Čaputová má počkať s inauguráciou na rozhodnutie ústavného súdu

Zuzana Čaputová má počkať s vlastnou inauguráciou až do rozhodnutia Ústavného súdu SR o právoplatnosti prezidentských volieb. Uviedol to na dnešnom tlačovom brífingu sudca Najvyššieho súdu SR a neúspešný protikandidát Štefan Harabin.

“Zaujímal by ma v tejto otázke názor pani Čaputovej. Základom právneho štátu je totiž dodržiavanie pravidiel,” povedal Harabin. Sudca neúspešne kandidoval v marci na post prezidenta. Bezprostredne po prvom aj druhom kole podal sťažnosť na Ústavný súd SR.

Harabin namieta, že je potrebné prepočítať počet vydaných volebných preukazov a počet odovzdaných hlasov voličov. Podľa neho boli voľby takýmto spôsobom zmanipulované.

Uviedol, že jeho cieľom je dodržiavanie právneho štátu, čo prekáža mnohým politikom – porušovateľom práva – medzi ktorými je podľa neho napríklad Andrej Kiska. Na to reagoval novinár Eugen Korda z časopisu .týždeň, ktorý Kisku obhajoval a povedal, že Harabin ako sudca by sa takto nemal vyjadrovať na adresu politikov a prezidenta.

“To je podľa vás v poriadku, čo tu predvádzate? Hovoriť o prezidentovi. Veď vy ste sudca, mali by ste si dávať pozor na to, čo hovoríte,” uviedol novinár Korda. Štefa Harabin reagoval: “Pán Korda. To je trápne, vy chcete daňového kriminálnika hájiť a ja čo poviem to platí,” povedal s tým, že ak by to nebola pravda Kiska má možnosť podať na neho žalobu, no doteraz tak neurobil.

“Keby pán Kiska nebol daňový kriminálnik a pán Mazák architekt pyramídových podvodných hier, už dávno by podali trestné oznámenie za ohováranie a minimálne žalobu na ochranu osobnosti… Nezavádzajte, vy viete o tom, keď sa kráti daň, čo urobil aj pán Kiska…” V tom Korda skočil do reči: “Ale veď nebol odsúdený, vy nemôžete takto hovoriť. Ja nepotrebujem prednášku od vás,” pokračoval Eugen Korda.

“Ja vás poučujem o tom, čo je právo a čo je daňový kriminálnik. Pán Kiska krátil daň, prišli mu na to a podľa práva prijal účinnú ľútosť, priznal sa, doplatil daň a tým odvrátil odsúdenie, ale neodvrátil spáchanie skutku. Naštudujte si to a nepodsúvajte tu výroky…,” vysvetlil Harabin.


Harabin nechce byť predsedom žiadnej strany a dokonca ani do žiadnej strany neplánuje vstúpiť

Sudca Najvyššieho súdu SR zároveň potvrdil, že si vie predstaviť, že do budúcoročných volieb do Národnej rady pôjde ako líder kandidátky strany, ktorá bude mať program totožný s jeho hodnotami. Dodal, že nechce byť predsedom žiadnej strany a dokonca ani do žiadnej strany neplánuje vstúpiť.

Novinári potom reagovali, že Harabin neupresnil na čelo kandidátky akej strany by sa chcel postaviť. Podľa redaktora TV Markíza spomenuté kritériá spĺňajú takmer všetky strany. Harabin to odmietol: “Chcete mi povedať, že extrémni liberáli progresívci hlásajú záchranu národného štátu, keď už podporujú migráciu, zvrátené ideológie, Istanbulský dohovor, LGBTI? Chcete povedať, že toto je môj program?”

Na štvrtkovej tlačovej konferencii tiež upresnil, že v súčasnosti nerokuje so žiadnou stranou. Aktuálne hovorí o svojom pôsobení v občianskom združení Harabinovci – vlastenci, ktoré má riešiť sociálny program pre deti.

“Som človek, ktorý si zakladá na odbornosti, viem si predstaviť, že by som bol lídrom kandidátky, ale nie predsedom strany. Pokiaľ by som cítil, že by bola objednávka od mojich voličov, prebral by som to s rodinou a rozhodol by som sa,” uviedol.

Nič sa podľa neho nedá vylúčiť. “Ale teraz vidím skôr úlohu povzbudiť schopných nezaťažených ľudí, aby vstúpili do politiky,” doplnil. “Nikdy nebudem robiť stranícku politiku,” odpovedal na otázku novinárov, či nejde z jeho strany o kalkul, pretože ak by sa stal členom strany, musel by sa vzdať sudcovského mandátu.


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/harabin-caputova-ma-pockat-s-inauguraciou-na-rozhodnutie-ustavneho-sudu/1787116


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Najvyšší ústavní činitelia „nevedia“ ako zrušiť Istanbulský dohovor

Harabin im vysvetlil čo majú robiť. Otázne je, či to chcú pochopiť, alebo hrať ďalej na občana divadlo.

Krajský vyšetrovateľ obvinil tri osoby

Statici už vypracovali prvý statický posudok.

Vladimír Mečiar povedie Slovenskú ligu do parlamentných volieb 2020

V sobotu 9. novembra 2019 sa v Trenčíne uskutočnil republikový snem hnutia Slovenská liga.