Rozíde sa Európa so Spojenými štátmi?

Dostal som skvelé otázky od nemeckého čitateľa, ktorý je tiež novinár. Pýtal sa: “Aký by bol spôsob a aké by boli praktické dôsledky, keby sa Európa vo všeobecnosti a najmä Nemecko rozišli s USA s cieľom nájsť európsky mierový a hospodársky rámec vrátane Ruska?” píše Larry C. Johnson pre Ron Paul Institute


Zhovievavé pochlebovanie, ktoré Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo preukázali pri svojom vášnivom prijímaní americkej konfrontácie s Ruskom, je teraz na hranici života. Napriek pokračujúcim bombastickým hrozbám, že budú Ukrajinu vyzbrojovať dovtedy, kým sa Rusko nezrúti, hospodárska realita zasahuje Európanov ako ľadová sprcha z hasičskej hadice. Rýchla inflácia, najmä v energetickom sektore, núti továrne a podniky zatvárať prevádzky.


Začala sa deindustrializácia Európy, najmä Nemecka a Spojeného kráľovstva. Nemecké oceliarne sa zatvárajú, nemecké pekárne sa snažia prísť na to, ako zaplatiť prudko rastúce účty za energie a zároveň ešte stále vyrábať chlieb a praclíky a nemecký výrobca toaletného papiera Hakle GmbH požiadal o konkurzné konanie v samospráve. Ak nemáte bidet alebo kýblik plný piesku, toaletný papier je nevyhnutnou položkou. Inflačná špirála môže viesť k tomu, že bude lacnejšie utrieť si zadok 100-eurovou bankovkou ako tromi hárkami Hakle.

Hospodárska situácia v každej z týchto krajín teda vytvorí obrovský domáci tlak na príslušné európske vlády, ktoré v súčasnosti fandia Ukrajine a nadávajú na Rusko, aby prehodnotili svoju politiku. Rusko-ukrajinská vojna už vytvorila medzi členmi EÚ značné trhliny, pričom Maďarsko odmieta uvaliť na Rusko ďalšie sankcie. Studení, hladní voliči budú čoraz viac pobúrení posielaním miliónov dolárov na Ukrajinu, zatiaľ čo sa od Berlína po Londýn znásobuje nedostatok.

Rozkol medzi Európou a Ruskom je obrovský a Rusko nemá náladu odpúšťať urážky vrhané na všetko ruské, krádeže ruských finančných zdrojov a napomáhanie Európy pri teroristických útokoch na čoskoro nových ruských občanov z Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti. Rusko má v rukách rozhodujúci tromf – môže zapnúť tok plynu a ropy, ktoré sú nevyhnutné na oživenie výroby a vykurovania domácností v Európe. Nemyslím si však, že Rusko tak urobí bez protislužby. Čo by to mohlo byť?

Čo keby sa Európa rozišla s NATO? Alebo, jednoduchšie povedané, rozpad NATO. Až doteraz Európa prijala klamstvo, že Rusko nemôže ekonomicky fungovať bez európskeho trhu. Posledných šesť mesiacov ruskej špeciálnej vojenskej operácie dokázalo, že opak je pravdou – bez kľúčových ruských zdrojov je Európa mŕtvou ekonomikou, ktorá kráča nahá do mrazivej zimy.

Dvaja najväčší obchodní partneri Európy sú Čína a Spojené štáty. Európa má s Čínou obchodný deficit. Ak bude Čína požadovať platby v dolároch, a nie v eurách, inflačný tlak na Európu sa bude stupňovať. Prečo? Pretože hodnota amerického dolára v porovnaní s eurom a britskou librou šterlingov prudko stúpla. Na nákup dolárov budú musieť minúť viac eur, čo znamená, že obchodný deficit s Čínou sa pravdepodobne prehĺbi.

Situácia so Spojenými štátmi je opačná. Spojené štáty majú deficit s Európou, ktorá má naopak prebytok. Tento prebytok zanikne alebo sa minimálne výrazne zmenší. Schopnosť Nemecka vyvážať výrobky do Spojených štátov sa oslabí kvôli cene dolára a kvôli tomu, že európske továrne sa zatvoria alebo obmedzia výrobu.

