Bude Smer stáť za svojím ministrom alebo počúvne hlas národa?

Pôjde Lajčák do Marrákeša?

Blíži sa termín podpisu tzv. „Globálneho rámca o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii“. Slovensko v máji predbežne avizovalo, že ho podpíše, odvtedy však od tohto podozrivého dokumentu odskočila väčšina stredoeurópskych krajín. Má dnes vôbec minister Lajčák v tejto veci podporu vlastnej strany?

„Koniec straníckej jednoty. Smer sa postaví Lajčákovi chrbtom“ – napríklad takýto titulok sme mohli vidieť na portáli aktuality.sk nad článkom s vyjadrením poslanca Jána Podmanického, ktorý povedal: „Som proti tomu, aby Slovenská republika globálny pakt o migrácii podporila.” Aktuality.sk tiež píšu, že bol jediný z oslovených poslancov Smeru-SD, ktorý bol v súčasnosti ochotný prezentovať svoj postoj otvorene.

Podmanický však nie je jediným poslancom Smeru-SD, ktorý už vyjadril s globálnym paktom nesúhlas. Ľuboš Blaha napríklad na svojom facebooku píše: „Priatelia, cítim ten odpor a nenecháva ma ľahostajným, tomu verte. Ľudia majú globalizácie plné zuby. Cítia, že štáty strácajú kontrolu a chcú tomu zabrániť. Či už v ekonomike, v sociálnych veciach, v geopolitike alebo v migrácii. Rozumiem týmto obavám a čítam, čo píšete. Čítam, čo píšu ľavicové autority ako profesor Jan Keller. Počúvam argumenty z Česka a ďalších krajín V4, počúvam argumenty z Rakúska či zo Švajčiarska… A verte, že mám vlastný názor, ktorý korešponduje s obavami ľudí.“ Písali sme o tom TU.
Advertisement

Podobne aj poslankyňa Smeru-SD a dosluhujúca primátorka Humenného Jana Vaľová v rádiu Slobodný vysielač povedala: „Ja som osobne za to, aby si každá krajina mohla rozhodovať sama o migrantoch. Môj osobný názor je, že tak, ako to urobilo Rakúsko, ako to urobilo Poľsko, by sme to mali zamietnuť aj my.“

S otázkou, aký je ich názor na túto vec, sme oslovili aj ďalších poslancov Smeru-SD, ale vyhli sa priamej odpovedi. Dá sa tomu rozumieť aj tak, že nechcú vopred hovoriť v mene strany, ktorá zrejme sama ešte nie je definitívne rozhodnutá. Lenže mlčal by v takejto situácii poslanec, ktorý by bol presvedčený, že treba stáť za svojím ministrom? Aký by mal dôvod sa nepostaviť za (zatiaľ ešte stále) oficiálne stanovisko Ministerstva zahraničných vecí? A tak aj mlčanie smeráckych poslancov o čomsi svedčí. Zdá sa, že veľká časť tejto strany si o marrákešskom migračnom pakte myslí to isté ako väčšina národa a poslanci všetkých parlamentných strán okrem strany Most-Híd.

Je iste ťažké to do očí povedať straníckemu kolegovi, ktorý je zapálený pre podpis dokumentu, ktorý vznikol pod jeho vedením, a je tak jeho pýchou a životným dielom. Lenže každý poslanec bude musieť skôr či neskôr svoj názor prejaviť. Totiž, nemusel by, keby minister mal možnosť potichúčky do Marrákeša odcestovať a nenápadne to podpísať. Lenže tá možnosť tu nebude, pretože minister Lajčák (a prípadne nejakí jeho verní, ak by sa niekto taký našiel) majú ešte jeden problém: koaličnú SNS.

Slovenská národná strana totiž predložila do Národnej rady SR návrh uznesenia, aby parlament zaviazal vládu pakt o migrácii nepodpísať. Poslanec Hrnko upozorňuje, že táto vec v koaličnej dohode spomínaná nebola a aj ďalší poslanci SNS už veľmi jasne avizovali, že cez nich toto neprejde.

Hoci dnešná SNS je známa svojím obchodným duchom, ťažko si predstaviť sumu, ktorá by ich presvedčila, aby v tejto veci ustúpili – takáto bezočivá zrada voličov, ktorí sú nepochybne takmer jednohlasne proti podpísaniu podozrivého dokumentu, by totiž urobila s ich preferenciami poriadne harakiri. (Hoci národne cítiaci voliči tejto strane, a najmä jej predsedovi už odpustili kadečo.) Lenže tu ani tak nejde o predávajúceho, ako skôr o kupujúceho: na Slovensku totiž reálne tej sily niet.

Ivan Lehotskýzdroj: https://www.hlavnespravy.sk/pojde-lajcak-marrakesa-bude-smer-stat-za-svojim-ministrom-alebo-pocuvne-hlas-naroda/1580066
obrázok - titulka: https://goo.gl/images/eaHpTa

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Demografická samovražda Európy?

V 14. storočí zastihla Európu morová katastrofa, ktorá vyhubila viac než tretinu obyvateľstva. Mnohé mestá ako Paríž, Benátky, Hamburg boli viac než spolovice vyľudnené.

OSN v týchto dňoch oficiálne schvaľuje text Globálneho paktu o utečencoch

Kľúčové slová Paktu – podpora masového presídľovania utečencov.

Určite, že slepý je ten, kto má smietku v oku, ale o koľko viac slepý je ten, kto má brvno, a neuvedomuje si to

Ježiš rozpovedal učeníkom toto podobenstvo: „Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy? Žiak nie je nad učiteľa. Aj keď sa všetko naučí, bude ako jeho učiteľ.

BOJKOT NÁRODNÝCH ZÁUJMOV

Stalo sa nepísaným pravidlom, že ak návrh zákona pochádza z dielne opozície, koaliční poslanci ho zmietnu zo stola.