dočkať žaloby, či žalôb, aj po dlhšom čase práve vtedy, keď to budú najmenej čakať.

 JUDr. Milan Janičina

 

 

 

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Únia presadila kvóty

Proti boli štyri štáty vrátane Slovenska

Kvóty schválili na rokovaní ministrov vnútra členských štátov. Slovensko, ale aj ďalšie krajiny, to kritizovali.

Kolesá propagandy sa krútia

Podľa staroindických véd patrilo umenie propagandy medzi dôležité znalosti, ktoré pozemským ľuďom darovali bohovia.

Veľké uvoľnenie

Premiér Igor Matovič, ministri a konzílium odborníkov na tlačovej besede prehovorili o štvrtej fáze uvoľňovania opatrení. Mali by ju spustiť od 20. mája.

Slovenskí europoslanci za SMER hlasovali v EÚ proti Maďarsku

Doma hrdo, v Bruseli so stiahnutým chvostom? Ficovi europoslanci obhajujú hlasovanie proti Orbánovi