Nasadenie síl domobrany Slovenských brancov na pomoc obyvateľom

Vo štvrtok 17. januára dostali sily Slovenských brancov (SB) rozkaz, týkajúci sa pohotovosti v krízovej situácii, vzniknutej veľkým množstvom snehovej pokrývky na severe Slovenska, čo dalo zabrať obyvateľom obcí Oravská Lesná, Novoť a okolia. Snehová kalamita spôsobila zasypanie domov, vlakových staníc, áut, obchodov i komunikácií.


Pod náporom snehu sa lámali strechy a v domoch ostali obyvatelia odrezaní od okolitého sveta.

Vzhľadom na bezbrannosť obyvateľov si situácia vyžiadala pomoc nasadenia síl SB, Národnej dobrovoľnej občianskej domobrany. Jednotky boli v pomerne krátkom čase zmobilizované, jednotlivé družstvá vytvorené a nastúpené pomáhať občanom tak, ako bolo občanom našej vlasti prisľúbené.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


“V časoch miernych pomáhame, v časoch ťažkých bránime.” Týmto domobrana opäť dokázala svoju opodstatnenosť v našej krajine a tým poukázala nielen na pripravenosť jednotiek pomáhať, ale najmä na ochotu pomôcť tam, kde je ich pomoc potrebná.

Vysoké snehové záveje, spod ktorých vykúkali len strechy domov, boli veľmi nebezpečné, vzhľadom na padajúci sneh, ktorý mohol hocikedy ublížiť obyvateľom. Tí mali odhrnuté len úzke cestičky od svojich domov k hlavným komunikáciám a niektorí ani to.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


Medzi hlavné ciele domobrany patrilo sprístupnenie vlakových staníc a hlavných komunikácií, zavalených tonami snehu.

Pomoc bola poskytnutá najmä starším občanom zasypaných vo svojich domovoch, bez prístupu k potrave, drevu, a teda často jedinému zdroju tepla v dome, ako i prípadne k potrebným liekom a okolitému svetu.

Slovenskí branci pomáhajú pri odpratávaní snehu na Orave


“Pomohli sme tak, ako nám česť a povinnosť kázali. Pomohli sme na vlastné náklady, bez nároku na odmenu zasiahli, lebo spolupatričnosť je základnou vlastnosťou národa,” vyhlásil hlavný veliteľ SB Peter Švrček.


Barbora Vojtelová


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/nasadenie-sil-domobrany-slovenskych-brancov-na-pomoc-obyvatelom/1644410


COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Potreba moderných ekonomických vzťahov EÚ

Aké sú dnes? Skôr ich EÚ nevie definovať, rieši Brexit a migráciu. Adept na poslanca do europarlamentu odpovedal na otázku čo by si želal pre budúcnosť Európskej únie a povedal: Menej Bruselu, viac zdravého rozumu. Občania to čítajú na bilbordoch. Vyjadril tým nesúhlas s tým, čo sa deje v EÚ.

LIBERÁLNY TERORIZMUS

Pri fixácii na militantný islamizmus v našom euroamerickom kultúrnom okruhu často zabúdame, že hrozba terorizmu nemusí nevyhnutne prichádzať z vonkajšieho prostredia.

Treba etickú komisiu pre členov súdnej rady ....

Redaktorka televízie JOJ sa pokúsila položiť Štefanovi Harabinovi po jeho disciplinárnom konaní niekoľko otázok.

Diagnóza našej doby

Nestáva sa  často, aby blog mladej študentky vyvolal takú hystériu ako v prípade Lívie z bilingválnej sekcie gymnázia v Spišskej Novej Vsi.