Rozhovor s českým prezidentom Milošom Zemanom

Ak chceme obstáť a účinne sa brániť proti šialenosti z Bruselu, musíme postupovať v rámci EÚ spoločne (V4)

 

Český prezident sa vyznačuje svojím jasným úsudkom, keď úplne jasne a pravdivo pomenúva veci a javy okolo nás, ktoré väčšina politikov kvôli politickej korektnosti nechce vôbec vidieť alebo priznať

Miloš Zeman má vynikajúce vzťahy s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorého, na rozdiel od ostatných európskych politikov, podporoval už počas kampane. Rovnako má skvelé vzťahy aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom. Tieto jeho dobré vzťahy s najdôležitejšími mužmi planéty budú Českej republike na prospech a vyzdvihnú jej dôležitosť v rámci svetových vzťahov.

1. Po rozhodnutí opätovne kandidovať za prezidenta ste sa rozhodli, že nebudete viesť klasickú predvolebnú kampaň a nezúčastnite sa ani televíznych. Čo vás k tomu viedlo?

Bolo by trochu zvláštne, keby som po štyroch rokoch vo funkcii prezidenta viedol volebnú kampaň. Občania budú vo voľbách porovnávať moju doterajšiu prácu s predstavami protikandidátov. Televízne a rozhlasové debaty sú práve pre nich príležitosťou svoje nápady prezentovať. Inšpiroval ma môj priateľ, bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer, ktorý pri druhej kandidatúre nešiel do televíznych debát ani pred druhým kolom. Chcem ľuďom skladať účty, nie sľubovať modré z neba a zbytočne sa zamestnávať útokmi na protikandidátov. Prezident republiky je tu pre občanov, nie pre moderátorov televíznych a rozhlasových debát.

 

2. Motivovali vás ku kandidatúre aj neustále útoky tzv. kaviarne?

Vôbec nezastieram, že jedným z motívov pre druhú kandidatúru na funkciu prezidenta republiky boli neustále a pokračujúce útoky frustrovaných novinárov. Takže ďakujem českým médiám, prispeli k tomu, že idem do ďalšieho boja!

 

3. Máte nadštandardné vzťahy s dvoma najvýznamnejšími politikmi sveta. O mesiac sa stretnete s Trumpom, v novembri s Putinom. Česká republika má tak možnosť stať sa prostredníkom medzi týmito dvoma veľmocami. Uvažujete o zorganizovaní stretnutia týchto dvoch politikov v Prahe?

Bol by som veľmi domýšľavý, ak by som žil v predstave, že to bude práve Česká republika, kde sa takéto stretnutie uskutoční. Vzhľadom k minulosti možno skôr očakávať napríklad Island alebo Maltu. Ale to neznamená, že pri svojich stretnutiach s oboma prezidentmi im neponúknem možnosť schôdzky na Pražskom hrade. Radi Donalda Trumpa s Vladimírom Putinom privítame.

 

4. Nadštandardné vzťahy máte aj s čínskym prezidentom. V máji letíte do Číny, aký bude hlavný cieľ tejto návštevy? 

Hlavnou témou mojej návštevy Číny bude projekt novej hodvábnej cesty. Chcem sa usilovať o to, aby Česká republika nezostala stranou od tohto projektu, ktorý je mimoriadnou ekonomickou príležitosťou. Naša krajina chce byť skvelým prístavom pre čínske investície.

 

5. Ako vidíte vývoj a poslanie stredoeurópskeho priestoru v dôsledku zmien, ktoré teraz prebiehajú vo svete?

Kartami výrazne zamiešal brexit. EÚ sa nachádza v situácii, keď sa mocenské ťažisko utužuje na línii Berlín – Paríž. Pre stredoeurópske krajiny to znamená jedno jediné – musíme maximálne podporovať a ďalej rozvíjať projekt Vyšehradskej štvorky. Ak chceme obstáť a účinne sa brániť proti šialenosti z Bruselu, či už ide o nezmyselné smernice alebo pokusy vnucovať nám moslimských migrantov, musíme postupovať v rámci EÚ spoločne. Inými slovami, musíme sa zomknúť v rámci Vyšehradu a nie sa primknúť k Nemecku, ako presadzujú napríklad niektorí novinoví komentátori.

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/rozhovor-s-ceskym-prezidentom-milosom-zemanom-ak-chceme-obstat-ucinne-sa-branit-proti-sialenosti-z-bruselu-musime-postupovat-v-ramci-eu-spolocne-v4/942898

obrázok-titulka:http://www.parlamentnilisty.cz

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Zase sme dostali… po nose

V Európe je to už tak, sú rovní a rovnejší. Čo vlastne Slovensko, ale aj V4 ako celok dostáva z Bruselu? Pri obsadzovaní piatich najvyšších európskych funkcii nedostali sme absolútne nič. Nulu.

V Lučenci sa 29. septembra 2015 konala matičná konferencia

V Lučenci sa 29. septembra 2015 konala matičná konferencia Národnostné a kultúrne vzťahy v Slovenskej republike - dejiny a prítomnosť.

Silové zložky si sviatky neužijú: „Polícia aj armáda je už pripravená dozerať na zákaz voľného pohybu“, avizuje minister vnútra

Polícia je pripravená kontrolovať dodržiavanie obmedzení voľného pohybu osôb počas Veľkej noci v prípade, ak ich na pondelkovom rokovaní schváli vláda.

Česká molekulárna genetička Soňa Peková upozorňuje

Dáta zo zahraničia - z desiatich úmrtí na Covid-19 bolo osem plne vakcinovaných.