Pochod na Prezidentský palác podporia aj slovenské matky

Pochody za mier a neutralitu Slovenska prebehli naprieč celým Slovenskom už vo viac ako dvadsiatich slovenských mestách a pridali sa aj ďalšie mestá, ktoré sa oficiálne nenachádzali na zozname. Tisíce Slovákov odpochodovalo desiatky kilometrov za mier.

Občianska iniciatíva nabrala na sile a účasť v Bratislave sľubujú tisícky Slovákov. K Pochodom za mier a neutralitu Slovenska sa v Bratislave pripojí aj ďalšia iniciatíva- Matky za mier. Čo odkážu Slováci prezidentke i vláde?

Okrem toho, že dátum 3.3., je Svetovým dňom modlitieb, stane sa aj symbolom pochodu Slovákov na prezidentský palác. Okrem mierového zhromaždenia pred Prezidentským palácom o 17.00 hod sa zúčastnený dav má vydať aj na pochod k americkej (pravdepodobne aj ruskej a ukrajinskej) ambasáde.

K Pochodu za mier a neutralitu Slovenska, sa má pridať aj ďalšia iniciatíva – Matky za mier. Iniciatíva vznikla ako odpoveď na strach, hnev, neistotu a zároveň odhodlanie žien ochrániť to, čo najviac milujú: „Matky svojich synov, staré mamy svojich vnukov, ženy svojich mužov a sestry svojich bratov.” Matky za mier prinesú do Bratislavy posolstvo, ktoré spája mamy naprieč celým svetom.

„Žiadna mama si nepraje aby život jej dieťaťa vyhasol a už vôbec nie v nezmyslenej vojne, ktorú vedú politici,”

uvádza organizátorka iniciatívy Matky za mier, K. Boková.


Posledné mesto, ktoré sa pred finálovým pochodom na Prezidentský palác pridalo k mierovému hnutiu, mimo oficiálneho zoznamu, bolo mesto Partizánske. Pochody za mier a neutralitu Slovenska vznikli, ako občianska iniciatíva. Vo výzve k pochodom za mier sa uvádza, že:

„Rozhoduje o nás pár ľudí, ktorým nejde o ľudí ani o našu vlasť. Ich rozhodnutia nie sú našimi rozhodnutiami. Ich názory nie sú našimi názormi. Ich túžba po vojne nie je našou! MY CHCEME MIER!”,

uvádza sa vo výzve občanov - Ľudia ľuďom, spolu za mier.

Vo výzve za mier a neutralitu Slovenska zároveň organizátori protestu odmietajú dodávky zbraní na Ukrajinu, ktoré podporujú vojnu. Odmietajú aj poskytovanie záruk za ukrajinský dlh Slovenskou republikou a zároveň žiadajú zastavenie „dotovanie vojny našimi peniazmi a zbraňami”.

„Zbrane podporujú vojnu, nesúhlasíme s prechodom vojenskej techniky cez naše územie, nesúhlasíme a ostro sa ohradzujeme proti agresívnym vyhláseniam našej vlády, MY chceme mier a vojenskú neutralitu! My odmietame zaťahovanie Slovenska do vojnového konfliktu! MY ĽUDIA hovoríme stačí, zastavte to!”, uvádza sa v závere výzvy.

V prípade vysokej účasti Slovákov na mierovom pochode v Bratislave by to mohlo predznamenávať, ako Slováci vnímajú zahraničnú politiku odvolanej vlády, ale i samotný postoj prezidentky k dodávkam zbraní na Ukrajinu. Ako „bezpečnostné riziko” ju označili mnohí občania na námestiach. Mierové „pnutie” v uliciach okrem už skôr spomínaných dôvodov, môže vyvolávať aj neskorší termín predčasných volieb.
Frustrácia i hnev v národe trvá už mimoriadne dlho a to od prvého zberu podpisov na referendum, kedy bola v spoločnosti najvyššia miera nespokojnosti s pomermi v krajine.

Keď sa prezidentka obrátila na Ústavný súd a ten následne zmietol referendum zo stola, mnohí občania poukazovali na snahu hlavy štátu nechať nespokojnosť Slovákov s pomermi v krajine postupne „vyhniť”. Iniciatíva za mier však potvrdila, že Slováci sa zmobilizovať vedia. Hlavne v čase, keď iskra vojny môže zasiahnuť aj ich vlastné životy a to neuváženými krokmi súčasnej vlády, ktorá už naozaj nikoho nereprezentuje.Marián Marko


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/den-d-pochod-na-prezidentsky-palac-sa-udeje-v-specialny-datum-3-3-podporia-ho-aj-slovenske-matky/3063112
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Požadujeme vedeckú dôkladnosť? Prečo som hrdý na svoju vlasť?

Čitateľ iste čítal o problémoch s vakcínami, ktorými sú očkovaní ľudia po celom svete. Aj preto ma napadol nadpis dnešnej úvahy.

Mižák o diele “Slovanstvo a svet súčasnosti

Dielo Ľudovíta Štúra “Slovanstvo a svet budúcnosti” niektorí ešte aj dnes považujú za kontroverzné a tvrdia, že nikdy nebude prijaté vo svojej myšlienkovej celistvosti celou slovenskou spoločnosťou.

Matica v Dunajskej Strede? Áno

Názov mesta „Dunajská Streda“ súvisí s trhmi, ktoré sa tu konávali v stredu.

Čo máme čakať od „zrekonštruovanej“ vlády? Nešťastný happy end?

SME z 3/4/2021: Richard Sulík: „Necítim zášť. Je najvyšší čas zistiť, aké má Igor Matovič ekonomické názory“. Až teraz? A to ozaj nevie podpredseda vlády a minister hospodárstva, hoc bol členom v jeho SaS?