Na počiatku bolo písmo
Písmo. Fenomén bez ktorého by nebol možný vývoj súčasnej ľudskej civilizácie.Písomné sústavy sa vyvíjali od počiatkov ľudskej histórie, od jednoduchých znakov po zložité grafématické vyjadrenia ľudskej činnosti a duchovného poznania. Jeho podstata spočíva v zaznamenávaní ľudskej reči, komunikácii, ukladaní vedomostí, predávaní znalostí, údajov, technických poznatkov, popisu dejov, pocitov, myšlienok a psychických procesov. Kde a kedy začali vznikať základy prvej písomnej sústavy? Kto bol prvým nositeľom písomnej gramotnosti? Predkovia ktorých kmeňov boli jej aktérmi? Zdalo by sa, že táto otázka je dávno zodpovedaná. Históriografia totiž pozná okrídlenú vetu: Na počiatku bol Sumer. Sumer, ako kolíska ľudskej civilizácie, Sumer ako nositeľ prvej písomnej gramotnosti. Ale !
Na počiatku vekov, na počiatku našej súčasnej civilizácie, keď doznievala doba ľadová, keď z vrcholov karpatských a alpských horských sústav mizol kontinentálny ľadovec a nastávalo klimatické optimum, vzniká v povodí najväčšej európskej rieky impozantný rozvoj dunajských kultúr. Na území dnešného Srbska vniká osem tisíc rokov pred Kristom kultúra nazvaná podľa neďalekej osady, Lepenski Vir. Kultúra, ktorá vytvorila jednoduché znaky, základ hieroglifického písma. V čase vrcholiaceho klimatického optima, šesť tisíc rokov pred Kristom, vniká neďaleko lokality Lepenski Vir vyspelejšia kultúra nazvaná podľa blízkej osady, Vinčanská kultúra. Bola to neolitická kultúra s vyspelým poľnohospodárstvom, remeslami a zvládla už i technológiu medenej industrie ako prvej na svete v časovom horizonte staršom ako uvádza súčasná historiografia. Svetový unikát tejto kultúry spočíva v nálezoch znakov, ktoré vytvorili základ pre všetky dnešné abecedné systémy i abecedné systémy už zaniknutých civilizácií. Boli to znaky prvého písma na svete. Legendárne dunajské scriptum. Množstvo lokalít s horizontom vinčanskej kultúry na Balkáne, Grécku, Ukrajine, Moldávii, Slovensku, Slovinsku, Rakúsku a Maďarsku tvoria ohraničenie Dunajskej civilizácie.
V Rumunskej lokalite Tartária, neďaleko osady Turdas, v horizonte Vinča sa našli hlinené tabuľky zo znakmi pripomínajúcimi piktografické sumerské písmo, predchodcu klinového písma. Zo srbskej lokality Supka pochádza fragment sošky so znakmi takmer identickými s latinkou. Na Slovensku sa našli fragmenty nástrojov zo znakmi dunajského skriptu v lokalite Veľká Lomnica, poloha Burchbrich a v lokalite Stráňavy. Dnes je v priestore pradávnej dunajskej civilizácie známych 880 lokalít dunajského skriptu s vyše 4400 znakmi. Avšak, aké etnikum bolo nositeľom tejto prvej písomnej gramotnosti na svete? Kto bol tvorcom tejto prvej známej európskej civilizácie. Výsledky archeologických, antropologických, grafématických a genetických datovaní ukazujú na protoslovanskú entitu.
Obyvatelia priestoru dunajskej civilizácie boli nositeľmi rovnakej genetickej skupiny ako nespočetné generácie ich potomkov obývajúce tieto priestory Európy kontinuálne osemtisíc rokov. A táto genetická skupina charakterizuje Slovanov. Teda, na počiatku nebol Sumer. Na počiatku bola Vinča. Prečo s touto hypotézou oficiálna historiografia nepracuje? Nuž, narušilo by to jedinú a starostlivo stráženú „nespochybniteľnú“ dejinnú „pravdu.“ Umelo vykonštruovaný dejinný príbeh o Slovanoch, ako o párioch Európy, ktorí boli vždy závislí na vzdelanejších, vyspelejších a údajne „ historických“ národoch, Keltov a Germánov, a ktorí prišli do Európy v čase doznievania antickej civilizácie. Obrovský podvod spáchaný na Slovanoch západoeurópskym a vatikánskym výkladom dejín bol dokončený nemeckými filozófmi 19. storočia, ktorí všetky kmene spomínané antickými autormi na našom území vyhlásili za germánske. V mene pangermánskej teórie výkladu dejín Európy sfalšovali dejiny Slovanov. Ak nositelia vinčanskej kultúry neboli Slovania, kto to teda bol? Odpoveď vraj poznáme. Predsa niektorí z historických národov. Litovská historička Gimbutusová a americký jazykovedec Griffin, ktorí na lokalite Vinča pracovali v minulosti, považujú za nositeľov tejto kultúry...“tajomný národ prakeltov“... Ak nie sme schopný dokázať autochtónnosť Slovanov na území Európy, ako dokážeme autochtónnosť Keltov a Germánov? Kto boli Kelti? Podľa Dr. Jamesa, (Britské múzeum) „...navzdory lesku zlatých šperkov a bronzovej výzbroje stále viac archeológov dochádza k záveru, že starobylí Kelti ako sú obvykle chápaní vlastne nikdy neexistovali...“.
