Katalánsko prerokuje jednostranné vyhlásenie nezávislosti už vo štvrtok

Španielsko čaká týždeň plný napätia. Katalánsky parlament bude už vo štvrtok rokovať o jednostrannom vyhlásení nezávislosti.

Katalánsky premiér Carles Puigdemont O len deň neskôr má španielsky Senát schvaľovať obmedzenia katalánskej autonómie. Všetko sa odohrá necelý mesiac po referende o odtrhnutí Katalánska, ktoré zakázal ústavný súd.
Separatistickí poslanci znovu označili prístup centrálnej vlády k riešeniu katalánskej krízy za diktátorský a hovoria o ohrozených európskych hodnotách.

Madrid chce aktivovať Článok 155 ústavy a vzápätí sa zbaviť súčasných katalánskych lídrov, obmedziť tamojší parlament a vypísať nové voľby. Podľa katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta ide o najhorší útok voči regiónu od čias Frankovej vlády.


    
"Ak ústava zbavuje funkcií Puigdemonta s jeho ministrami, prídu o ne automaticky. Ich mandáty vyplývajú z ústavy, nepochádzajú od Boha. "

Soraya Sáenzová
vicepremiérka Španielska


              

zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2281969-katalansko-projedna-jednostranne-vyhlaseni-nezavislosti-uz-ve-ctvrtek
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Slovensko nebude rešpektovať diktát

Proti kvótam využijeme právne kroky

Finančné zdroje Slovenskej republiky na vybudovanie „Moderného Slovenska“

V príspevku je cieľom uviesť problematiku, respektíve mechanizmus využívania finančných zdrojov, ktoré majú členské štáty k dispozícii z Európskej únie, z pohľadu Slovenska.

Dlh máme aj my a aj EÚ

V posledných dňoch som dostal dva maily, ktoré bilancovali dlh krajín na celom svete. Graf nemôže povedať, prečo v krajinách vzniká dlh. Môže ho iba konštatovať. V EÚ platia Maastrichtské kritériá a predsa máme dlh. Práve jedna z príčin sú práve Maastrichtské kritériá.