Lekár pracujúci na urgentných príjmoch: Tieto skupiny ľudí sa nemali zúčastniť masového testovania

Internista Slavomír Šuch na sociálnej sieti uviedol svoje výhrady ku dvojnásobnému celoplošnému testovaniu Slovákov, ktoré premiér Igor Matovič v spolupráci s Ozbrojenými silami naplánoval na dva víkendy od 30. októbra.

Lekár Slavomír Šuch na svojom profile na sociálnej sieti zdieľal poznámky, ktoré adresoval prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá v súčasnosti zvažuje, či podporí celoštátne testovanie. Čaputová s viackrát vyjadrila, že si chce nechať dať celú vec vysvetliť odborníkmi.

„Pani prezidentka, pracujem na urgentných príjmoch, v troch nemocniciach, prijímam do nemocnice pacientov pozitívnych aj suspektných na covid. K masovému testovaniu mám niekoľko poznámok. Vynechajme z testovania nasledovne skupiny ľudí:

Po prvé, osoby nad 65 rokov alebo osoby definované ako vysoko rizikové s komorbiditami, ktoré sú bez príznakov covid,.
U takýchto ľudí  hrozí vysoké riziko, že ak sa pri koncentrácii obyvateľov, aká sa udeje v malom priestore v krátkom čase počas testovania v uzavretej volebnej miestnosti, stretnú s možnými asymptomatickými roznášačmi infekcie, tak sa nakazia. „Priebeh ich ochorenia bude ťažký, až fatálny.“


„Po druhé, vynechajme symptomatických pacientov každého veku, aj do 65 rokov, ktorí by mali byť o testovaní cestou miestneho RÚVZ.

„Po tretie, osoby ktoré majú pozitívnu epidemiologickú anamnézu na covid, boli v kontakte s nakazenou osobou a sú teda v povinnej karanténe.
Tieto osoby sú práve tí potenciálni roznášači infekcie, ak by porušili karanténu, čo by v prípade sankcií za neúčasť v povinnom testovaní asi museli urobiť…“„


Po štvrté, osoby, ktoré cielene už niekoľko mesiacov od začiatku epidémie dobrovoľne dodržiavajú všetky odporúčané opatrenia, nemajú kontakt s nakazenou osobou za posledných 10 dni a podpíšu o tom čestné prehlásenie.Samotná technika výteru slizníc hrdla vyžaduje, aby testovaný trikrát zakašlal do svojho rúška.„Musíme si uvedomiť, že samotná technika výteru slizníc hrdla vyžaduje, aby testovaný trikrát zakašlal do svojho rúška. V prípade ak ide o rúško certifikované, viacvrstvové, je pravdepodobné, že zachytí vírus pri kašli. Ale ak testovaný trikrát zakašle do podomácky ušitého rúška z nedefinovanej textílie, je pravdepodobné, že veľké množstvo infekčného aerosolu sa rozptýli v uzavretej miestnosti, čo znamená významné riziko nakazenia nasledujúcich testovaných. Zvlášť, ak pôjdu podľa abecedy tých, ktorí prídu v druhej polovici dňa“.

Doplnil, že ako lekár, ktorý podľa Hippokratovej prísahy musí dbať a konať vždy v prospech pacienta, nemôže v žiadnom prípade ani so žiadnym nemedicínskym odôvodnením súhlasiť s tak nastaveným plošným testovaním, ako prezentujú vládne špičky.

„Najväčšie riziko vidím v možnom nevynútenom nakazení sa covidom veľkého množstva ľudí naraz, čo o dva týždne po prepuknutí symptómov ochorenia zrúti nemocničných systém, keďže je pravdepodobné, že najdisciplinovanejšia vrstva obyvateľov sú seniori, a tí sú zároveň aj najviac ohrození ťažkým priebehom ochorenia, sa dostavia určite.“„Prínos z hľadiska zdravotného pre testovaných nebude žiaden, nakoľko máme veľmi dobre prepracovaný systém identifikácie a diagnostiky chorých a rizikových a trasovania a dohľadávania kontaktov pozitívnych alebo chorých osôb už teraz. Podľa môjho názoru, plošné testovanie znamená len overovanie matematických predikcií priebehu šírenia ochorenia populáciou, ktoré však nemá žiadny význam, pokiaľ nie je zároveň úplný lockdown a zároveň nie sú uzavreté hranice. Zvážte prosím tieto pripomienky a zastavte to šialenstvo, kým nedôjde k celonárodnej tragédii nezvládnuteľných rozmerov,“

píše Šuch prezidentke Čaputovej.

Dobrovoľnosť?

Doktor Slavomír Šuch na sociálnej sieti upozornil aj na najnovší nápad ministra zdravotníctva Marek Krajčího, podľa ktorého by mali osoby, ktoré nepôjdu na celoštátne testovanie podstúpiť dvojtýždňovú ochrannú karanténu.
„Čisté ničím neodôvodnené šialenstvo. Alebo diabolský plán. V akom vesmírne títo páni žijú?“ Reagoval Slavomír Šuch ambulantný internista, lekár so skúsenosťami z urgentného príjmu a poslanec mestského zastupiteľstva v Martine.


Jaroslav Zajac

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/lekar-pracujuci-na-urgentnych-prijmoch-tieto-skupiny-ludi-sa-nemali-zucastnit-masoveho-testovania/2322876
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

J. Ch. Korec: Obranou Cirkvi v dejinách Slovenska som vedome bránil Slovensko samotné…

Možno očakávať, že bojový ateizmus bude znevažovať všetko kresťanské i slovenské u nás až do znetvorenia.

Údel ekonómov

Veľkým údelom,  povinnosťou ekonómov je aj vychovávať, ekonomicky vzdelávať občanov.

Pred 23 rokmi vznikla slovenská mena

Tento mesiac si pripomíname 23. výročie zavedenia slovenskej koruny ako platidla novovzniknutej samostatnej Slovenskej republiky.

KSI odmieta dvojjazyčné tabule na železnici

Kongres slovenskej inteligencie (KSI) vo svojom vyhlásení 7. 2. 2017 v Ružomberku konštatuje, že s pohoršením prijal informáciu o nariadení ministra dopravy zaviesť dvojjazyčné tabule na železničných staniciach na tzv. menšinových územiach.