Došlo k útoku na americkú základňu v Iraku

Pomsta za Solejmáního sa začala.

O 2:25 moskovského času publikoval portál RusVesna prvú informáciu o raketovom útoku na americkú vojenskú základňu v provincii Anbar v západnom Iraku. Iránci takisto zaútočili raketami na pozície amerických vojsk v oblasti irackého Kurdistanu (mesto Erbil). Podľa informácií Irán vystrelil približne 30 balistických rakiet. Predbežné informácie z iránskych zdrojov hovoria o 80 obetiach a zasiahnutých lietadlách. Iránsky televízny kanál Press TV to oznámil na svojom Twitteri. Trump k útoku Iránu na twitteri napísal: „So far so good“ – Zatiaľ to je v pohode… Televízna stanica Fox News s odkazom na zdroje informovala, že podľa predbežných informácií nedošlo k žiadnym obetiam medzi Američanmi.

Prvá informácia hovorila o tom, že útok na Američanov uskutočnili irackí šiíti, ktorí sa Američanom spoločne s Iráncami mstia za zlikvidovaného iránskeho generála Solejmáního. Toho podľa jednej z verzii vylákali na politické rozhovory do Iraku Američania, kde ho zlikvidovali na civilnom medzinárodnom letisku.

Američania zaútočili v cudzej krajine, bez vypovedania vojny, na iránskeho politika, na medzinárodnom letisku v čase prevádzky. Doteraz útočili na civilné medzinárodné letiská len obyčajní teroristi, americký útok je prvým útokom v histórii, kedy štát uplatnil otvorene teroristické postupy voči civilnému cieľu bez vypovedania vojny a v krajine, ktorá nie je vo vojnovom stave s USA.

Izrael si takisto zvykol útočiť bez vypovedania vojny, v Damasku však vždy útočil len na vojenské letisko keď na ňom pristáli iránske lietadlá, útokom na civilné letisko v Damasku sa vyhýbal. Okrem toho vzťahy medzi Sýriou a Izraelom sú kvôli okupovaným Golanským výšinám neštandardné, oficiálne obe krajiny neuzavreli prímerie.

Iránsky portál Fars News potvrdil, že irackí šiíti zaútočili na americkú základňu a ide o odpoveď šiítov na zákernú vraždu generála Solejmáního. Američania sú presvedčení, že za útokom stoja najvyššie iránske elity a za útok je zodpovedný Zbor stráží islamskej revolúcie, ktorého šéfom generál Solejmání bol. Takisto sa objavili dosiaľ neoverené informácie, že Iránci zo Zboru stráží islamskej revolúcie vystrelili na americké ciele rakety zo svojej základne v Krmanshahu. Informácie o útoku na sídlo irackých Kurdov v Erbile nasledovali o niečo neskôr.

Na americkej základni al Anbar v provincii Anbar v západnom Iraku sa okrem Američanov nachádzajú takisto aj Briti.

O 03:05 moskovského času publikoval portál RusVesna ďalší článok s názvom „Je to vojna, Irán zaútočil na americké základne balistickými raketami. Pomsta za Solejmáního sa začala“. V článku sa potvrdili približne pol hodinu staré informácie o útoku na americké základne v al Anbar a v Erbile. Biely dom takisto reagoval, Trump dostal informáciu o útoku na americké ciele a objavila sa informácia, že pripravuje prejav k Američanom.

Zbor stráží islamskej revolúcie uviedol, že operácia s názvom „Martýr Solejmání“ sa začala. Podľa informácií desiatky rakiet zem-zem udreli na americkú základňu al Asad a okrem toho Zbor stráží islamskej revolúcie uviedol, že ak Američania zaútočia na Irán, tak Irán podnikne ešte tvrdšie útoky na vojenské základne USA v oblasti Perzského zálivu. Takisto zaznela informácia, že ak príde k útoku na Irán zo strany amerických spojencov v regióne (Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Jordánsko a Saudská Arábia), Irán odpovie raketovým útokom aj voči týmto krajinám.

