Horí parížska katedrála Notre Dame, najstaršia dcéra Cirkvi, symbol viery ale aj štátnosti Francúzov

Známa parížska katedrála Notre Dame horí. Túto ikonu Paríža zachvátil požiar pravdepodobne pre príčinu nedbalých rekonštrukčných prác.

Zábery zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy 850-ročného gotického Chrámu Matky Božej v centre Paríža, ktorý je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe.

Výstavba dnešnej katedrály trvala od roku 1163 do roku 1345, začiatok sa datuje za panovania Ľudovíta VII. V 19. storočí bola rekonštruovaná.

Parížska starostka Anne Hidalgová opísala požiar ako “hroznú” udalosť. Zároveň vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

Možná príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Jedna z veží katedrály však momentálne prechádzala nákladnou generálnou rekonštrukciou, ktorou sa odstraňujú škody spôsobené vekom, počasím i znečistením ovzdušia.

Minulý rok katolícka Cirkev vo Francúzsku začala urgentne vyzývať ľudí a organizácie, aby prispeli na záchranu katedrály.

22:54 Masívny požiar sa rozšíril už do celého objektu. Hovorca katedrály v rozhovore s francúzskymi novinármi varoval, že z celej budovy podľa neho “nezostane nič”Symbolika?

V jeseni roku 1205 prehovoril v zjavení Ježiš ku sv. Františkovi, ktorý sa modlil v kostolíku San Damiano v Assisi počas toho, ako opravoval byzantský kríž. František vtedy trikrát jasne počul nasledujúce slová: “František, choď a oprav moju Cirkev, ktorá, ako vidíš, padá ako zrúcanina.”

Z trámov pochádzajúcich čiastočne z 19. a sčasti z 13. storočia nezostalo prakticky nič

Požiarnici mali veľký problém dostať oheň pod kontrolu. Prostriedky ako rebríky a vodné delá sa ukázali nedostatočné. Oheň sa začal rýchlo šíriť, stovky obyvateľov a návštevníkov mesta, ktorí šokovane sledovali požiar na námestí pred parížskou radnicou a z mosta Saint -Michel so zdesením pozorovali, ako sa starobylá veža zrútila ako domček z karát.

Celé okolie katedrály je pokryté popolom. Zmobilizovaných bolo 400 zasahujúcich požiarnikov. Hasiť požiar zo vzduchu vodnými bombami bohužial nebolo možné nakoľko ich použitie by mohlo viesť ku zrúteniu celej stavby. Teplota bola taká vysoká, že zvony sa úplne roztavili.

Zaujímavosťou je, že pred pár dňami bolo kvôli rekonštrukčným prácam z veže prenesených 16 vzácnych sôch svätých, ktorí zosobňujú primárny historický prameň celej ideológie dvetisícročnej kresťanskej európskej civilizácie (12 apoštoli a 4 evanjelisti).

Čo však zaujalo mnohých ľudí, je spôsob, akým sa so sochami svätých len tri dni pred požiarom zaobchádzalo: Každá zo sôch má výšku tri metre a hmotnosť najmenej 250 kilogramov. Aby bol ich transport jednoduchší, boli “dekapitované” a hák žeriava bol počas prevozu ukotvený vnútri krku sochy. Paradoxom pritom je, že v roku 1860 vyniesli sochy na chrám v celku, zatiaľčo po 159 rokoch zrýchľujúcej sa vedeckotechnickej revolúcie ich nedokážu dať dolu bez odstránenia hláv…

Katedrála Notre Dame je blízka srdcu Francúzom a nielen katolíkom, ľudia sledujúci desivé divadlo v uliciach plakali a pohnutie bolo vidieť i na zasahujúcich požiarnikoch i moderátorch a hosťoch špeciálnej relácie spravodajskej televízie BFMTV.

Prezident Macron zrušil plánované večerné vystúpenie v televízii, v ktorom mal oznámiť opatrenia v súvislosti s protestami „žltých viest“ a urýchlene sa dostavil na miesto požiaru.

„Notre-Dame horí, prežíva to s pohnutím celý národ. Myslím na všetkých katolíkov a Francúzov. Ako všetci naši krajania, som smutný, keď vidím, ako horí časť nás,“ uviedol prezident Macron na Twitteri. Notre Dame totiž bola nielen pevným symbolom katolíckej viery, ale aj samotnej štátnosti Francúzov.

Žurnalisti nachádzajúci sa vo štvrti Notre Dame popisovali plačúcich a objímajúcich sa ľudí. „Emócie sú extrémne silné,“ uviedol novinár Luc-Antoin Lenoir. Mladý pár amerických študentov novinárovi povedal, že množstvo ľudí bude týmto požiarom extrémne šokovaných. Návšteva katedrály je podľa páru priam povinná už pre celé generácie v USA…

Účasť vyjadril aj americký prezident Trump. “Je to hrozné vidieť masívny požiar v Notre-Dame. Možno by pomohlo hasiť zo vzduchu, treba konať rýchlo“. Okrem neho podporu parížanom vyjadril aj vice-prezident Pence a Melania Trumpová.

Emmanuele Grégoire, zástupca parížskej primátorky uviedol, že prioritou pri zásahu požiarnikov bolo zabrániť zrúteniu časti katedrály, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie škody a následne je prioritou zachrániť čo najviac umeleckých diel nachádzajúcich sa vo vnútri katedrály.

Sama primátorka Anne Hidalgová zdieľala na sociálnej sieti tento odkaz: “Nemám dosť slov, aby som vyjadrila bolesť ktorú cítim pri pohľade na katedrálu Notre – Dame zachvátenú požiarom. Dnes večer všetci Parížania a Francúzi oplakávajú tento symbol našej histórie.“

Katedrálu ročne navštívi 13 – 14 miliónov turistov. Situácia je obzvlášť bolestná pre katolíkov na začiatku Veľkého týždňa. V katedrále sa každoročne na Veľký piatok konajú obrady, pri ktorých býva vystavená Kristova tŕňová koruna.


Katarína Hanzlíková


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/hori-ikonicka-parizska-katedrala-notre-dame/1729431


COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Francúzska realita? ....

Výzva ke sjednocení proti institucionálnímu státnímu převratu

Vyhlásenie Panslovanskej únie k arogancii predsedu parlamentu

Panslovanská únia sa listom zo 6. apríla 2016 obrátila na predsedu NR SR Andreja Danka so žiadosťou, či návrhom, aby obnovil jazdeckú sochu kráľa Svätopluka do pôvodnej podoby.

Prečo treba ísť voliť aj v druhom kole prezidentských volieb?

Vravíte, že nemá zmysel ísť v posledný marcový víkend voliť v druhom kole prezidentských volieb?

Ľudia z väčšinového obyvateľstva nemajú ľudské práva? Len menšiny a imigranti?!

Kto z politikov sa zastal na európskej úrovni bežných ľudí, ktorým vlády ničia životy nezmyselnými obmedzeniami?