NATO pripravuje novú provokáciu v Kerčskom prielive

Novembrová provokácia Ukrajincov v Kerčskom prielive potvrdila, že Ukrajinci sú pripravení zúčastniť sa každej provokácie, ktorú vymyslia ich americkí páni.

Tentoraz však môže ísť o provokáciu oveľa vyššieho stupňa, ako posledne, keď Rusi vyriešili incident s ukrajinskými námorníkmi a agentmi tajnej služby, ktorí narušili pobrežné vody RF v Kerčskom zálive. Ukrajinskí námorníci a agenti SBU doteraz sedia v ruskom väzení, čo výrazne oslabilo protiruský zápal ukrajinských vojenských námorníkov.

Stála predstaviteľka USA pri NATO, Bailey Hutchisonová, ďalšia z radu agresívnych starcov (narodená 1943) plánuje prijať opatrenia na zabezpečenie prechodu ukrajinských lodí cez Kerčský prieliv, ako aj rozšírenie vzdušného prieskumu NATO v Čiernom mori. Američania sa chcú aktivizovať v ukrajinských a ruských pobrežných vodách.

Podľa ďalšieho článku na portáli RusVesna o tom, aký charakter bude mať provokácia v Kerčskom zálive, rokujú ministri zahraničných vecí krajín NATO na summite vo Washingtone (3.-4. apríl 2019). Bailey Hutchinsonová tvrdí, že Rusi destabilizujú situáciu v Čiernom a Azovskom mori a ruské kroky označila za absolútne neprijateľné, vrátane zadržania troch ukrajinských vojenských člnov v novembri 2018 a držania ukrajinských námorníkov a agentov ukrajinskej tajnej služby SBU v ruskom väzení.

Podľa existujúcich medzinárodných dohôd však môže byť prítomnosť cudzích členov NATO v Čiernom mori časovo ohraničená (približne 3 týždne). Rumunský prezident Klaus Iohannis sa však už nechal počuť o tom, že NATO by malo mať rozšírené možnosti v Čiernom mori, pričom je rozhodnutý poskytnúť kapacity rumunských prístavov. Rusi o Iohannisových aktivitách vedia a nič nenechávajú na náhodu. Rumunské bojové loďstvo je však takisto slabé, okrem Ruska jedinú skutočne bojaschopnú flotilu v Čiernom mori majú Turci, tí však udržujú s Ruskom úplne iné kontakty ako Rumuni, Ukrajinci alebo Bulhari, ktorí sú pod silným vplyvom USA.

Príchod cudzích lodí do Čierneho mora je samozrejme možný, Krym však kontroluje celé akvatórium Čierneho mora. V prípade konfliktu by bolo nemožné, aby sa Američania a NATO v Čiernom mori výraznejšie aktivizovali, ruské rakety dokážu kontrolovať Bospor a Dardanely, takže presun amerických vojenských lodí s väčším ničivým potenciálom do Čierneho mora nie je reálny. Rovnako Rusi dokážu kontrolovať vzdušný priestor v operačnej vzdialenosti v blízkosti svojich hraníc bez väčších problémov.

Rusi samozrejme nemajú problém s tým, aby ukrajinské bojové lode plávali do ukrajinských prístavov na pobreží Azovského mora. Ukrajinci však musia cez Kerčský prieliv (medzi Krymom a Ruskom, Kerčský prieliv sa nachádza v ruských teritoriálnych vodách) plávať v určenom koridore a s ruským lodivodom na palube, čo Ukrajinci nechcú a v čom ich americkí páni vidia možnosť ako zvyšovať napätie smerom voči Rusku.

Je však pomerne jednoduché prinútiť Ukrajincov a cudzie lode plávať cez určený koridor, stačí keď Rusi vo svojich pobrežných vodách, kde nechcú aby plávali cudzie lode rozmiestnili míny (na rozmiestňovanie mín vo svojich pobrežných vodách majú zvrchované právo), alebo v určených plavebných dráhach potopili nejaké svoje staré lode a situácia sa automaticky vyrieši. Ostane len koridor, ktorý Rusi povolia a ten dokáže v prípade potreby blokovať jedna ruská bojová loď.

