Rodina existuje len bez prívlastkov

Počas svätej omše konanej pri príležitosti zahájenia svatoanežských osláv kňaz Peter Piťha vyhlásil, že rodina je miesto, kde sa rodia deti.

Akékoľvek ďalšie prívlastky, ktoré sa jej snažia pridať rôzni aktivisti, už sú len nezmysly. Vo svojej kázni sa tiež dotkol Palacha a rozdelenej českej spoločnosti, informovali Parlamentní listy.

Pri omši konanej počas začatia osláv svätej Anežky katolícky kňaz Peter Piťha vyhlásil, že “otvárame rok svätej Anežky Českej”, pričom týmto rokom bude česká spoločnosť prechádzať “nevraživo rozdelená a roztrieštená”.

“Sú a budú ďalej vedené nevecné debaty zvyšujúce názorový zmätok. Záujem o tieto debaty bude nás odvádzať od všetkých možných problémov, ktoré budú narastať úmerne času, na ktorý budú odkladané. Ďalej sa budeme topiť v rečiach zbytočných a planých,” citujú jeho slová Parlamentné listy.

Pri svojej kázni sa venoval aj odkazu Jána Palacha. Normalizácii sa, podľa jeho slov, podarilo Palachov čin “uhasiť”. Aj tak ale nakoniec viedol k rozpadu komunistického režimu.

“Keď uvažujem o tohtoročných oslavách Jana Palacha, javí sa mi, že spoločnosť ako celok si prestáva uvedomovať, čo tá sloboda naozaj je. Veľké množstvo ľudí, zvlášť silno sa to prejavuje medzi mladými, sa cíti úplne slobodnými. Každý si môže robiť, čo chce, úplne všetko. Sloboda je teda neobmedzená,” vyhlásil monsignor Piťha a dodal, že nehľadiac na to začíname byť absolútne neslobodnými, lebo nás spútavajú “všetky možné systémy”.

Upozornil aj na diskusie prebiehajúce okolo rodín a homosexuálnych zväzkov. Rodina podľa neho má len jeden význam a nie je možné k nej pridávať žiadne ďalšie prívlastky. V rámci rodín sa, podľa jeho názoru, najlepšie učíme milovať a starať sa o tých, ktorí to najviac potrebujú.

“Milovať neznamená súložiť kde s kým, prirodzene alebo perverzne a za každú cenu zabrániť zrodeniu. Milovať znamená ochotne pomáhať, byť pripravený prinášať obete a neprehliadnuť potrebné. To sa bezpochyby najlepšie učíme v rodine. Ona sa tak odjakživa volá, lebo je to zväzok, kde sa ľudia rodia. Akékoľvek prívlastky – prirodzená, tradičná, moderná, jednopohlavná, viacpohlavná, sú nezmyselné,” myslí si katolícky kňaz, ktorý opakovane vystupoval za ochranu rodiny pred rôznymi vplyvmi “modernity”.

V druhej časti svojej kázne poukázal na to, že Anežka Přemyslovna je výborným vzorom v našej súčasnej situácii, keďže sa, podľa slov kňaza, zaslúžila o mier v rozdelenej krajine, ktorej hrozila občianska vojna.

“Miluje a chráni našu zem a národ,” dodal o Anežke Přemyslovnej kňaz.

Monsignor Petr Piťha v minulosti vo svojich kázňach vystupoval za zachovanie “tradičnej” rodiny a na obranu konzervatívnych hodnôt. Jeho kázne vyvolávajú veľký mediálny ohlas vďaka jeho jasnému a politicky nekorektnému jazyku, ktorým reflektuje vývoj súčasnej západnej a českej spoločnosti.


zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/monsignor-pitha-opat-udrel-na-slnieckarov-rodina-existuje-len-bez-privlastkov/1649687
Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Pochopme zmysel zmien!

Začnem jednoducho, nadpismi zo SME zo 4/2/2020,teda pár nadpismi:“ A kde je špina? Mafiám stále chutia eurofondy. Gréci chcú postaviť námornú bariéru“. Kde sme sa to dostali? Toto je hospodársky ideál, ktorý definoval prof. K. Engliš, a ktorý prebrali a hlboko analyzovali naši velikáni prof. R. Briška a prof. I. Karvaš? Ekonomické programy strán ho ani nenaznačujú, nie to ešte aby definovali hospodársky ideál pre dnešnú dobu.

Reakcia na vystúpenie Andreja Kisku na akademickej pôde

Otvorený list Štefana Harabina dekanovi Právnickej fakulty UK. Bez komentára.

PAMӒTNÁ TABUĽA BISKUPOVI PAVLOVI M. HNILICOVI, SJ v rodnom Uňatíne

Biskup Pavol Hnilica, ktorý je pochovaný v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa, má od nedele 25. septembra 2022  pamätnú tabuľu aj v rodnej obci. Pavol ako mladý jezuitský klerik bol vysvätený za kňaza tajne v Rožňave 29. septembra 1950. Po 72 rokoch od tejto udalosti – zrodu „tajnej“ umlčanej Cirkvi – si pamätnou tabuľou na miestnom Kostole Krista Kráľa svojho rodáka pripomenula rodná obec Uňatín, ktorá je súčasťou farnosti Bzovík (okres Krupina).

Konečne to pochopme

K mojej úvahe ma primäl článok na internete s takýmto záverom: