O fašizme - názor amerického Slováka

Aj v kontexte s nadchádzajúcimi voľbami 2022 - poznámka redakcie.


Pri nedávnej návšteve Bratislavy som mal možnosť zoznámiť sa so zaujímavou, priamou a sympatickou ženou.  Imponovala mi jasnými postojmi ako aj preferenciou mierového riešenia konfliktu na Ukrajine.  Jej meno je Magdaléna Sulanová.  Je poslankyňou NR SR – nezaradená.  Zvolená bola na kandidátke Ľudovej Strany – Naše Slovensko.  Podľa politikov hlavného prúdu ako aj médií tohto smeru je – fašistka.  


Chcem sa v rámci svojich vedomostí zamyslieť nad týmto zaradením.

Nemá cenu rozoberať, čo fašistické hnutie pôvodne znamenalo v Taliansku a ako sa vyvíjalo.  Dnes sa fašizmus všeobecne zamieňa za nemecký nacizmus a rozumie sa ako súhrn jeho zločineckých rysov.  Ak sa nemýlim, tieto rysy sú tri: Fyzická likvidácia politickej opozície, Holokaust, militarizácia a rozpútavanie vojenských konfliktov. 

Kde je v týchto súradniciach ĽSNS a kde jej kritici?

Fyzická likvidácia politickej opozície nemeckým nacizmom neskončila.  V nedávnej histórii ju predviedla junta v Chile, vojenský režim v San Salvadore ako aj súčasný režim na Ukrajine.  Nik nevidel na YouTube, ako dav vyvliekol na Ukrajine nepohodlného sudcu na ulicu, pooblieval ho farbou a vozil po uliciach?  Ako v Odese z horiacej a zablokovanej budovy skáču zúfalí ľudia a pri dopade sú vraždení?

Ako je na tom ĽSNS?  Išla snáď do volieb so sloganom „Bude sa zatvárať“?  Vytvára zoznamy „nepohodlných“?  Nebol snáď práve jej predseda obeťou dosť nejasného súdneho rozhodnutia?  Každý má právo na svoj názor, ja si však myslím, že v tejto dimenzii ĽSNS „neboduje“.

Holokaust.  Sedem členov našej rodiny ním bolo zavraždených.  „Teoretickým“ podkladom bol Hitlerov antisemitizmus a plán „vyčistiť“ Európu od Židov.  ĽSNS má byť fašistická, pretože čas od času niektorý jej člen vysloví rasistický výrok proti Rómom, poprípade zapochybuje o historicite Holokaustu.

Rasizmus, ktorého podkladom je vždy akási kolektívna zodpovednosť je odsúdeniahodný, nezmyselný a nikdy nič nerieši.  Navyše je nespravodlivý, jednoducho odporný.  Ibaže nie každý rasizmus vykazuje znaky rasizmu fašistického.

Pred pár rokmi pri ceste v lôžkovom vozni z Košíc do Prahy som sa čudoval, že dvere do vozňov boli obtočene reťazami.  Bol som poučený, že to je kvôli rómskym gangom, ktoré tieto vozne vykrádajú počas cesty a aby som peňaženku v žiadnom prípade nedával pod podhlavník.  Sťažnosti obyvateľov žijúcich vedľa rómskych osád sú známe, rovnako ako nízke percento zamestnanosti rómskej populácie.

Samozrejme príčiny tohto stavu sú zložité a iste všetka zodpovednosť za ich neutešený stav nepadá na Rómov.  Riešenia sú tažké, rasizmus riešením určite nie je.  Fašisti ale nemali najmenší dôvod „riešiť“ „židovskú otázku“ pretože žiaden „židovsky problém“ neexistoval.  Navyše častou Holokaustu bola arizácia židovského majetku.  Motivácia - krádež.  Vyskytuje sa niečo podobné v ĽSNS?

