Únia presadila kvóty
Proti boli štyri štáty vrátane Slovenska
Kvóty schválili na rokovaní ministrov vnútra členských štátov. Slovensko, ale aj ďalšie krajiny, to kritizovali.
BRATISLAVA. Ešte pred dvoma týždňami to vo svojej prvej správe o stave Únie naznačil aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Mnohí vrátane slovenských politikov vtedy neverili, že povinné kvóty na prerozdelenie 120-tisíc utečencov vtedy presadí silou. V utorok sa tak stalo.
Proti boli napokon len štyri štáty – okrem Slovenska, už len Maďarsko, Česko a Rumunsko. Poliaci na poslednú chvíľu cúvli.
Pre schválenie návrhu bola dôležitá procedúra, ktorú presadil samotný Juncker – kvóty schválili na rokovaní ministrov vnútra členských štátov a nie na summite. Ten sa má konať v stredu.
So systémom povinného prerozdelenia utečencov medzi krajiny Európskej únie prišla pred letom Európska komisia. Pôvodne schválila prerozdelenie 40-tisíc ľudí. V septembri prišla s novým návrhom na presídlenie ďalších 120-tisíc utečencov. Práve o tomto návrhu v utorok ministri vnútra EÚ hlasovali.
Kvóty už dávnejšie podporil Európsky parlament.
Štáty, ktoré kvóty odmietajú, majú za neprijatie utečencov zaplatiť pokutu vo výške dvoch tisícin hrubého domáceho produktu. Presúvanie utečencov sa má týkať len osôb, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v troch krajinách, ktoré sú najviac postihnuté utečeneckou krízou. Teda Talianska (15 600), Grécka (50 400) a Maďarska (54 000).
Do Maďarska tento rok dorazilo odhadom už asi štvrť milióna utečencov. Krajina leží na konci hlavnej takzvanej balkánskej cesty, kadiaľ sa utečenci snažia dostať z Turecka do Grécka, Macedónska, Srbska. Ich cieľom je spravidla Nemecko, Rakúsko, či Švédsko.
Kritici upozorňujú, že systém kvót najhoršiu utečeneckú krízu v povojnovej Európe nevyrieši, hoci môže čiastočne pomôcť k upokojeniu situácie. Myslí si to aj Úrad Vysokého komisára pre utečencov (UNHCR). „Systém v tejto fáze krízy nebude dostatočný na stablizáciu situácie,“ cituje BBC hovorkyňu UNHRC Melissu Flemingovú.
Na problematickosť kvót upozorňujú aj analytici. „Jedna vec je legislatívne schválenie kvót a druhá vec je dosiahnuť, aby títo utečenci aj skutočne zostali v krajine, kam ich pridelia,“ povedal pred časom pre SME analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky Kryštov Kruliš.
Zdroj: http://www.sme.sk/c/8011103/unia-presadila-kvoty-proti-boli-styri-staty-vratane-slovenska.html