Ak nedôjde k zázračnému obratu, t. j. ak inflácia nezmizne a energetická kríza sa nerozptýli, situácia v Európe sa ešte zhorší. História takýchto hospodárskych otrasov je posiata mŕtvolami politikov, ktorí trvali na presadzovaní politiky, ktorá škodila ich voličom. Zlyhanie nemeckej Viemskej republiky vydláždilo cestu k moci Adolfovi Hitlerovi. Netvrdím, že na krídlach čaká nový Hitler, ale verím, že moc, ktorú teraz majú zelení v celej Európe, bude obmedzená alebo dokonca vyhasnutá.

Spojené štáty čelia vlastnej hroziacej hospodárskej katastrofe. Kolaps akciového trhu, ktorý od začiatku roka klesol o viac ako 20 %, bude pravdepodobne pokračovať. Napriek tomu, že Bidenova administratíva dôrazne trvá na tom, že recesia neexistuje, príznaky recesie narastajú, najmä na trhu s nehnuteľnosťami. Zhoršujúca sa hospodárska situácia však zatiaľ nie je dostatočná na to, aby vyvolala potrebný politický tlak medzi propagandisticky naladenými americkými voličmi, aby ustúpili od posielania miliárd na Ukrajinu. Veľký šok v podobe stagflácie alebo zrútenia ukrajinskej armády by však mohol tento výpočet zmeniť.

Spojené štáty a Európa hrajú s Ruskom poker s vysokými stávkami. Vsadili všetky svoje žetóny na to, že Ukrajina buď porazí Rusko, alebo ho prinúti sadnúť si k rokovaciemu stolu a Putin sa s klobúkom v ruke bude plaziť po bruchu pred západnými pánmi a prosiť o úľavu. To je šialené. Ale v temných zákutiach Washingtonu žije veľa politikov a odborníkov, ktorí tejto fantázii horlivo veria.

Rusko nehrá poker. Rusko hrá šach a hrá ho dobre. Rozvíjajúce sa obchodné a vojenské vzťahy Ruska s Čínou, Iránom, Indiou a Pakistanom, Saudskou Arábiou a Brazíliou Putinovu pozíciu posilňujú, nie oslabujú. Prípadný kolaps Ukrajiny v dôsledku rozvráteného hospodárstva a porážok na bojisku bude pre NATO a následne aj pre Európu viac než len čiernym Petrom. Pravdepodobne by to zničilo zmysel existencie NATO. To zase položí základy pre zblíženie s Ruskom bez Spojených štátov.

Éra kolosu Spojených štátov sa blíži ku koncu. Strýko Sam už nebude mať na vôdzke svorku džavotajúcich európskych jorkšírov, pudlov a jazvečíkov. Myslím si, že stojíme na prahu nového multipolárneho medzinárodného poriadku, ktorý konečne rozbije dedičstvo európskeho kolonializmu a amerického imperializmu. Ako múdro poznamenal Garland Nixon, “generál Zima je na pochode”.
Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/rozide-sa-europa-so-spojenymi-statmi/2931298
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Sorosove agentúry preberajú kontrolu nad Slovenskom

Niežeby to bol objav dňa, už štvrťstoročie vývoj na Slovensku výrazne formuje nikým nevolený, ale bohato subvencovaný „tretí sektor“

Má Slovensko nejakú úlohu?

Čo mal na mysli Ľudovít Štúr, keď hovoril o "géniovi Slovanstva", ktorý sedí a plače nad rozhádanosťou Slovanov, alebo o tom, že "každý národ má pod Božím slnkom svoj čas a lipa kvitne až keď dub už dávno odkvitol"?

Je potrebné prehodnotiť, či Európa nemá priveľa kompetencií na úkor národných štátov

Mnohí ľudia ho poznajú ako bývalého predsedu Matice Slovenskej a viceguvernéra Národnej banky Slovenska.

Ján CUPER: V kauze údajnej vraždy Remiáša sme dospeli k inému poznaniu

Vystupovali v nej bývalí opoziční politici i prezident Kováč.