Žijeme v dobe, keď sa na politikov nekladú veľké, nie to ešte intelektuálne nároky.  Máme v USA známeho senátora, ktorý verí aj hlása, že svet je starý 6 000 rokov, lebo to vyplýva z Biblie. (Ted Cruz, Texas).  Ak nezmyselný výrok získa pozornosť, často to prispeje k volebnému víťazstvu.

Nezmyslov, ktoré politici vypúšťajú z úst je celá rada a všetky strany ako na Slovensku, tak aj v USA sa hemžia „expertami“. ĽSNS nie je zrejme výnimkou: rasizmus však nie je riešenie a ak niekto popiera Holokaust potrebuje liečenie, nie presvedčovanie.  Rasizmus je častou fašizmu ale nie každý rasizmus je fašistický.  Hlúpy áno, odsúdeniahodný áno, fašistický nie.

Militarizácia vedúca k vojnovým konfliktom.  Čo je odovzdanie vojenských letísk na Slovensku USA iné, ako militarizácia Slovenska?  Rozširovanie NATO do nových krajín?  Opustenie neutrality Fínskom a Švédskom?  Dnešná militarizácia je nebezpečnejšia ako tá nacistická,  pretože vo svojich dôsledkoch môže viesť k úplnému zničeniu civilizácie.

Ako je na tom ĽSNS v tejto dimenzii?  Keď mal nedávno slovenský parlament ratifikovať súhlas Slovenskej Republiky so vstupom Fínska a Švédska do NATO, proti boli iba „fašisti“.  To hovorí za všetko. Kiež by takých „fašistov“ bolo viac!


Na pani poslankyni Sulanovej mi najviac imponovalo, že nazýva javy jasnými menami a vždy vie zdôvodniť svoje definície.  Žijeme vo svete, kde je samozrejmosťou pravý opak, veď si len pozrite niektoré podcasty Denníka N.

Pretože pani Sulanova kandiduje vo voľbách župana Bratislavského Kraja, celkom ma mrzí, že jej nemôžem odovzdať svoj hlas, nie som voličom v tom kraji.  Aj tak dúfam, že bude vo voľbách úspešná.Peter Dolina


Poznámka redakcie: 
toto vyznanie bolo v e-mailovej správe pre pani poslankyňu Sulanovú - citujeme:


Pani Inzinierka,

 

Ani vlastne neviem, ako Vas spravne oslovit, ak by ste boli velvyslankyna tak by to bolo "Vasa Excelencia", patri Vam nejaky podobny titul ako poslankyni, ak ano, omluvam sa za nevedomost.

 K pripojenej uvahe ma priviedla osobna skusenost z nasho stretnutia v Bratislave a zlost na to, ze sa posolstvo LSNS hrubo prekrucuje.  Mozte ma kludne citovat, ja sa zaradenia medzi "fasistov" na Slovensku nebojim.

 

Vas Peter Dolina

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Meditácia Ľubomíra Stančeka: Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska

„Je správne, keď sa vieme modliť aj za svoj národ, jeho potreby, ľudí, ktorí ho riadia, ale aj odprosovať za spoločné hriechy celého národa“.

Nedovoľme zdochýnajúcemu Sorošovmu koňovi zničiť Slovensko!

Keď Fico žiadal Kisku, aby povedal, čo bolo predmetom jeho stretnutia so Sorošom, mainstreamové média naň zaútočili, že šíri konšpiračnú teóriu o tom, ako za organizovanými protestmi proti vláde stojí Soroš a zahraničie.

Hlboké oslávilo Hurbana

Rok 2017 bol v Matici slovenskej a v Trnavskom samosprávnom kraji rokom Hurbana.

ODVÁŽNA SNS

Súhlasíte s odmietnutím 105 miliónov dolárov (93 miliónov eur) od USA na obnovu letísk Malacky-Kuchyňa a Sliač, pretože SNS má podozrenie, že prijatím finančných prostriedkov sa SR zaviaže vybudovať americké vojenské základne na našom území?