Odborári si dali urobiť prieskum životnej úrovne Slovákov

OZ KOVO v uplynulých týždňoch realizoval prieskum na vzorke 1128 respondentov, ktorý skúmal situáciu v oblasti životnej úrovne zamestnancov a ich rodín. Výsledky odborári prezentovali v stredu 13. júla na tlačovej konferencii v Prešove.


Čo ukázali výsledky prieskumu? Asi nikoho neprekvapí, že potvrdili skutočnosť, že dochádza k prepadu životnej úrovne hlavne strednej a sociálne slabšej vrstvy obyvateľstva, čo má aj spätný dopad na celkovú ekonomickú situáciu krajiny.

„Zabezpečiť príjem pre strednú a nízku vrstvu by malo byť témou číslo jeden v spoločnosti. Realita je taká, že nám stredná vrstva pomaly už aj vypadla. Drvivá väčšina zamestnancov a ich rodín nemá to, čo by potrebovali na plnohodnotný a dôstojný život,“ uviedol špecialista OZ KOVO pre sociálne otázky Jozef Balica.

Rast cien a inflácia citeľne postihli najmä najchudobnejšie domácnosti, ktoré aj doteraz len s námahou pokrývali mesačné náklady. Odborári to nepovedali otvorene, ale jednoduché konštatovanie, že zamestnanci = pracujúca chudoba sa v mnohých prípadoch stáva čoraz viac pravdivým. Hoci pojem „pracujúca chudoba“ je veľmi relatívny, pretože parametre, ktoré nejaká metodika nastaví ako kritérium, sú veľmi relatívne, ale nech sa to berie z ktoréhokoľvek konca, trend nárastu príslušníkov pracujúcej chudoby je celkom zjavný.

Odborári upozornili na skutočnosť, že rozdiel medzi výškou reálnych mesačných výdavkov a sumou, ktorú by domácnosti potrebovali na dôstojný život, sa zväčšuje. Jednočlenná domácnosť má v priemere mesačné výdavky okolo 1128 eur, ale na dôstojný životný štandard by potrebovala aspoň 1785 eur v čistom. Dvojčlenná domácnosť s výdavkami 1697 eur by potrebovala 2756 eur, trojčlenná domácnosť s výdavkami 2091 eur by potrebovala 3086 eur a štvorčlenná domácnosť s priemernými výdavkami 2465 eur by potrebovala aspoň 3542 eur v čistom mesačne – rozdiel pri štvorčlennej rodine vyše tisíc eur je už naozaj dramatický.

Naviac, to všetko sú údaje v júnových reáliách, pričom z mesiaca na mesiac sa situácia zhoršuje a nikto radšej ani nemyslí na november, keď sa začne kúriť.

Výsledkom uvedeného stavu je skutočnosť, že sa šetrí na veciach, ktoré aktuálne najmenej bolia. Sociálno-ekonomický analytik OZ KOVO Ján Košč napríklad uviedol, že až 40 percent rodín alebo domácností nedáva žiadne peniaze na vzdelávanie. Podobne už často neostanú prostriedky na rekreáciu, kultúru, nehovoriac už o sporení – až 28 percent domácností si nič z príjmu neodkladá na horšie časy. Najviac výdavkov ide na bývanie, potraviny, splátky úverov a dopravu.

V porovnaní s vlaňajškom sa situácia nijako nezlepšila, a preto odborári apelujú na vládu, aby s tým začala niečo robiť, najmä v prípade chudobnejších domácností. A tiež, aby rástla minimálna mzda, priemerná mzda a zreálnilo sa životné minimum. Zopakovali tiež požiadavku na intenzívnejší sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie.

Čo robí vláda, čeliac realite uvedených trendov? Lídri koaličných strán OĽaNO a SaS sa nevedia zhodnúť ani na základných veciach ako situáciu riešiť, ale občanom je jasná jedna vec: starosti bežných občanov naozaj nepatria medzi príliš vysoké priority tejto vládnej partičky dobrodruhov, plagiátorov, špekulantov, mafiánov a predovšetkým amatérov a babrákov.

Stačí tu spomenúť nedávnu televíznu debatu, v ktorej na otázku, čo má robiť napríklad babka, ktorá býva sama vo svojom domčeku na dedine a po zdražení energií pri svojom dôchodku už nebude mať ako platiť za kúrenie, ktorýsi z predstaviteľov vládnej koalície celkom vážne odpovedal, že by sa mala odsťahovať, lebo takto je jej spôsob existencie nerentabilný…

Toľko rokov budujeme ten kapitalizmus a tzv. demokraciu a dožili sme sa toho, že reálna životná úroveň ľudí (ak si odmyslíme všetky tie krásne mobily a iné hračky Made in China a pokrok, ktorý umožnila moderná veda a technika) sa pomaličky vracia do bodu spred trištvrte storočia, keď sa naši predkovia rozhodli, že to takto už ďalej nejde a treba skúsiť čosi iné…


Ivan Lehotskýzdroj: https://www.hlavnespravy.sk/odborari-si-dali-urobit-prieskum-zivotnej-urovne-slovakov-vysledky-su-take-ake-sa-dali-cakat-a-to-este-neprisla-jesen/2885042
Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Potreby ľudí ako ekonomický problém

Reality šou nemeckých milionárov má už 20 sérií.

Polsko na cestě z pasti: První zahřmění před zemětřesením

Je vlastně úplně jedno, že konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského po drtivém vítězství a přepočtení hlasů na mandáty může vládnout sama.

Slepá utečenecká ulička

 

Kto pravidelne sleduje náš úbohý a extrémne lživý mediálny mainstream, mohol by nadobudnúť dojem, že celý problém s migrantmi u nás sa zredukoval na tézu:

Načo sú nám Maastrichtské kritériá?

Túto otázku si musí položiť každý občan, ktorý v TV počul, že E. Macron a A. Merkelová sa dohodli,
že EÚ potrebuje spoločný štátny rozpočet EÚ.