Podľa informácii z  RusVesny Zbor stráží islamskej revolúcie vyzval amerických okupantov, aby okamžite opustili Irak a takisto Iránci požiadali amerických občanov, aby priviedli Trumpa k rozumu a prinútili ho stiahnuť amerických vojakov z Iraku. Americkí vojaci nemusia umierať v cudzej zemi (Irak), kde nie sú vítaní (Irak požiadal Američanov v posledných hodinách aby krajinu opustili) kvôli svojím politickým elitám a ich teroristickým spôsobom.

O 3:35 pribudla ďalšia informácia na RusVesne a objavilo sa prvé video z útoku. Podľa informácii z portálu Američania a Briti mohli stratiť desiatky vojakov, Pentagon na útok už reagoval. Teherán podľa ruských informácií oficiálne potvrdil, že Irán zaútočil na americké ciele v Anbare a irackom Kurdistane. K prvému útoku prišlo o 01:20, presne v čase, kedy Američania zlikvidovali generála Solejmáního.

V správe sa uvádza, že rakety, ktoré na americké základne dopadli, mali krátky dolet a boli vystrelené z pozícii v Iraku, vystrelili ich pravdepodobne irackí šiíti a iránski dobrovoľníci bojujúci v Iraku za oslobodenie krajiny spod americkej okupácie. Pentagon uviedol, že podnikne všetky kroky na ochranu Američanov a amerických spojencov a partnerov. Všetky americké základne boli privedené do stavu plnej bojovej pohotovosti. O ďalších aktivitách bude Pentagon informovať v najbližších hodinách.

Informácie z RusVesny uvádzajú, že prišlo k ďalšej vlne raketových obstrelov, informácie o stratách Američania dosiaľ neposkytli a ani nepotvrdili. Môže ísť o desiatky ranených. V prípade, ak ide o relatívne primitívne rakety (veľká pravdepodobnosť), ktoré sa nenavádzajú na cieľ samé, nemajú Američania veľa možností ako tieto rakety elektronicky odkloniť. Reagovať môže samozrejme americká PVO (Patrioty), ktorá by mala väčšinu rakiet zostreliť, v minulosti ruskí vojenskí analytici viackrát uviedli, že americká PVO je značne zastaralá a trápi ju množstvo nedostatkov.

Portál RusVesna takisto informoval o vyhlásení Zboru stráží islamskej revolúcie v znení: „Nastal čas splniť naše slová a so súhlasom všemohúceho Allaha odpovedať na zločinecké a teroristické činy amerických útočníkov. Za vraždu Solejmáního Američania zaplatia. Operácia s názvom „Martýr Solejmání sa začala, zaútočili sme raketami na pozície amerických okupantov v Iraku“.

O 4:04 publikoval portál RusVesna ďalšiu informáciu, tentoraz o druhej vlne rakiet, ktoré dopadli na americkú základňu. Podľa informácii z portálu do vzduchu vzlietli aj iránske bojové stíhačky a do stavu najvyššej bojovej pohotovosti uviedli iránsku PVO. Podľa informácii z portálu vzlietli americké vojenské lietadlá z letísk Perzského zálivu, portál informoval že čoskoro sa Donald Trump obráti s prejavom k Američanom.

O 5:41 moskovského času RusVesna prišla s ďalším upresnením situácie. Na americké ciele šiíti vystrelili 15 rakiet, 10 rakiet zasiahlo americkú základňu al Asad, 1 raketa zasiahla cieľ v Erbile, 4 rakety do cieľa nedoleteli. Americká PVO nezostrelila ani jednu z iránskych rakiet, čo možno považovať za totálne americké zlyhanie. V najbližšom čase sa uskutoční brífing Bieleho domu pre médiá

Agentúra Reuters v článku „Iran attacks U.S. forces in Iraq in retaliation for killing of commander“ takisto potvrdila iránsky útok na americké základne v Iraku. Dôvodom útoku je pomsta za Solejmáního, Reuters takisto uviedol informáciu o prehlásení Zboru stráži islamskej revolúcie k Američanom, ktorá nabáda Američanov, aby sa stiahli a predišlo sa tak ďalším americkým stratám a úmrtiam.