To čo poznáme sú skôr dohady, ako konštrukt zápisov antických autorov a archeologických nálezov. Žiadne keltské písomné pamiatky , čo by dokazovali ich národnú a kultúrnu identitu neexistujú. Ich pôvod nie je známy. Existuje len domienka, že sú jedným z mnohých kmeňov kultúry popolnicových polí Karpatskej kotliny. Okolo roku 700 p.n.l. sa do Karpatskej kotliny dostávajú skýtske kmene a splývajú s ľudom popolnicových polí. To, čo dnes považujeme za keltské, remeselné zlaté a bronzové výrobky , zvieracie figúrky, zložité ornamenty, oblečenie s pestrými vzormi, účesy, spôsob života, je v skutočnosti dedičstvo po slovanských Skýtoch. Splynutie ľudu popolnicových polí a skýtskej mocenskej elity predznamenalo vznik keltského etnika a epochy halštatu. A kto boli Germáni? V tom nemali jasno ani antickí autori. Nevieme kde sú ich pôvodné sídla. Údajne v Škandinávii, odkiaľ sa rozšírili do Európy. Ale do Škandinávie sa dostali z juhu v dobe halštatu. Haploskupina charakteristická pre Germánov sa v Škandinávii nachádza len na Jutskom polostrove a juhu Nórska. Inak v Škandinávii prevláda nordická a slovanská haploskupina. Kelti aj Germáni používali rúnové písmo, toto písmo je identické so znakmi vinčanského písma. V druhom tisícročí pred n.l. migrujú kmene z oblasti dunajských kultúr do Škandinávie a zanechávajú tam písmo, ktoré poznáme ako vikinkské rúny, písmo kultúry vinča. Na začiatku nášho letopočtu sa vracajú do oblasti Karpát pod menom Vandali/Veneti. V Škandinávii a na Islande zanechávajú výraznú genetickú stopu. Kmeň Áriov migruje v treťom tisícročí p.n.l. na Kaukaz, prekonáva priesmyk Hindukúšu a usádza sa v povodí rieky Indus. Nastáva rozmach kultúry Harapa a Mohendžodáro. Vniká arijsko-indická kultúra a písmo sanskrt V ruinách týchto miest sa našli pečate harapských rodov ktorých znaky sú identické zo znakmi písma z lokality Tartária z obdobia vinčanskej kultúry. Odtiaľ sa rozšírilo do Sumeru ako piktografické písmo. V mladšej dobe bronzovej prichádza veľké sťahovanie národov, spôsobené klimatickými podmienkami, z karpatskej oblasti na juh do Grécka, Levantu ,na Cyprus ,Krétu a do Egypta, kde ich pod menom morské národy porazil Ramzes III. Ovplyvnili jazyk Kánaánu a aramejčinu, ovplyvnili vznik semitského písma, podnietili vznik Fénicie. Archaické písmo Grékov, fénické písmo a písmo Etruskov na Apeninskom polostrove sú písma úplne identické z písmom dunajskej kultúry Vinča ,ktoré sa rozšírili do stredomoria v prvej vlne sťahovania národov.
Podobne, lineárne písmo minojskej civilizácie má pôvod vo vinčanskom písme. Talianský historik Ticijano označuje minojskú kultúru ako slovanskú. Písmo dunajskej civilizácie šírili Európou i Kelti , Germáni a Vikingovia ako rúnové písmo. Caesar vo svojich zápiskoch o vojne galskej píše o Venetoch a, „... Galovia píšu po grécky...“ (venedské písmo). Etruské písmo, cez vyspelú etruskú kultúru silne ovplyvnilo i vývoj latinského písma.
Na našom území máme viacero lokalít zo staroslovanským rúnovým písmom, (Velestúr, zápis na hrade Lietava, mílnik Prečín, mílnik Rakovka, Oltár kameň, Smrečín a iné) ale i pôvodné znaky vinčanského písma na kamených stélach holíčskeho rondelu. V období staroslovenskej Svätoplukovej Ríše sa na našom území používa hlaholika, ktorá nie je novou abecedou, ale vznikla zo znakov vinčanského písma, ešte pred príchodom misie na naše územie. Hlaholika podnietila vznik cyriliky a azbuky. Srb, profesor Pesič, ktorý celý svoj život zasvätil výskumu vinčanskej lokality a zoradil znaky písma do systému, upozornil na dvadsať dva znakov v srbskej cyrilike, ktoré sú identické zo znakmi kultúry Vinča. Vývoj abecedných systémov v Európe má teda jeden spoločný základ, ktorý vznikol v jej srdci na počiatku histórie. Naďalej však píšeme a v školách učíme, že etruské písmo vzniklo z gréckeho, grécke s fénického, rúny proste priniesli Germáni a Slovania prišli do Európy v piatom storočí.
Vývoj písma na európskom kontinente, Ázii, Indii, Afrike, by nebol úplny bez nenapodobiteľného vkladu Slovanov do európskej gramotnosti.
V roku 2008 sa konala v Sankt Peterburgu historicky prvá vedecká konferencia historikov archeológov, lingvistov, a etnografov zo slovanských krajín a Talianska pod názvom: „Predcyrilovská slovanská písomnosť a predkresťanská slovanská kultúra“
Účastníci konferencie konštatovali, že na základe lingvistických a archeologických výskumov a solídnych analýz gréckych, židovských, egyptských a rímskych textov vyplýva, že slovanská písomnosť a kultúra zanechala svoje stopy v Európe, Ázii a Afrike.
Prijali ako orientačné určenie začiatku slovanského písma grafémické zápisy lokality Lepenský Vir z ôsmeho tisícročia p.n.l. a pokročilejšiu etapu kultúry Vinča zo šiesteho tisícročia p.n.l.
Je to výzva pre našich historikov, nájsť silu a odvahu na kritické posúdenie oficiálnej histórie Slovenov.
Jozef Janták
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav
Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.