Odškodňovať bude štát

Marek Krajčí: Farmaceutická firma si netrúfa v situácii takého rýchleho vývinu vakcíny zobrať riziko na seba. Odškodňovať bude štát.

Bude vakcína proti koronavírusu skutočne bezpečná? Aj keď sa vládni predstavitelia snažia presvedčiť verejnosť, že áno, skutočnosť, že farmaceutická spločnosť Pfizer, ktorá dodá na Slovensko vakcíny odmieta vziať riziko nežiadúcich účinkov na seba, nevysiela dobrý signál verejnosti. Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že odškodňovať bude štát, lebo firma si netrúfa pri takto narýchlo vyvinutej vakcíne zobrať riziko na seba.

V decembri by na Slovensko malo prísť prvých 300 000 vakcín proti Covid-19. Očkovať by sa mal najprv zdravotnícky personál, či dôchodcovia. Neskôr na jar príde rad aj na ostatnú populáciu.

Premiér Igor Matovič už avizoval, že očkovanie má byť dobrovoľné, no o dobrovoľnosti v podaní vládnej koalície sme sa už mohli presvedčiť pri celoplošnom testovaní, ktoré až tak dobrovoľné nebolo.

Matovič už stihol priznať, že na európskej úrovni sa hovorí o tom, že kto nebude zaočkovaný, nebude môcť cestovať do iných krajín. Na domácej úrovni chce premiér presadiť, aby nezaočkovaní ľudia nosili naďalej rúška.

Takéto vyhlásenia pritom vydáva v čase, keď ešte nevieme, či je vôbec vakcína bezpečná. A aj keď sa o tom vládni predstavitelia pokúšajú presvedčiť verejnosť, nie veľmi sa im to darí.

 
Farmaceutická firma nechce zobrať riziko nežiadúcich účinkov na seba. Odškodňovať bude štát

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že prípadné nežiaduce účinky vakcíny proti ochoreniu Covid-19 bude odškodňovať štát. Spoločnosť Pfizer, ale aj mnohé ďalšie,  totiž nechcú zobrať na seba riziko:

    „Riziko pri očkovaní v tomto prípade bude niesť štát a nie samotná farmaceutická firma. V praxi to znamená, že tá farmaceutická firma si netrúfa v tejto situácii takého rýchleho vývinu vakcíny zobrať riziko na seba možného odškodnenia, keby sa vyskytli nejaké nežiaduce účinky,“

povedal Krajčí v reportáži pre TV Markíza.

Takéto konanie farmaceutických firiem, ktoré dávajú od možných rizík ruky preč, nevzbudzuje príliš veľkú dôveru. Svedčí o tom aj prieskum verejnej mienky, ktorý ukazuje, že zaočkovať sa chce len 26 % Slovákov. Naopak, očkovať sa nedá (ak to bude skutočne dobrovoľné) až 44 % ľudí.


Vakcinológ varuje

Navyše na vakcíny práve od firmy Pfizer upozornil český vakcinológ Marek Petráš. Tento druh vakcíny je podľa Petráša úplne nový a nie príliš preskúmaný. Je to tzv. RNA vakcína, ktorá v ľudskom organizme pôsobí inak ako bežné vakcíny:

„Jediným úskalím tejto vakcíny je jej technologická vyspelosť, ktorá nemá zatiaľ žiadnu oporu známu z tradičného očkovania. Ide totiž o RNA vakcínu, ktorej účinná látka je nesená v lipidovej (tukovej) nanočastici. Takto konštruovaná vakcína nebola doteraz nikdy u ľudí používaná, a preto existujú oprávnené obavy o jej bezpečnosti, ktorú nevieme z doterajšieho očkovania akokoľvek odhadnúť,“

povedal špičkový vakcinológ Marek Petráš pre portál CNN.prima.news. Viac sa dočítate tu.
Samuel Gdovin

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/marek-krajci-farmaceuticka-firma-si-netrufa-v-situacii-takeho-rychleho-vyvinu-vakciny-zobrat-riziko-na-seba-odskodnovat-bude-stat/2366286COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Treba etickú komisiu pre členov súdnej rady ....

Redaktorka televízie JOJ sa pokúsila položiť Štefanovi Harabinovi po jeho disciplinárnom konaní niekoľko otázok.

Tlak, tyrania ekonomických povrchností

Túto úvahu nepíšem s obzvláštnou radosťou. Za posledných 15 rokov sa Slovensko zmenilo v mnohých aspektoch.  Asi najvážnejšia je liberalizácia kapitalistickej demokracie.  Pootvorili sa dvere ekonomickej slobody jednotlivca.  Dnes nielen my na Slovensku, ale aj v Čechách, či aj EÚ sa už  ľudia pokúšajú vidieť odvrátenú stranu  mince.  Nesplnili sa sľuby.

Ekonomickí alchymisti

Úver je prevod kapitálu do cudzej hospodárskej dispozície s nárokom na spätné platenie. Je to smena prítomnej veci za vec budúcu. Je tu časový rozdiel, diferencia , medzi plnením a protiplnením. Plnenie a protiplnenie sa časove nekryje. Niekedy sa úver definuje aj ako úplatný prevod kúpnej sily na dlžníka s tým, že dlžník splatí požičanú kúpnu silu“. Citát je z diela Brišku Národné hospodárstvo z roku 1943.

Matica v Užhorode

Koncom novembra 2015 sa takmer tri desiatky zväčša mladých matičiarov vybrali na Ukrajinu.

 
Odber noviniek na stránke