Hovorca Pentagon Jonathan Hoffman potvrdil, že došlo k útoku na leteckú základňu al Asad v Iraku a americkú základňu v blízkosti kurdského Erbilu, takisto v Iraku. Američania sú pripravení chrániť životy svojich vojakov, občanov i spojencov. Trump navštívil americkú leteckú základňu al Asad v decembri 2018.

Reuters uviedol, že Trump bol okamžite informovaný o útoku na americké vojenské základne, do Bieleho domu už prišli Mark Esper a Mike Pompeo. Esper pred niekoľkými hodinami uviedol, že Američania by sa mali pripraviť na iránsku odpoveď za zlikvidovaného generála Solejmáního, Američania tvrdia, že sú pripravení na všetky eventuality vývoja.

Po informácií o raketovom útoku na americké základne v Iraku akciové trhy v Ázií prudko poklesli, zvýšili sa ceny ropy. Američania už odklonili všetky lety zo vzdušného priestoru nad Irakom, Iránom a v oblasti Perzského zálivu. Reuters venoval svoju pozornosť slovám iránskych predstaviteľov, ktorí sľubovali pomstu za smrť generála Solejmáního s tým, že Irán si sám vyberie čas útoku a miesto, na ktorom sa rozhodnú Solejmáního smrť pomstiť.

Pohreb Solejmáního bol obrovskou podporou iránskeho režimu, generál Salami zo Zboru strážcov islamskej revolúcie sľuboval takisto Američanom tvrdú a definitívnu pomstu. Pri rozlúčke so Solejmáním Iránci skandovali smrť Amerike a Izraelu a prekypovali emóciami. Ajatollah Khamenei plakal, keď v Teheráne viedol modlitby.

Iračania požiadali Američanov, aby územie Iraku opustili, v nedeľu iracký parlament hlasoval o odchode všetkých cudzích zahraničných vojenských síl z územia Iraku. Bundeswehr potvrdil, že všetkých 115 nemeckých vojakov v Erbile je v poriadku. Predstavitelia NATO informovali o presune jednotiek z Iraku, takisto Kanaďania uviedli, že z bezpečnostných dôvodov sa príslušníci kanadských bezpečnostných síl presunú do Kuvajtu (dúfajme, že sa presunulo aj sedem slovenských vojakov v Iraku a naši politici nie sú rozhodnutí neochvejne a za každú cenu stáť pri Američanoch. Keď sa stiahla Kanada, môže sa stiahnuť aj sedem slovenských vojakov). Irán zvažoval 13 možností scenárov pomsty, pritom podľa slov iránskych predstaviteľov aj najslabší variant bude znamenať historickú nočnú moru pre Američanov.


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/prislo-utoku-americku-zakladnu-iraku-pomsta-za-solejmaniho-sa-zacala/2008778
Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Východná Európa je zavalená nekvalitnými potravinami

Na problém s potravinami upozornilo ako prvé Slovensko. Testy preukázali, že sa na Slovensku predávajú nekvalitnejšie potraviny ako na západe.

O původu Slovanů

Slované prošli naším územím mnohem dříve, než se sem dostali Keltové či Germáni! 

Covidkon: Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová: Protiprávní kroky politiků a metody obrany

Advokátka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová v příspěvku na 1. ČS konferenci covid-19 představuje společenskou situaci posledního roku v kontextu kontrastu principů svobody s realitou politiky, a to populární formou.

Potreby ľudí ako ekonomický problém

Reality šou nemeckých milionárov má už 20 sérií.