Slovenská spoločnosť začína byť vystrašená
Už aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko hovorí, že chaos a hystéria okolo koronavírusu a bezpečnostných opatrení sú prehnanéV stredu na sociálnej sieti sa Palko vyjadril ku tomu, že cez víkend nás opäť vláda a médiá zamestnali varovaniami ohľadne Covidu a začala nová vlna obmedzení. „V zásade sa v takýchto opakujúcich sa situáciách správam ako poriadny občan a rešpektujem pokyny a nariadenia. Niečo však v konaní vlády a médií nehrá a k tomu niekoľko poznámok.
„Úplný zákaz bohoslužieb považujem za neodôvodnený. Iba dva týždne vydržalo obmedzenie, že na omši sa môže zúčastniť maximálne 50 ľudí. Povedal som si, dobre. Dve nedele za sebou som šiel na omšu s tým, že budem stáť vonku pred kostolom a tak to aj bolo. Bolo nás takých viac, dokonca o niečo viac ako tých vo vnútri. Stáli sme v dostatočných vzdialenostiach a všetci s rúškami, i keď vonku to nebolo prikázané. Bola tam úplná disciplína.“
Preto sa bývalý minister vnútra pýta, prečo treba teraz ísť úplne na nulu. „Medzi číslami 50 a nula je veľa čísel, napríklad 30, 20, 15 … . Ak by bolo v našom farskom kostole, kde sa za normálnych okolností zmestí 350-400 ľudí, teraz trebárs iba 20 ľudí v rúškach, nehrozilo by nič. Mám obavu, že táto radikálnosť má budiť dojem odhodlanosti. Ale je to iba radikálnosť.“
Strach v spoločnosti
Slovenská spoločnosť začína byť podľa slov Vladimíra Palka vystrašená v miere, ktorá nezodpovedá skutočnému riziku, ktorému čelíme. „Všetko má mať svoju mieru, aj varovania, aj zverejňovanie hrozieb. Ak koronavírus ohrozuje najmä starých ľudí a ľudí, ktorí už trpia nejakou vážnou chorobou, tak sa treba starať o ich bezpečnosť.“
„Ale je zakázané povedať, že drvivej väčšine ľudí nič nehrozí? Že aj drvivej väčšine nakazených nehrozí ani ťažký priebeh choroby? My však ako keby sme si mysleli, že prísť aj s pozitívnou informáciou je v tejto situácii nemiestne. Otázne je, či prehnane strašiaci tón vo varovaniach politikov a médií nevzbudzuje v časti populácie opačný účinok, než ten, ktorý sa mal dosiahnuť. A nezabúdajme, že politické líderstvo znamená aj občas dávať ľuďom povzbudenie.“
V aktuálnej atmosfére je podľa neho cítiť pripravenosť vytlačiť mimo spoločnosť slušných kohokoľvek, kto zaujme iný ako alarmistický postoj. „A tým naozaj nemyslím exotov, ktorí popierajú, že nejaký koronavírus existuje. Myslím tým ľudí, ktorí jednoducho kladú otázky, a miesto odpovedí sa dočkajú hysterického odsudzovania, že im je vraj ľahostajné, či nejakí starí ľudia zomrú alebo nie.“
„Pozor na to. Nepriamy vplyv na život a smrť môže mať ako podcenenie koronavírusu, tak aj nesprávne prijaté opatrenia proti koronavírusu.“
Ani epidemiológovia nie sú neomylní
Palko ďalej uviedol, že súdny človek pochopil, že ani epidemiológovia a virológovia nie sú neomylní. „A už vôbec nie jednotní v názore, čo treba robiť. Veď to je v našich končinách ich prvé stretnutie s pandémiou. Pokora by mala veliť vypočuť si otázky iných a hľadať na ne odpovede.“
„Chronickým problémom je premiér. Jeho neschopnosť riešiť konflikt inak ako v osobnej rovine je, na rozdiel od Covidu, neliečiteľná.“
Minister hospodárstva Richard Sulík podľa Palka mohol a mal zotrvať na pandemickej komisii až do konca a nehovoriť o „tliachaninách“. „Ale aspoň udržiava spor vo vecnej rovine.“
„Matovič sa stále obrykuje na obyčajných ľudí pre ich nedisciplinovanosť, pritom sám nemá ani najmenšiu vnútornú disciplínu, ktorá je potrebná pri komunikácii. Chce to trochu menej pátosu a hystérie,“ myslí si Palko, ktorý je od augusta tohto roka spolupracovníkom ministra práce Milana Krajniaka.
zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/palko-slovenska-spolocnost-zacina-byt-vystrasena-v-miere-ktora-nezodpoveda-skutocnemu-riziku-ktoremu-celime/2317572
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav
Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.