Kto nám to vyčíta komunistickú minulosť
Nemecká kancelárka podráždene reagovala na odpor štátov Vyšegrádskej štvorky voči prijímaniu arabsko-afrických migrantov pričom si dovolila netaktne poukazovať na komunistickú minulosť týchto štátov.
No áno, dosť dlhý čas v tejto časti Európy (teda aj u nás) vládli politické strany vyznávajúce ideológiu, ktorá vznikla (čuduj sa svete) práve v Nemecku. Takže aká je minulosť Nemecka? No predsa hnedo-červená. Najprv nacizmus v celom Nemecku a potom tvrdý komunizmus v jeho východnej časti. To ale pani Merkelovej nevadí, to je kóšer.
Angela Merkelová vyrástla v bývalej komunistickej Nemeckej demokratickej republike. Ona sama sa prejavovala ako ambiciózna reformná komunistka. Do strany síce nevstúpila, bola však funkcionárkou komunistických odborov a tiež komunistickej mládežníckej organizácie FDJ. Na Slovensku máme jedno porekadlo: “Zabudol vôl, že teľaťom bol.“. Ten kto sa sám angažoval v komunistickej mašinérii, nemá právo nikomu vyhadzovať na oči komunistickú minulosť. Politik nemusí byť diplomat, to je pravda. Avšak politik, ktorý má ambície byť lídrom takého zložitého zoskupenia akým je EÚ, by diplomatom mal byť. Ak chce spájať štáty, ktoré nemusia nevyhnutne mať rovnaké názory na všetky otázky týkajúce sa únie, musí uznať právo na vlastný názor každého člena EÚ a tiež jeho právo tento názor presadzovať. Navyše žena by sa mala aspoň snažiť, aby ju považovali za dámu a nie za kofu z trhu. Pani Merkelová, pri verejných vystúpeniach používa obľúbené gesto Adolfa Hitlera, typické spojenie dlaní. Neverbálna komunikácia dokáže veľmi výrečne vypovedať o konkrétnom človeku aj to, čím by sa sám nepochválil. Už chýba len to, aby sa verejne prihlásila k veľkonemeckému odkazu Drang nach Osten. Merkelová nie je a nikdy nebude Thatcherová, vždy bude len bývalá dederónska zväzáčka. História ukáže jej omyly a neschopnosť šéfovať únii.
JUDr. Milan Janičina