V ankete televízie JOJ dve opozičné strany prepadli

View Comments
Nezískali si ani takú dôveru voličov ako súčasné vládne strany.

V politickej relácii televízie JOJ Na hrane, sa stretli šiesti zástupcovia najsilnejších strán. Konkrétne Peter Pellegrini zo strany Smer-SD, Marian Kotleba z ĽSNS, Igor Matovič za OĽaNO/NOVA/KÚ/Zmena Zdola, Andrej Kiska zo strany Za ľudí, Miroslav Beblavý z PS/Spolu a Andrej Danko zo SNS.

Pozvaní politici diskutovali na témy: volebný program a priority strany, riešenia prioritne v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry, spravodlivosti, postoj v hodnotových otázkach a posolstvo voličom.

Televízia po skončení relácie na svojich stránkach spustila anonymnú anketu v ktorej ľudia mohli hlasovať za to, či ich predstavitelia jednotlivých strán pri spomínaných preberaných témach presvedčili alebo nepresvedčili.

Podľa ranných výsledkov, kedy sa do ankety zapojilo v prieme 3000 hlasujúcich, by strana Smer-SD nepresvedčila väčšinu ani pri jednej z tém, ktoré boli súčasťou diskusie. Pri téme volebného programu by presvedčili iba 28% účastníkov ankety. Pri téme riešení v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry a spravodlivosti presvedčili len tiež len 28% účastníkov. Pri postojoch v hodnotových otázkach presvedčili 26% ľudí a pri téme „posolstvo voličom“ presvedčili 29% ľudí.

Ďalšou stranou, za ktorú mohli ľudia hlasovať v ankete, bola ĽSNS. Tá pri téme volebného programu a priorít strán presvedčila 74% hlasujúcich. Rovnaký výsledok – 74% získali aj pri téme riešení v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry a spravodlivosti. 72% hlasujúcich by presvedčili pri téme „postoj v hodnotových otázkach“ a rovnaký počet hlasujúcich by presvedčili aj pri téme „posolstvo voličom“. Zástupca ĽSNS v diskusii tak dosiahol v ankete najlepší výsledok vo všetkých štyroch oblastiach a presvedčil najviac hlasujúcich.Ďalej sa anketa zamerala na OĽaNO/NOVA/KÚ/Zmena Zdola. Tu už v priemere hlasovalo menej ľudí ako pri strane Smer-SD a ĽSNS. Pri téme volebného programu by OĽaNO spolu s NOVA, KÚ, Zmena Zdola presvedčilo 40% hlasujúcich a 36% hlasujúcich by presvedčili pri téme riešení v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry a spravodlivosti. Čo sa týka témy postoja v hodnotových otázkach, tu by tieto strany na čele s OĽaNO presvedčili 37% hlasujúcich. Pri téme posolstvo voličom presvedčili 37%.

Strana Za ľudí, ktorá mala približne rovnaký počet hlasujúcich ako OĽaNO, NOVA, KÚ, Zmena Zdola, pri téme volebný program a priority strany presvedčila 20% hlasujúcich. 18% presvedčili pri téme riešení v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry a spravodlivosti. Pri téme hodnotových otázok a posolstve voličov, to bolo ráno zhodne, 14% presvedčených hlasujúcich. Strana Za ľudí tak dosiahla veľmi slavé výsledky zo všetkých zúčastnených strán a horšie na tom bola už iba koalícia PS/Spolu.

Koalícia PS/Spolu pri prvých dvoch témach presvedčila 17% hlasujúcich. Pri téme „postoj k hodnotovým otázkam“ to bolo 15% a pri téme posolstvo voličom presvedčili 13% hlasujúcich.

Strana SNS volebným programom a prioritou strany a riešeniami priorít v oblastiach zdravotníctva, školstva, sociálnej sféry a spravodlivosť, presvedčila 15-16% hlasujúcich. Podobne to bolo aj pri hodnotových otázka, kde by strana presvedčila 15% hlasujúcich.

Najväčší počet hlasujúcich mala strana Smer-SD a ĽSNS. Anketa ešte stále prebieha.

Tatiana Stará

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/vacsina-predstavitelov-najsilnejsich-politicky-stran-by-podla-ankety-nepresvedcila-ludi-volebnym-programom-ci-postojom-hodnotovych-otazkach/2060298