Američania tlačia na Rusko, pretože sú nervózni z toho, že sa Rusi aktivizujú v Karibiku. Rusi už však nemienia ustupovať, pretože každý ústupok znamenal zvyšovanie amerického tlaku.

Američania totiž ústupky považujú za úspech svojej nátlakovej politiky a slušnú komunikáciu považujú za prejav slabosti. Rusi by už mali konečne reagovať tak, aby to aj Američania pochopili. Washington potrebuje vyhrocovať situáciu na Ukrajine aj v súvislosti s prezidentskými voľbami. Podľa viacerých analytikov Washington stále vsádza napriek všetkým negatívam na Porošenka a potrebuje, aby Porošenko v II. kole prezidentských volieb na Ukrajine zvíťazil.

Teraz závisí od Ruska, ako bude reagovať, ak však Rusi neukážu rozhodnosť, Američania budú veľmi pravdepodobne v tlaku proti Rusku pokračovať.

Podľa ruského vojenského experta Alexandra Mozgovoja, ohlasovaný projekt Američanov, pri ktorom majú lode NATO chrániť ukrajinské bojové člny (tento plán odmietla už Merkelová aj Macron, v hre je španielska, kanadská a nórska fregata, Američania ako obyčajne pekne v pozadí, aby sa im náhodou nič nestalo) je z vojenského hľadiska neperspektívny.

Alexander Mozgovoj potvrdil, že vody Azovského mora sú pobrežnými vodami Ruska a Ukrajiny. Do Azovského mora sa však dá vplávať len cez Kerčský prieliv a ten kontrolujú Rusi. Podobne ako cez Gibraltar alebo Suez môžu aj cez Kerč plávať cudzie lode, musia však dodržiavať medzinárodné pravidlá. A tieto pravidlá musia dodržiavať aj Američania, Rusi neakceptujú americké predstavy, že Američania stoja nad medzinárodným právom. Keď sa Američanom ruský prístup nepáči, nech do do Kerču neplávajú.

Američania už predali Ukrajincom dva nové rýchle bojové člny, ktoré Američania vyradili zo služby a tieto člny sa čoskoro stanú súčasťou ukrajinskej flotily. Nové ukrajinské člny je možné vyzbrojiť aj raketami Harpoon, pre ruskú flotilu však nepredstavujú väčšie nebezpečenstvo. V roku 2008 keď Saakašvili na americký rozkaz pripravil protiruskú provokáciu, gruzínska flotila vstúpila do bojov s ruskou flotilou pri východnom pobreží Čierneho mora. Napriek americkým poradcom utrpeli Gruzínci kolosálnu porážku a stratili 2 lode (1 loď zničená, jedna poškodená), zvyšok gruzínskych ľudí utiekol do gruzínskych prístavov. Ukrajinská flotila je podstatne slabšia ako gruzínska flotila a Rusi si brnkať po nose Američanmi nenechajú.


Ruský vojenský odborník uviedol, že ruská flotila dokáže ukrajinské lode zničiť bez väčších problémov, aktivizovať sa voči bojovým lodiam NATO bude oveľa ťažšie, vývoj situácie ovplyvní to, ako budú prípadne lode NATO reagovať.zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/nato-pripravuje-novu-provokaciu-v-kercskom-prielive/1718685


COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

25. marca 2017 – spomienka na 29. výročie sviečkovej manifestácie

Spomienka na 29. výročie sviečkovej manifestácie, ktorá sa uskutočnila v roku 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Rodí sa nový svetový poriadok a vy v ňom nebudete!

Tieto slová vyslal po Slovensku i do sveta bývalý disident, dnes predseda Slovensko ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský:

Deň Suchodolia a Vatra zvrchovanosti SR

Dovoľujem si Vás všetkých pozvať na slávenie pripomienky vyhlásenia národnej zvrchovanosti a tým i položenia základov našej štátnej samostatnosti.

Aj Poľsko mieni zabrániť aktivitám Sorosa vo svojom štáte

Poľsko chce zabrániť tomu, aby jeho druhú najväčšiu rozhlasovú stanicu Radio Zet prevzala spoločnosť Agora SA, ktorú financuje miliardár George Soros, čím chce sledovať príklad Maďarska, ktoré mu taktiež zabránilo pôsobiť vo svojej krajine.