Profesor Husár píše predsedovi vlády I. Matovičovi

Vážený pán predseda vlády,

po vypočutí si Vášho prejavu v Paríži si Vám dovolím napísať Vašu reč, jej obsah a znenie je:


Vážený pán prezident Francúzska Emmanuel Macron,


dovoľte pán prezident, aby som si pripomenul na tomto mieste veľkého Francúza F. Voltairea, najväčšieho francúzskeho spisovateľa osvietenstva, dramatika, historika. Svet ho považuje za ideového predchodcu Veľkej francúzskej revolúcie. Zmenil Európu. Pripomenul som to zato, že aj náš národ má velikána osvietenstva A. F. Kollára, pravú ruku M. Terézie, ktorý ovládal  dvanásť európskych jazykov. Práve pri opise diela a činnosti A. F. Kollára  dvaja významní slovenskí autori L. Švihran a O. Pöss vo svojom diele Majstri ducha uvádzajú obrázok zasadajúcich osvietencov a Váš Voltaireje na významnom mieste za stolom a v peknom modrom obleku.


Vážený pán prezident, v tejto ťaživej dobe COVID-19 si dovolím spomenúť aj ďalšieho veľkého Slováka Jána Adama Raymana. Jeho zásluhou je rok  tisíc sedemsto dvadsať jeden rokom zrodenia slovenskej imunológie. Hlavnou oblasťou jeho záujmu boli infekčné nákazlivé choroby ako záškrt (diftéria), týfus (typhus), šarlach (scarlatina), besnota (rabics), osýpky (morbily) ale zvlášť pravé kiahne (variola). Počas morovej epidémie zomiera jeho otec. Rayman nevie, čo spôsobuje kiahne, ale tuší ako nad nimi zvíťaziť. Keď  sa v roku tisíc sedemsto dvadsať opäť do Prešova kiahne vrátili a napadli jeho päťročného syna, pozbieral v sebe nevšednú obdivuhodnú odvahu a zaočkoval svoju dvaapolročnú dcérku. Úspešne – neochorela. On ako prvý svoj pokus nielen uskutočnil, ale aj presne popísal jeho priebeh a v roku tisíc sedemsto dvadsať jeden výsledky publikoval vo vedeckom časopise.


Vážený pán prezident, verím, ba pevne dúfam, že toto naše stretnutie, na ktorom sme hovorili aj o dnešnej zákernej chorobe, bude začiatkom novej úspešnej cesty slovenských a francúzskych imunológov. Držme im palce. A to práve aj v duchu odkazu nášho velikána M. R. Štefánika.

 

Pán Matovič, prosím Vás, nevykresľujte Slovákov ako strihačov bábik, či strihačov oviec. Opäť som sa presvedčil, že môj návrh, aby predseda vlády skladal z makroekonómie a teraz pridávam, aj zo slovenskej histórie skúšku, bol správny.

 

S pozdravom

 

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

Bratislava 5/2/2021
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Delegácia ĽSNS na oficiálnej návšteve libanonskej vlády

Dňa 22. februára 2018 vyslala ĽS Naše Slovensko na pozvanie delegáciu do Libanonu – krajiny na Blízkom východe s viac ako tretinovým podielom kresťanského obyvateľstva.

Nemecké voľby a slovenské otázky

Aké sú vlastne záujmy Slovenskej republiky a jej občanov. 

Bieda nášho dôchodkového systému

K dnešnej úvahe ma primäl rozhovor v Slovenke s podpredsedníčkou Jednoty dôchodcov Slovenska p. Valériou Pokornou. Nebudem uvádzať čísla, bieda, bieda. Stačí uviesť nadpis: Minimálny dôchodok nočná mora dôchodcov“. Zameriam sa na ekonomickú podstatu dôchodkového systému