Ekonomický veľký tresk

View Comments

Veľký tresk je pojem z fyziky. Ale najnovší vývoj v EÚ, vrátane včerajšieho búrlivého prejavu Tsiprasa, predsedu gréckej vlády, v europskom parlamente rozvášnil europarlament, spôsobil akýsi tresk. Tresk v slovenčine znamená hrmot, alebo zvuk pri výbuchu. V roku 1929 (vznikla aj veľká a desivá hspodárska kríza) astronóm E. Hubble zistil, že sa celý vesmír rozpína. G. Gamow, ruský fyzik, v roku 1946 zistil, že náš vesmír je vlastne obrovská explózia, ktorá pokračuje dodnes. Fyzici hovorili o nuveriteľnom objave.

Povedal, že žiarenie je reliktom, pozostatkom prvotného výbuchu, tresku. Pojem tresk vo fyzike zaviedol F.Hoyle, anglický fyzik, astronóm a spisovateľ a vďaka nemu získal slávu. Bol zástancom teórie večného ustáleného vesmíru. V tejto spojitosti ma napadlo, že aj ekonómovia môžu hovoriť o veľkom ekonomickom tresku. Totiž M. Friedman sa preslávil dielom A Monetary History of the United States 1867-1960. Hovorí v nej o otrasoch v ekonomike USA. Dielo bolo bázou kvantitatívnej teórie peňazí a pochoval ním predkeynesiánsku vieru v automatickú stabilitu ekonomického systému.  Vďaka zákonu, že ponuka peňazí sa rovná peňažný multiplikátor krát monetárna báza sa dala vysvetliť podstata veľkej krízy z roku 1929. Žiaľ, niektorí ekonómovia a politici sa nepoučili (ani sa to neučili). Na čo sú vedecké ekonomikcé poznatky? Náš profesor Briška už v roku 1943 vo svojom diele Národné hospodárstvo píše, že zo štatistík zistil, že bolo veľa kríz a to v rokoch: 1810, 1815, 1818, 1825, 1836, 1847, 1857, 1866, 1873, 1882, 1890, 1900, 1907, 1913/14, 1920 a 1929. Vidíme, že uvádza roky, o ktorých nepísal ani M. Friedman. Ekonómia dobre pozná pojmy ako prepad bánk, čierny utorok na Wall Street, ktorý odštartoval veľkú hospodársku krízu, či pojem ropná kríza. Čo vyjadrujú? Nie vlastne veľké tresky?

Ale pozrime si veľký tresk v USA v nedávnom období, teda finančné krachy. Boli to inštitúcie priam v centre tresku (búrky). Napríklad Bearn Sterns bola pohltená JPMorganom Chase a to za pomoci FEDu. Z finančného neba zmizla Lehman a Brothers. Inštitúcie Fannie Mae a Freddie Mac prevzala pod svoje krídla vláda USA s garanciou daňových plátcov, teda hlavne ľudí. Merill Lynch bola pohltená Bank of America, Wachoviu prevzala Wells Fargo a Washington Mutual tiež prevzala JPMorgan Chase. Nebudem uvádzať ďaľšie výbuchy bánk a poisťovní. Chcem totiž poukázať aj na to, že v rokoch 2002 až 2005 explodovalo v USA aj hypotekárne úverovanie, a prepukol obrovský rast cien domov (prvýkrát už v roku 1985). Poskytovatelia hypotekárnyh úverov balili ich pôžičky do tzv. mortgage-backed securities (vymyslený ťah na okradnutie) a predávali ich dychtivým, reklamou oklamaným kupcom po celom svete. V roku 2006 začali rásť úroky a hodnota fianančých aktív rapídne klesala. Pri nízkej hodnote aktív finančné inštitúcie mali veľké straty, ba sa stali insolventnými. Na to sa zabudlo, či minitri financií o tom nevedeli, čo sa dialo v USA? Nemôžem nespomenúpť krachy veľkých amerických korporácií Enron a WorldCom a platy ich čelných predstaviteľov J. Skillinga, K. Laya, či S. Sulivana, ktorí mali platy na úrovni 700 000 USD ročne a ich bonusy vo výške 10 mil. USD. Spôsobili, že iba WorldCom vyhodil zo zamestnania 17 000 ľudí. A čo platy hokejistov, golfistov, rôznych „celebrít“, ktoré sú vyššie ako 7 miliónov USD ročne a za prestupy fotbalistov sa platí 50 miliónov a viac eur. To sú odmeny za prácu? Aký to má dôsledok? Mohol by som spoemnúť aj veľké krízy v Nemecku. Nie je treba.

Fyzici sa hádali čo vajdruje pojem veľký tresk, čo je to? Politici nepotrebujú vysvetliť, čo je veľký tresk v ekonomike. Veď ho vyvolávajú. A, žiaľ, ekonómovia im naskočili na lep. Totiž ekonomický veľký tresk začal v USA a nie v Grécku, a ako vieme boli to finančné deriváty, či rôzne swapy, ktoré mali Grékom pomôcť. Nie je dnes iba pozostatkom, reliktom situácia v Grécku? A neboli doterajšie „balíčky“ Grécku iba akési korigenciá, teda látky, ktoré zlepšujú chuť? Ministri, predsedovia vlád a prezidenti eurozóny mi pripomínajú otca z tohto vtipu. Syn prinesie list otcovi od triednej učiteľky. Píše mu, že synovi hrozí 5 z náboženstva. Vraj nevedel, kedy zomrel Ježiš Kritus. Otec dobehne za učiteľkou a vraví, aby sa na syna nehnevala, oni vraj nevedeli, že bol chorý.

Prof. Jaroslav Husár

Bratislava 9/7/2015.