Nasadenie síl domobrany Slovenských brancov na pomoc obyvateľom

Vo štvrtok 17. januára dostali sily Slovenských brancov (SB) rozkaz, týkajúci sa pohotovosti v krízovej situácii, vzniknutej veľkým množstvom snehovej pokrývky na severe Slovenska, čo dalo zabrať obyvateľom obcí Oravská Lesná, Novoť a okolia. Snehová kalamita spôsobila zasypanie domov, vlakových staníc, áut, obchodov i komunikácií.


Pod náporom snehu sa lámali strechy a v domoch ostali obyvatelia odrezaní od okolitého sveta.

Vzhľadom na bezbrannosť obyvateľov si situácia vyžiadala pomoc nasadenia síl SB, Národnej dobrovoľnej občianskej domobrany. Jednotky boli v pomerne krátkom čase zmobilizované, jednotlivé družstvá vytvorené a nastúpené pomáhať občanom tak, ako bolo občanom našej vlasti prisľúbené.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


“V časoch miernych pomáhame, v časoch ťažkých bránime.” Týmto domobrana opäť dokázala svoju opodstatnenosť v našej krajine a tým poukázala nielen na pripravenosť jednotiek pomáhať, ale najmä na ochotu pomôcť tam, kde je ich pomoc potrebná.

Vysoké snehové záveje, spod ktorých vykúkali len strechy domov, boli veľmi nebezpečné, vzhľadom na padajúci sneh, ktorý mohol hocikedy ublížiť obyvateľom. Tí mali odhrnuté len úzke cestičky od svojich domov k hlavným komunikáciám a niektorí ani to.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


Medzi hlavné ciele domobrany patrilo sprístupnenie vlakových staníc a hlavných komunikácií, zavalených tonami snehu.

Pomoc bola poskytnutá najmä starším občanom zasypaných vo svojich domovoch, bez prístupu k potrave, drevu, a teda často jedinému zdroju tepla v dome, ako i prípadne k potrebným liekom a okolitému svetu.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


“Pomohli sme tak, ako nám česť a povinnosť kázali. Pomohli sme na vlastné náklady, bez nároku na odmenu zasiahli, lebo spolupatričnosť je základnou vlastnosťou národa,” vyhlásil hlavný veliteľ SB Peter Švrček.


Barbora Vojtelová


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/nasadenie-sil-domobrany-slovenskych-brancov-na-pomoc-obyvatelom/1644410


COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Pri Nitrianskom Pravne napadol medveď horára

Viaceré poranenia utrpel vo štvrtok (3. 3.) po napadnutí medveďom horár v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch pri Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza.

Ide EÚ o ekonomické vyrovnávanie?

Problém ekonomického vyrovnávania je jedna z najťažších vedeckých oblastí ekonómie. Ako ho merať?

Ekonomická veda stráca životaschopnosť

Práve sa nám totiž dostávajú do rúk čísla zo štátneho rozpočtu.

Hegerova vláda súhlasila s prijímaním afganských imigrantov

Hegerova vláda súhlasila v Bruseli s prerozdelením 40-tisíc afganských imigrantov aj na Slovensko. Potvrdila mi to v oficiálnej odpovedi samotná eurokomisárka pre imigráciu.