STU so spoločnosťou Matador vyvíjajú prototyp pľúcneho ventilátora

Vklad Slovenska do boja s koronavírusom

  • Cieľom je vyvinúť prototyp pľúcneho ventilátora na pomoc pacientom s ochorením Covid-19.
  • Podľa odhadu bez obmedzení bude slovenský zdravotnícky systém schopný zvládnuť 550 ventilovaných pacientov s Covid-19.


Slovenská technická univerzita (STU) v spolupráci so spoločnosťou Matador group spustila výskumný projekt, ktorého cieľom je vyvinúť prototyp pľúcneho ventilátora na pomoc pacientom s ochorením Covid-19. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca STU Fedor Blaščák, východiskom pre vývoj prototypu je vedecká štúdia z roku 2010 Design and Prototyping of a Low-cost Portable Mechanical Ventilator od výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Boston University. „Za STU vkladáme do projektu našich najlepších odborníkov – tím okolo docenta Jána Vachálka zo Strojníckej fakulty STU a vývojárov z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU pod vedením profesora Františka Duchoňa, ktorí deklarovali schopnosť vyrobiť prototyp aj s vylepšeniami,“ povedal v tejto súvislosti rektor STU Miroslav Fikar.

Video nájdete tu: https://www.facebook.com/univerzita/videos/194726428495352/


Podľa šéfa výskumu v Matador group Maroša Mudráka je pľúcna ventilácia z technického hľadiska zložitý prístroj a chystaný prototyp vôbec nemožno porovnávať s produktami oficiálnych výrobcov. „Vzniká ako záložné riešenie použiteľné v extrémnej situácii, akú dnes, žiaľ, pozorujeme v Taliansku či v Španielsku. Chceme vyrobiť prístroj, ktorý bude bezpečný a bude použiteľný iba v prípade vyčerpania dostupných ventilátorov schválených na klinické použitie,“ zdôraznil. Tím, ktorý pracuje na prototype, je zložený zo strojárov a robotikov, pričom vývoj konzultujú s lekárskymi špecialistami z oblasti anestéziológie.

Autori projektu sa odvolávajú na údaje Inštitútu zdravotnej politiky ohľadom predikcie šírenia ochorenia Covid-19 na Slovensku. Podľa odhadu bez obmedzení bude slovenský zdravotnícky systém schopný zvládnuť 550 ventilovaných pacientov s Covid-19. V najkritickejších momentoch nákazy však údajne môže na Slovensku potrebovať dýchací prístroj viac ako tritisíc ľudí.zdroj: https://www.startitup.sk/aktualne-stu-so-spolocnostou-matador-vyvijaju-prototyp-plucneho-ventilatora/

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Deň hvezdární a planetárií - podujatie sa ruší - aktualizácia

Tradičný Deň hvezdární a planetárií, ktorý sa koná vždy v nedeľu pred jarnou rovnodennosťou, v rámci ktorého bude vo vestibule hvezdárne odhalená socha gen. M. R. Štefánika.

Bruselskí buzeranti

Na úvod uvádzam, že pod označením „buzerant“ v tomto článku nemám na mysli hanlivé označenie homosexuála ale človeka, ktorý iných ľudí buzeruje,

Nič nie je na večné časy

Príspevok do diskusie Slovensko o 100 rokov

V Bratislave dnes pokračuje sprievodný program Pochodu za život

Za najmenších z nás – to je heslo tretieho ročníka Národného pochodu za život, ktorý sa bude konať zajtra, 22. septembra 2019 na Námestí Slobody v Bratislave. Cieľom pochodu je verejne podporiť ochranu života každého človeka od počatia a podporiť prijatie potrebných legislatívnych zmien.

captcha 

 
Odber noviniek na stránke